Yaz ajandası dolu dolu

20 Haziran 2022 - 15:22

Yazın gelmesi ve kültür sanatın açık alanlara daha çok çıkmaya başlamasıyla kentin etkinlik ajandası da zenginleşiyor. 1930'larda İstanbul eğlence hayatının öne çıkan "yaz bahçelerinden" biri olan Küçükçiftlik Park, günümüzün ruhuna uygun kurulumu ve takvimiyle eskiden olduğu gibi, son yıllarda da misafirlerini ağırlıyor. Yazı kentte geçirmeyi planlayanlar için tiyatrodan konsere, açık havada pek çok elkinlik alternatifi sunuyor. 

Sevgili Arsız Ölüm Dirmit

Maçka'da konumlanan Küçükçiftlik Park'ın temmuz takviminde yer alan "Küçükçiftlik Park Bahçe Tiyatrosu" çeşitli oyunlarla sanatseverleri karşılamaya hazırlanıyor. 6 Temmuz'da izlenebilecek SAMANYOLU’nu bilir misiniz? (Davran Tiyatrosu – Cem Davran, Hakan Gerçek), 7 Temmuz'daki Sevgili Arsız Ölüm Dirmit (Tiyatro Hemhâl – Nezaket Erden), 20 ve 27 Temmuz'da sahneye konacak olan Cimri (Semaver Kumpanya – Serkan Keskin, Metin Alpargun, Cansu Saka, Hakan Atalay, Onur Yakçınkaya, Sezin Bozacı, Ezgi Ulusoy Tamer, Onur Şenol, Ahmet Kaynak, Selen Şenay, Uğur Senkeri ve Saniye Samra), 21 Temmuz'da Sır (Gate Production – Tayanç Ayaydın, Anıl Çelik, Emel Çölgeçen, Tolga Güleç, Şeyma Gökçe Cengiz) yaz programının öne çıkanlarından. 

Küçükçiftlik Park'ın konser takvimi de en az tiyatro programı kadar zengin ve ilgi çekici. 1 Temmuz'da Tom Odell konseri ile açılacak olan sahnede 2 Temmuz'da Gogol Bordello performans sergileyecek. İstanbul'un yazlık konser ve festivallerine İST'in 9. sayısında yer vermiştik, göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Aralarında Küçükçiftlik Park'ın da yer aldığı, İstanbul'da bir dönemin popüler yazlık bahçelerini ve eğlence geleneğini anlatan Gökhan Akçura imzalı yazıya buradan göz atabilirsiniz

İstanbul
Kültür Sanat
Ajanda
Konser
Tiyatro
Festival
empty-result-block

BENZER

Bisiklet denince akla gelen ilk şehir şüphesiz Amsterdam. 2020 rakamlarına göre 17 milyonluk Hollanda’da 22 milyon bisiklet mevcut. Bu nedenle bisikletin Amsterdam’da sadece 50 yıllık bir geçmişe sahip olması şaşırtıcı. Peki, Türkiye’nin tek "otomobilsiz" bölgesi Adalar’dan Büyükada’nın bisikletle tanışıklığının yaklaşık 137 sene evvel gerçekleştiğini biliyor muydunuz?
Tevfik Fikret’in ünlü dizelerinde Doğu’nun Batı’ya açılan ilk pencerelerinden biri olarak nitelendirilen Galatasaray Lisesi, 1907 senesinde çıkan bir yangında neredeyse tamamen kül oldu. 1907 yangını, bu köklü eğitim kurumunun tarihindeki önemli dönemeçlerden biri olmakla birlikte şimdiye dek hakkında çok az şey yazıldı, çizildi. Araştırmacı tarihçi Mehmet Yüce, dönem gazetelerinin ışığında bu çarpıcı vakayı mercek altına alıyor.
Insead Business School Yönetici Koçu ve Yönetim Kurulunda Kadın Derneği Başkanı Uzman Psikolog Hande Yaşargil, kadınların karşılaştıkları artı zorlukları aşmanın tek çıkış yolunu kız kardeşlik kültüründe gördüğünü, çözümün dayanışmakta olduğunu söylüyor. Gözlemlerini ve düşüncelerini kendi kalemiyle aktardı.