İST'in on üçüncü sayısı çıktı

Fotoğraf
Nihal Gündüz
27 Şubat 2023 - 15:59

2023 yılının ilk İST'i okuyucuyla buluşuyor. 

İST'in yeni sayısının merkezine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 14 Mayıs 2023 günü yapılacağı açıklanan genel seçim oturuyor. Banu Tuna hazırladığı dosyada yargıdan eğitim ve medyaya son 20 yılda hırpalanan, aşınan, tahribata uğrayan kesimlerin temsilcilerine yöneltiyor sorularını. Ancak dosyamızın hazırlandığı dönemde henüz ülkemizi sarsan Kahramanmaraş depremleriyle sarsılmamıştık. Gerek dosyamızın gerek İST dergide yer bulan içeriklerin bu bilgiyle değerlendirilmesini okuyucularımızdan rica ediyoruz. 

İST'in yeni sayısında öne çıkan diğer konuları da sıralamaya çalışalım: 100. yılında Türkiye İktisat Kongresi, tiyatromuzun anı defteri Vasfi Rıza Zobu, eski seçim afişleri, Galata Köprüsü'nün hikâyesi, İstanbul'daki ilk otomobiller, bir çocuğun gözünden II. Dünya Savaşı yıllarında İstanbul, geleneksel iftar lezzetleri, Türkçe rap'in Almanya'dan başlayan yolculuğu, Hasköy'e yakın bakış, Âşık Veysel'in felsefesi...

Söyleşi maratonunda ise İzzet Günay, Deniz Çakır, Athena, Zülfü Livaneli ve Lütfü Seymen gibi değerli isimler yer alıyor.  

Hepsi ve çok daha fazlası İST'in yeni sayısında. İST merkezi metro istasyonları ve iskelelerde, İstanbul Kitapçısı mağazalarında ve istdergi.com adresinde. 

İST
ist dergi
İstanbul
Kültür Sanat
dergi
Yaşam
Kent Yaşamı
IBB
Sayı 013

BENZER

26 adet kısa ve uzun metrajlı belgesel, 1 - 6 Aralık tarihleri arasında siz neredeyseniz orada, elinizin altında olacak. Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali, çevre, iklim, tarım, sürdürülebilirlik gibi konulara kafa yoranlar için zihin açıcı bir program sunuyor.
Üsküdar’ın bilinen ilk adı "altın şehir" anlamına gelen Hrisopolis’tir. Bu ismi gün batımındaki dillere destan sarı tonlarından mı, Perslerin burada altın depolamasından mı, yoksa bir tutam esrarengiz sarı tüyden mi aldı dersiniz? Soran olursa “Rüya” anlatıyor...
2021 yılı sonunda kaybettiğimiz Sezai Karakoç, İstanbul’la sevgili kabul edilen şairlerdendir. Karakoç sadece şiirlerinde değil, binlerce sayfayı bulan düzyazılarında ve kitaplaştırılmayı bekleyen hatıralarında da hep şehrimizden bahsetmiştir. Doğduğu “kara” Diyarbakır’dan “deniz” İstanbul’a uzayan hayat yolculuğunda “içinin sesi, rüyasının öfkesi, merhametinin şehri” mertebesine ulaşmıştır İstanbul. Ve sonunda toprakta onunla buluşmuştur. Sezai Karakoç’un İstanbul’unu, yakın çevresinden şair ve yazar Ömer Erdem anlatıyor.