Rengârenk bir lezzet şöleni: dondurma

24 Mayıs 2022 - 15:48

Havalar ısınmaya başladığında, bulutlar dağıldığında, mavi gökyüzü bize güneşi getirdiğinde ve cemreler düştüğünde aklımıza gelen ilk şeylerden biridir; dondurma. Binbir çeşit tat ve renkleriyle, çikolatalısından kavunlusuna, limonlusundan fıstıklısına onlarca, yüzlerce çeşit arasından hangisini seçeceğimize dakikalarca karar veremiyoruz çoğu zaman. Belki de bu sebeple bu kadar uzundur dondurmacıların kuyrukları... İstanbul her şeyin en bol çeşidine ev sahipliği yaptığı gibi, dondurmaya da yapıyor. Şehrin iki yakasının da en ünlü dondurmacılarına; Moda’dan Ali Usta Dondurmacısı’na ve Bebek’ten Mini Dondurma’ya lezzetli ve renkli bir yolculuğa çıkıyoruz.

Ali Usta Dondurmacısı, Moda

Moda'nın en renkli durağı: Ali Usta Dondurmacısı

53 senelik bir efsane Ali Usta. Modalılar için kimi zaman bir buluşma noktası, bir lezzet durağı, kışın bir sahlep içmeye uğramak, yazınsa hangisini seçeceğine karar veremediğin o lezzetli dondurmalardan yemek... Kısacası, Ali Usta sadece bir dondurmacı dersek, ayıp etmiş oluruz. Mahallesinde bir başka sevilse de sadece Modalılar için değil elbette, İstanbul’da dondurma denince akla gelen ilk isimlerden Ali Usta, Ali Kumbasar. Şehrin dört bir yanından Ali Usta’nın dondurmasından tatmaya gelen binlerce İstanbullu özellikle hafta sonu ve tatillerde Moda’ya akın ediyor.

Kimi zaman Moda Caddesi’nin ötesine taşan kuyruğun sonunda ise her zaman beklemeye değiyor. Mevsime göre değişen çeşitlerinin yanı sıra her dönem tezgâhta yerini alan kaymak, çikolata, karamel, fıstık, limon gibi efsane lezzetleri 50’den fazla çeşit, çikolata sos ve fıstık ile şahlanıyor ve hem göze hem mideye hitap ediyor. En beğenileni ise badem tanelerinin kattığı eşsiz tatla karamel ve bol parçalı fıstık topları. Dondurmadaki ideal oranın yüzde 70 tatlı, yüzde 30 tuzlu olduğunu, dondurmalarını bu şekilde ürettiklerini, lezzetlerindeki sırrın kaynağının bu orana dayandığını ifade ediyorlar. Ali Usta’nın kapısı yılın her dönemi mevsime uygun dondurmaları ve sahlebi ile açık...

Mini Dondurma, Bebek

Sahil yürüyüşlerinin lezzeti: Mini Dondurma

İstanbul’umuzun iki kıtayı birleştirmesi, her gün deneyimlediğimiz gibi güzelliğini birçok konuda ikiye katlıyor. Hele ki konu yemek olduğunda, çifte lezzet şöleni... Anadolu Yakası’nın göz bebeği Ali Usta’nın Avrupa Yakası’nda bir lezzet kardeşi var; meşhur Bebek dondurmacısı, günümüzdeki ismi ile Mini Dondurma. 1968 yılından bu yana hizmet veren Mini Dondurma, İstanbul halkı kadar turistlerin de yoğun ilgi gösterdiği bir dondurmacı. Sosyal medyada da sıklıkla paylaşımlar yapılan dondurmaları ile Mini Dondurma’nın tezgâhında mevsime uygun taze dondurmalar yerini alıyor. Meyve şölenlerinin yanında pek tabii klasik lezzetler de var karamel, kestane, bitter çikolata... Mini Dondurma yarım asırdır, bu lezzeti korumaya, kapı önünde metrelerce kuyruk oluşturmaya devam ediyor. Bunca çeşidin arasından karar vermek çok zor olsa da en gözde çeşidin taze meyvelerden üretilen, gerçek meyvenin tadına vardığımız meyve topları olduğunu söyleyebiliriz. Büyük şehirlerde popüler olan dükkânlar, mahallerinde büyük saygı görür, korunur kollanır Mini Dondurma da Bebek halkı tarafından büyük bir sevgi ile sahipleniliyor. İstanbul’un her semtinden misafir ağırlayan Bebek, Mini Dondurma sayesinde ise dondurma denince akla ilk gelen semtlerden. Özellikle güneşli İstanbul günlerinde Bebek Sahili’nde Boğaz’a karşı yürümekten daha güzel ne olabilir derseniz, Mini Dondurma’ya uğramak deriz...

İstanbul'un dondurmacıları

Ve diğerleri...

Yeşilköy’ün incisi:

Hakiki Roma Dondurmacısı Yeşilköy’ün ilk dükkânlarından Hakiki Roma Dondurmacısı, İstanbul’un yaz kış hizmet veren dondurmacılarından. 40 yıldır klasikleşen lezzetinin sırrı ise malzemelerinin doğallığı...

Sorbenin yıldızı: Yaşar Usta

1962 senesinde hizmete başlayan Yaşar Usta Dondurmacısı’nın (YUSDO) lezzet sırrı şeker oranını düşük tutması. Birden fazla şubesi olan YUSDO, İstanbul’da dondurma denince aklımıza gelen ilk yerlerden.

Kurtuluş’tan Damla Dondurma

Avrupa Yakası’nın bir başka lezzet kapısı Damla Dondurma hem nostaljik atmosferi hem de değişmeyen dondurma çeşitleri ile bir hayli seviliyor. Sadece dondurma da değil, bozası ile de ünlü...

Doğallığın adresi: Serez Dondurmacısı

Özellikle yerel üreticiyi destekleyen ve dondurma gurmelerine özel üretim yapan Serez Dondurmacısı, şekersiz % 100 meyveden üretilen dondurmalarıyla ünlü.

Ali Usta Dondurmacısı
Moda
Kadıköy
İstanbul
Bebek
Mini Dondurma
Sorbe
İstanbul'un ünlü dondurmacıları
Sayı 010

BENZER

Şehrimizdeki en güzel konser salonlarından birine adı verilen müzik insanı Cemal Reşit Rey’in öğrencisi olarak yetişen Ertuğrul Sevsay, aynı anda hem tıp hem de müzik eğitimi almış bir gastroenterolog, tango tutkunu, besteci ve orkestra şefi; en kısa haliyle böyle özetleyebiliyoruz kendisini. Çocukluğunun İstanbul’undan AKM’nin yeniden açılışına müzik eğitiminden Cemal Reşit Rey’le tanışmasına merak uyandırıcı pek çok detayı Osmantan Erkır’a anlattı.
Oyun ve konser performanslarına bir süre ara veren DasDas'ta yaz hareketliliği başladı.
Podcast bolluğunda yolunu şaşıranlar için farklı temalardaki yayınlardan bir seçki yaptık. Listemizde en yeni yayınlar da var, 2012’den bu yana yayında olanlar da!