Fener'de bir yaz günü

Fotoğraf
Faik Şenol
22 Temmuz 2020 - 16:27

Bizans döneminde burada bulunan deniz fenerinden dolayı “Fanarion” adıyla anılan Fener, her dönemde Haliç kıyılarının en güzel semtlerinden biri oldu. Geçmişte nüfusunun büyük çoğunluğu Rumlardan oluşan semtin sahilinde varlıklı Rum ailelerinin yalıları bulunuyordu. Fener’in bir özelliği de uzun yıllar Haliç bölgesinin eğlence merkezi olmasıydı. Beyoğlu halkı nasıl eğlenmek için Taksim Bahçesi’ne gidiyorsa, Haliç’te oturanlar da Fener’e gidiyordu.

Temmuz 1930, Fener

Faik Şenol’un 1930 yılının temmuz ayında çektiği bu karede Fener’deki bir sahil gazinosunda eğlenen İstanbulluları görüyoruz. O yıllarda İstanbul denizle iç içe yaşayan ve bunun nimetlerinden faydalanmayı daha iyi bilen bir şehirdi. İnce saz ve fasıl heyetlerinin program yaptığı Fener’deki sahil gazinoları özellikle cuma ve pazar günleri Fener sakinleri ile Haliç’in çevre semtlerinden gelenler tarafından tıklım tıklım doldurulurdu.

Fener
İstanbul
Haliç
Faik Şenol
Sayı 002

BENZER

1932’de İstanbul sokaklarında insanları sıcaktan bayıltan yaz, 1933’te gelmek bilmedi, sayfiye yerlerinde esnafın gözü yollarda kaldı... 1931’de ani fırtına eşliğinde gerçekleşen Boğaz’ı Yüzerek Geçme Yarışması’nın iki kadın yüzücüsü de başarıyla Kandilli’ye ulaşırken, 1935’te Florya’nın dünya plajı olma hayalleri vardı...
Son dönemin, sahne sanatçıları için neredeyse hayat memat meselesine dönüştüğünün farkındayız. Bu yıl 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü’nü, insanlarla da işiyle de ilişkisini büyük bir aşk üzerine kuran muhteşem oyuncu Yıldız Kenter’in hiçbir yerde yayımlanmamış belki de son söyleşisine yer vererek kutluyoruz. Kaybettiğimiz ve hayattaki tüm sanatçılarımıza saygıyla.
Kıdemli gazeteci Zafer Arapkirli, lise yıllarında "Burhan Pazarlama"yı taklit ederek müthiş hasılat yaptığı dört günlük işportacılık deneyimini yazdı. Onlarca yıl boyunca İstanbul vapurlarında satış yapan, teknikleri dillere destan olan ve efsaneleşerek İstanbul’un simgelerinden biri haline gelen, mart ayında kaybettiğimiz Burhan Demircan‘ın anısına saygıyla...