Konserler geri dönüyor

24 Şubat 2022 - 20:25

Pandeminin getirdiği yasaklarla büyük darbe alan müzik ve eğlence sektörü, geçtiğimiz yıla kıyasla biraz daha hareketlenmiş görünse de halen eski randımanına kavuşmuş sayılmaz. Yine de büyük bir çaba ve iyi niyetle, çokça da risk alarak, yüzleri güldüren hamleler yapılıyor. 1990’lar ve 2000’lerin efsane festivalleri, stadyum konserleri bugün ne yazık ki sadece “hey gidi günler”le başlayan sohbetlerin konusu ama belli de olmaz. Bir umuttur yaşatan insanı!

"Yabancı kaynaklı” müzik etkinlikleri gerek sanatçıların COVID-19 konusundaki hassasiyeti gerek sektörün sürüklendiği ekonomik buhran nedeniyle ülkemizde, şehrimizde özlediğimiz sıklıkta gerçekleşmiyorsa da, önümüzdeki ayların tablosu epey umut verici. Hal böyleyken eski bir âdeti yerine getirelim ve bir yaz ajandası hazırlayalım dedik. Sektörün çeşitli kollarında faaliyet gösteren, fikrine güvendiğimiz isimler de hangi konserlerin neden kaçırılmaması gerektiğini anlatarak bize rehberlik ettiler.

Arctic Monkeys

Özlenenler, ilkler ve dahası...

Zorlu PSM, 2021’in son yarısında açıkladığı “flaş” isimlerle 2022’ye umutla bakmamızı sağlayan ilk mekân oldu. “PSM Loves Summer” şeklinde lanse edilen yaz konserleri serisinde kimler yok ki: İstanbul’un son Rock’n Coke’unda (2013) ana grup olarak sahne alan ve 2022 İstanbul konserlerinin biletleri satışa çıktığı salise tükendiği için hayranlarının isyan çıkarmasına neden olan İngiliz topluluk Arctic Monkeys; daha önce de İstanbul’da çalan ve aynı Arctic Monkeys gibi, Zorlu PSM’de iki gece üst üste sahne almaya hazırlanan indie-elektronika ekibi Metronomy; 2000’lerde ülkemizde defalarca sahne almış olan eski dost Placebo; yeni neslin ilgiyle takip ettiği isimler DIIV, Alt-J, Warpaint, Chet Faker...

Zorlu PSM’nin 2022 yaz konserleri, barındırdığı çeşitlilikle de dikkat çekiyor. İngilizce sözlü “alternatif” müzikle ilgilenmeyenler için bir öneri: Eski topraklardan Jethro Tull, “Jethro Tull The Prog Years” konseriyle PSM’de olacak.

Zorlu PSM demişken Barselona çıkışlı “Sónar”ın İstanbul edisyonunu da atlamayalım. “Müzik, yaratıcılık, teknoloji” etiketiyle yol alan festival, İstanbul’daki altıncı seferinde de katılımcılarına vadettiği söz konusu içerikleri sağlamak niyetinde. İki günlük (18-19 Mart) festival, yaz öncesi enerji depolamak ve “havaya girmek” için iyi bir fırsat.

Okan Aydın, Kontra Plak kurucusu, radyo programcısı, DJ  

"Elektronik müzik sevenlerin kurtlarını dökebileceği nefis etkinlikler var"

