2021'in ilk İST'i çıktı!

Fotoğraf
Nihal Gündüz
01 Mart 2021 - 09:17

2020'nin Mart ayında ilk sayısıyla İstanbulluya merhaba diyen İST, birinci yıl dönümünde kentin zengin tarihine ve bugününe dair güvenilir bir kaynak olmayı sürdürüyor. İST, beşinci sayısında geçmişe ışık tutarken özel röportajlar, dosya konuları ve fikir yazılarıyla şimdiki zamanın da nabzını tutuyor. 

İST, bu kez iyiye doğru bir dönüşümün eşiğinde olan Adalar'a odaklanan geniş kapsamlı bir dosya konusuyla açılış yapıyor. Banu Tuna, Adalar'ın bugününü sakinlerinden Belediye Başkanı'na pek çok görüş eşliğinde masaya yatırıyor. Akillas Millas, Adalar'ın uzak tarihini keşif imkanı sunan yazısıyla, Dr. Ayşe Yetişkin Kubilay ise Adalar’a işaret eden erken tarihli haritaları incelediği yazısıyla Adalar dosyasına zenginlik katıyor. Heybeliadalı Kaan Sezyum'un "Istakoz Efendi" hikâyesini de unutmamalı!

Şehirde yaz kış demeden yüzenler; Gökhan Akçura'nın kaleminden Hıdrellez; Murat Meriç'in seçkisiyle baharı selamlayan şarkılar; Derya Bengi'den kentin markası haline gelmiş olan "dolmuş"un hikâyesi; Burak Aksak'ın Suriçi İstanbul'u; Aydan Çelik'le Çakmak Hattı'nda bisiklet turu; fotoğraflarla Silahtarağa Elektrik Santrali23 Nisan'da çocukların makam koltuklarına oturması geleneğinin yüzlerde tebessüm oluşturacak hikâyesi; dünden bugüne Yeşilçam çocukları; kentin farklı inançlarında oruç ve perhiz kültürü; Yaşar Nezihe, Sâmiha Ayverdi, Kerime Nadir, Leylâ Erbil ve daha nice edebiyatçı kadının izinde İstanbul; bağımsız kitabevleri; İstanbul Belediyesi'nin dergicilik geleneği ve çok daha fazlası İST'in beşinci sayısında okuyucuyla buluşuyor. "Söyleşi maratonu" ise yine çok renkli: Orhan Veli'nin biricik kız kardeşi Füruzan Yolyapan ile Osmantan Erkır'ın sıcacık sohbeti; Nükhet Duru ile Yekta Kopan buluşması; Serkan Keskin ve Azra Deniz Okyay röportajları ilgiyi hak ediyor. 

İstanbul
İST
dergi
IBB
Sayı 005

BENZER

Cumhuriyet İstanbul’unun ilk kulüplerinden biri Karagümrük. İstanbul’un tarihî semtini 95 yıldır futbol sahasında temsil eden Kırmızı-Siyahlılar, bu sezon itibarıyla yeniden liglerin zirvesinde, Süper Lig’de mücadele ediyor. Yüz yaşına merdiven dayamış Karagümrük Kulübü’nün zorluklarla dolu hikâyesini spor tarihi araştırmacısı Fethi Aytuna’dan dinliyoruz.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, foto muhabiri Faik Şenol’un (1912-1981) şehrin sosyal ve kültürel hayatına, günümüzde varlığını sürdürmeyen mekânlarına, toplumsal ve siyasal olaylarına tanıklık eden ve binlerce fotoğraftan oluşan koleksiyonunu koruma altına aldı. Bundan böyle İST’in her sayısında usta fotoğrafçının bir karesiyle İstanbul’un geçmişine bir yolculuk yapacağız.
Şiirimizin çığır açan ustası Orhan Veli, 1914 yılının bir nisan günü Beykoz’da dünyaya gelmişti. Biricik kız kardeşi Füruzan Yolyapan ise büyük ustadan on yıl sonra... Osmantan Erkır, 97 yaşındaki Füruzan Hanım’la dergimiz için uzun uzun sohbet etti, Orhan Veli’nin yaşamının daha önce gün yüzüne çıkmamış ayrıntılarını şairin kız kardeşinden dinledi. Yetmedi, Füruzan Hanım’ı alıp çok uzun yıllardır görmediği Beykoz’a götürdü. Geride Erkır ve Yolyapan için unutulmaz birer anı ve İST okurları için bu hoş sohbetin yanında anılara tanıklık etmenin sevinci kaldı.