İST'in onuncu sayısı çıktı!

Fotoğraf
Nihal Gündüz
27 Mayıs 2022 - 13:34

İST'in onuncu sayısı çıktı!

İstanbul'un ve İstanbullunun yaşam kültürü dergisi İST, dikkat çekici içeriklerle bir kez daha şehri ve okuyucusunu selamlıyor. 

İST'in yeni sayısında gıda kıtlığına dikkat çekiyor ve Türkiye'nin gıda tüketiminin yaklaşık üçte birinden sorumlu olan İstanbul'u işaret ederek "Bir dev nasıl doyar?" diye soruyoruz. Tablo parlak değilse de umut var, diyor Ayşe Banu Tuna. 

Dünya çapında başarılara imza atmış, karikatürümüzün değerli ismi Turhan Selçuk'u yarattığı Abdülcanbaz karakteriyle birlikte anıyor, 100. yılında Büyük Taarruz'a iki "taraf"ın gözünden bakıyoruz. İST'in değerli kalemlerinden, Türk sinemasının emektar ismi, gazeteci ve yazar Agâh Özgüç'ü, dergimiz için kaleme aldığı son yazısıyla ("Basında fotoromanlı yıllar") uğurluyoruz. 

İstanbul'un çeşitli bölgelerini keşfe çıkmayı sürdürüyoruz. Kentin belki de en nevi şahsına münhasır yeri olan, cümbüş tadındaki Perşembe Pazarı'nı esnafına, muhtarına soruyoruz. Anadolu Yakası'nda Sultanbeyli'yi Haluk Kalafat'ın araştırmacı gazeteciliği sayesinde yakından tanıma fırsatı yakalıyoruz. 

Sunay Akın'ın kendi çocukluğundan başlayarak anlattığı Trabzonspor hikâyesi, İST'in yeni sayısının dikkat çekici konularından. 

Söyleşi maratonunda ise Erol Evgin, Perran Kutman, Ediz Hun, Cem Adrian ve Patrik Bartholomeos bizlerle. 

Hepsi ve çok daha fazlası İST'te!

 

 

İST
ist dergi
dergi
Kültür Sanat
Yaşam
Tarih
IBB
Sayı 010

BENZER

Bu toprakları yurt edinmiş Levantenlerin öyküsünü merak edenler biraz da spor tarihimizin derin kuyularına inmeli. Lakin 19. yüzyıl Levanten mirasının en kıymetli hazinesi burada: İlk futbolistler, ilk hakemler, ilk stadyumun kurucuları... Cenova’dan İzmir’e ve oradan İstanbul’a uzanan La Fontaine Ailesi üyelerinden “Ceyms”in sıra dışı yaşam öyküsünde zafer de var sürgün de...
İstanbul’un köpeksizleştirilmesi üzerine tez hazırlayan ve şehirdeki köpeklerin envanterini tutan Dört Ayaklı Şehir inisiyatifinin koordinatörü olan Mine Yıldırım, İstanbul’da köpeklerin siyasete alet edilmesine karşı yıllarca şehir ve ilçe belediyeleriyle mücadele etmiş, yasal süreçlerde taraf olmuş biri. Şimdi, son İBB yönetimi tarafından kurulan İstanbul Planlama Ajansı altında faaliyet gösteren Vizyon 2050 Ofisi’nde iklim krizi, ekoloji ve çevre politikaları uzmanı olarak felaketsiz bir şehir için çözümler üretiyor: “2050 vizyonumuzda şehirde elbette hayvanlar var. Pandemi de gösterdi: Hayvansız şehir olmaz, olamaz” diyor.
İtalyan çizer Pierpaolo Rovero, adını John Lennon’ın “Imagine” şarkısından alan sanat projesinde dünyanın en büyük şehirlerinde günlük hayatı çiziyor. Rovero bir hayal dünyası seyyahı ve bu da hayalî bir yolculuk; şehirlere, sakinlerinden aldığı bilgi ve görsel desteğiyle can veriyor. Fakat İstanbul’la ilişkisi bundan ileri; sahici.