"Yaklaşık iki yıldır tüm insanlığın günlük ajandasının baş köşesine ilişen pandemi öncesi gittiğim en son ve büyük festivaldi Sónar. Barselona’da doğup büyüyen ve yıllar içinde hem içeriği çokça zenginleşen hem de dünyanın farklı şehirlerinde paralel konseptler dahilinde gerçekleştirilen global bir etkinlik serisi haline gelen Sónar, ne mutlu bize ki son birkaç yıldır İstanbul’a da uğruyor. Salgının olumsuz yansımalarının üzerine âdeta cila çeken ekonomik zorluklara rağmen bu çapta bir etkinliğin bu defa yıl sektirmeyip hayata geçiriliyor olması başlı başına takdire şayan. O yüzden belki önceki yıllardaki kadar dolu dolu bir içerikle olmasa bile bu yıl da Sónar’da özellikle elektronik müzikseverlerin kurtlarını dökebileceği nefis etkinlikler var. Geçtiğimiz haftalarda radyo programımda yer verdiğim Leon Vynehall, uzun süredir her adımlarını takip ettiğim HVOB ve live setlerini çok beğendiğim Red Axes kişisel listemin öne çıkanları. İki gün sürecek olan festivalde canlı konserlere ek olarak pek çok audio visual performans ve atölye çalışmasının olması da Sónar’ı farklı kılan özelliklerden. Minik adımlarla eski normale dönme gayretinde olduğumuz bu pürüzlü yolda Sónar inanıyorum ki hem müzikseverlerin kulaklarındaki pası inatla silecek hem de pozitif enerjilerini yükseltecek."

Alper Bahçekapılı, Gazete Oksijen müzik yazarı

"En etkileyici anlarını yaşıyorlar"

"Arctic Monkeys, sahnede oldukça derin ve etkileyici olan topluluklardan. Bunda bestelerinin ve başarılı müzisyenliklerinin yanı sıra, elbette vokalist Alex Turner’ın payı büyük. Alex Turner bu yüzyıla özel rock’n’roll ilahlarından. Sadece Arctic Monkeys ile değil, solo projeleriyle, özellikle The Last Shadow Puppets’la beraber de hayli nitelikli işlere imza atıyor. Arctic Monkeys’i ve The Last Shadows Puppets’ı yıllar içerisinde farklı şekillerde izleme fırsatım oldu. Bence Alex Turner ve Arctic Monkeys sahne tarafında kariyerlerinin (şimdilik) en etkileyici anlarını yaşıyorlar. Bu yüzden konseri kaçırmamalı."

Nick Cave & The Bad Seeds, İKSV’nin 50. yıl etkinlikleri kapsamında 21 Ağustos’ta İstanbul’da sahne alacak

İKSV'den 50. yıl güzelliği

İstanbul Kültür Sanat Vakfı, dile kolay, tam 50 yıldır şehrin kültür sanat hayatının nabzını tutuyor. Bu yaz ve hatta tüm yıl boyunca İKSV’nin 50. yıl özel etkinlikleriyle kentin muhtelif yerlerinde karşılaşacağız. Vakfın kısa bir süre önce duyurusunu yaptığı Nick Cave & The Bad Seeds İstanbul konseri, bu karşılaşmaların belki de en özeli.

İKSV aracılığıyla Türkiye’deki hayranlarıyla geçtiğimiz yıllarda da buluşan Nick Cave & The Bad Seeds’i bu sene sıcak bir yaz akşamında (21 Ağustos) özel bir mekânda, her daim özlenen Parkorman’da izleyeceğiz.

Gülşah Turgut, Radyo programcısı (Radyo Eksen) 

"Şahit olacağımız şey, bir konserden çok daha fazlası"

