Amerika’dan satın alınan altınlar

Fotoğraf
Faik Şenol
01 Eylül 2020 - 11:55

Ekim 1931’de faaliyetlerine başlayan Merkez Bankası için, Ziraat Bankası aracılığıyla Amerika Birleşik Devletleri’nden satın alınan külçe altınlar 18 Kasım 1931 Çarşamba günü saat 15.45’te İstanbul’a ulaştı. Toplam altmış dört sandık içinde bulunan 3 milyon 380 bin dolar değerindeki altınlar Amerika’dan gemiyle Fransa’ya, oradan da trenle İstanbul’a, Sirkeci Garı’na getirilmişti. Fotoğraf, altınları Sirkeci’de teslim alan Maliye memurlarını gösteriyor.

Faik Şenol’un kareleriyle geçmişe yolculuk

Nakliye sigortasını yapan şirketin işlemleri mesai bittiği için tamamlanamayınca altınlar yeniden vagona konuldu ve kapısı mühürlenen vagonun başında jandarmalar nöbet tutmaya başladı. Nihayet işlemler ertesi gün tamamlandı ve basının gündemini haftalardır meşgul eden altınlar polis ve jandarma eşliğinde Darphane’ye götürülüp tahlil edildikten sonra trenle Ankara’ya gönderildi.

Faik Şenol
Cengiz Kahraman
İstanbul Büyükşehir Belediyesi
Tarih
Fotoğraf
Sayı 003

BENZER

Yetmişlerde spor fotoğrafçılığına başlayan ilk İngiliz kadın Hy Money’nin hayatı defalarca kaleme alındı. Ancak ondan yirmi beş sene önce Türkiye’de bu işi, hatta çok daha fazlasını yapıp adliyeden siyasete günün içindeki tüm önemli olayları başarıyla objektifine kaydedip halka ulaştıran Eleni Fotiyadu Küreman’ın hayatı hep sır olarak kaldı. Perdeleri ilk kez Sevecen Tunç aralıyor.
İstanbul’da yaklaşık yirmi yıldır ‘çöp’ mezatları düzenleniyor. Eski köye yeni âdeti ilk kez 2001’de ‘Çöpçü’ Deniz ile ‘Şişko’ Mehmet getirmiş. Eski tadı tam verememekle birlikte halen süren ve pahasını biçmenin zor olduğu nesnelerin el değiştirdiği geleneği, ilk mezadın tanıklarından şair ve çevirmen Alper Çeker anlattı.
Nâzım Hikmet 1928’in sonundan 1932’ye kadar babasının Kadıköy Bahariye’deki evinde kaldı. Üç yılı biraz aşan bu sürede Resimli Ay dergisinde çok ses getiren “Putları Yıkıyoruz” kampanyasını yaptı, şiir kitapları ve bir şiir plağı çıkardı. Piraye’ye âşık oldu.