"Nick Cave, çağımızın en büyük hikâye anlatıcılarından ve yorumcularından biri olmakla beraber özgünlüğünü hâlâ koruyan nadide sanatçılardan. Bu dünyaya bahşedilmiş yüce bir varlık. Müziğindeki sarsıcı derinlik hayatın ta kendisi. Duygusal çalkantıların, karanlık ruhların, coşkulu aşkların, hüzünlü kalplerin yıkıcı sembolü. İstanbul konseri özelinde konuşacak olursak; Nick Cave & The Bad Seeds’i bir arenada değil de, kısıtlı kapasitedeki kapalı veya açık hava mekânında izlemek bir ayrıcalık. Zira yurt dışı tercihlerim de hep bu yönde oldu. Nick Cave’i, 2017 yılında Frankfurt Jahrhunderthalle’de izleme nedenim o zamanki turnesinin en küçük mekânı olmasıydı. Vakti zamanında The Doors, Jimi Hendrix, Johnny Cash gibi efsanelerin sahne aldığı tarihî bir konser salonuydu. Ghosteen albümlerinin takibinde çıkmayı planladıkları Avrupa turnesi için de ilk günden biletimi aldım. Ve önceliğim yine daha küçük ve samimi bir atmosfere sahip bir mekân seçmek oldu. Bu nedenle Roma’daki Auditorium Parco della Musica’yı tercih ettim. Daha sonra malum nedenlerden dolayı turne iptal olunca büyük hayal kırıklığı yaşadım. Ne mutlu ki İstanbul Caz Festivali sayesinde Bad Seeds’i mükemmel bir zamanda ve ortamda izleyebileceğiz. Ki şahit olacağımız şey, bir konserden çok daha fazlası. Düşünsenize; böyle bir dönemde Nick Cave, İstanbul’a geliyor. Çivi çiviyi sökecek!"

Salon geri dönüyor

Pandemi sürecinde belki de en çok özlenen mekânlardan biri oldu Salon. Çok yakında nihayet suskunluğunu bozacak ve kapılarını heyecan verici performanslar için açacak neyse ki. On iki yıldır müzikseverleri dünyanın her yerinden iyi müzikle buluşturan Salon’un merakla beklenen programından dikkat çeken isimlere bir bakalım.

Salon, yeni sezon için kapılarını 5 Mart’ta Kit Sebastian konseriyle açıyor. Müzik tarzlarını tanımlarken Anadolu pop ve Amerikan cazını aynı cümlede kullanan Londra çıkışlı ikiliyi 10-11 Mart tarihlerinde indie pop ikilisi Seafret izleyecek. Indie ile folk’un kaynaşmasından hoşlananlar için Amerikalı topluluk Other Lives; dream pop eşliğinde hülyalara dalmak isteyenler içinse Margaux Sauvé projesi Ghostly Kisses Salon sahnesinde olacak.

Biraz da hareketlenelim diyenler, etkileyici beat’lerin sahibi Noga Erez’in performansını kaçırmamalı. Salon’un yeni sezon programı, dingin melodilerine kendimizi sorgusuz bırakabileceğimiz Lola Marsh ve Jonathan Bree gibi isimlerle kapanacak.

Dream Theater

Hard'n Heavy durumlar

Hard rock, heavy metal, progressive metal gibi türlere gönül veren dinleyici için de İstanbul’da bu yaz seçenek çok. Pandemi kurbanı olan Deep Purple, artık İstanbul’la buluşmaya hazır örneğin. Efsanevi grubu kanlı canlı izlemek için bu tam olarak son şansımız, zira turnelerinin adından da anlaşılacağı üzere Deep Purple, “The Long Goodbye” ile vedaya hazırlanıyor. Onları son kez 25 Mayıs’ta, Sarıyer’de konumlanan Life Park’ta yakalayabilirsiniz.

Türkiye’de fan kulüpleri bulunan ve daha önce defalarca ziyaretimize gelen Dream Theater da aynen Deep Purple gibi pandemi nedeniyle vaktinde İstanbul konserleri ertelenenlerden. Topluluk telafi konserine 1 Haziran’da Maçka’daki Küçükçiftlik Park’ta çıkacak.

Aynı sahnede bir sonraki hafta bu kez Hollandalı senfonik metal grubu Epica yer alacak. 2003’te kurulan ve İstanbul’da ilk kez altı yıl önce çalan ekip, yeni albümleri Omega’nın tanıtım turnesi kapsamında şehrimize geliyor. Konser tarihi, 9 Haziran.

Doğu Yücel, Yazar 

"Progresif müziğin iki büyük aşçısının ziyafeti kaçmaz"

"Progresif rock-metal’in günümüzdeki lider topluluğu Dream Theater, yeni albümü A View From the Top of the World’ün turnesinde bir kere daha ülkemize uğruyor. Her biri kendi enstrümanında virtüöz olan Amerikalı müzisyenler imkânsız partisyonları çocuk oyuncağı gibi çalarak yine hayranlarını şaşkına çevirecek. Grup bu defa Kanada’dan Devin Townsend’i de yanında getiriyor. Deli dâhi karakteriyle çok sevilen Devin Townsend ilk defa ülkemizde sahne alacak. Progresif müziğin iki büyük aşçısının bu ziyafeti kaçmaz."

Tom Odell

Bunlar da var

Taze festivallerimizden Parkfest, şimdilik sadece tek bir sanatçı duyurusu yapmış olsa da yaz ajandasında sağlam bir yer kapmayı başarıyor. “Roman tarzı punk” şeklinde ifade edilen müziklerini sahneye inanılmaz bir enerjiyle taşıyan New York çıkışlı Gogol Bordello, 2 Temmuz’da Parkfest’te, Küçükçiftlik Park’ta olacak. Daha önce İstanbul’daki performanslarını izlemiş olanlar bilir ama bilmeyenler için söyleyelim, eğer pandeminin yarattığı stresi atmaya ant içtiyseniz, bunu Gogol Bordello izlerken bir çırpıda başarabilirsiniz.

Yazın habercilerinden sayılan ve popülerliğini asla yitirmeyen Chill-Out Festival, şimdilik “bu tarihi bir yere not edin” diyor. 16 senelik festival, bu yıl 15 Mayıs’ta, Kemer Country Club’da katılımcılarını bekliyor.

İstanbul’un 2022 yaz ajandasının iddialı isimlerinden biri de genç İngiliz müzisyen Tom Odell. İlk albümünü yayınladığında (Long Way Down, 2013) anavatanı İngiltere’de liste başı olmayı başaran Odell, sonraki albümleriyle de başarısını istikrarlı biçimde sürdürdü. Yeni albümünün (Monsters, 2021) turnesi kapsamında uğrayacağı ülkemizde de seveni çok Odell’in.

İstanbul
Yaz
Konser
Festival
Ajanda
Nick Cave and The Bad Seeds
Arctic Monkeys
Sonar İstanbul
Placebo
Metronomy
Jethro Tull
Dream Theater
Tom Odell
Chill-Out Festival
Zorlu PSM
İKSV
Küçükçiftlik Park
Sayı 009

BENZER

Göç ve mülteciler, saltanatın kaldırılması, Deniz Kızı Eftalya, Reşad Ekrem Koçu, Zuhal Olcay'dan Hayko Cepkin'e söyleşi maratonu ve çok daha fazlası İST'in yeni sayısında!
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun '90'lı yıllardan bu yana topladığı sanat eserleri, şehrin yeni kültür sanat merkezi Galeri Beylikdüzü'nde ziyaretçilerle buluşuyor.
Yükselişteki rap'çi Zen-G, ilk solo albümünü geçtiğimiz mart ayında yayınladı ve şarkılarının dijital mecralardaki dinlenme rakamları dudak ısırtıyor. Onu Sulukule’nin kentsel dönüşümüne bir başkaldırı olarak hayat bulan grubu Tahribad-ı İsyan’dan tanıyanlar içinse hâlâ aynı Zen-G. Şimdilerde İstanbul’un Anadolu Yakası’nda yaşıyor ama Sulukule ve doğup büyüdüğü Suriçi’ndeki “kardeşleriyle” bağını koparmamış. Dönüşüm mağduru Sulukule’nin son haline göz atmak için Zen-G ile birlikte yola çıktık, ondan dönüşümün başladığı zamanları dinledik; değişim olgusuna genel bakışını, müziğini, başardıklarını ve İstanbul’la ilişkisini konuştuk.