İST'in on birinci sayısı çıktı!

31 Ağustos 2022 - 14:50

İstanbul'a ve İstanbulluya dair yaşam kültürü dergisi İST'in 11. sayısı çıktı! 

İST yeni sayısında ana dosya konusu olarak göç ve mültecileri merkezine alıyor. "Onlarca uyruktan iki milyona yakın göçmenle birlikte yaşıyoruz. Birlikte yaşıyoruz ama onları çok da tanımak, onlarla tanışmak istemiyoruz" diyor Ayşe Banu Tuna. Ülkemize ve şehrimize göç eden ve burada tutunmaya çabalayan insanların gerçek hikâyeleri, kayıtsız kalınamayacak türden...

Şehrimiz ve ülkemiz tarihinde, kültüründe önemli yer tutan konular ve hikâyeler İST'in yeni sayısında okuyucuyla buluşmayı bekliyor. Saltanatın kaldırılmasının 100. yılında süreci kronolojik olarak adım adım aktarıyoruz. İstanbul Ansiklopedisi gibi eşsiz bir kaynağı ülkemize kazandıran Reşad Ekrem Koçu'nun büyük eserinin yaratımına da ışık tutan yaşam öyküsünü öğrencisinin kaleminden okuyoruz. Deniz Kızı Eftalya'nın hikâyesi, Osmanlı'dan günümüze "İstanbul Müziği", Hayat dergisinin yolculuğu ve dahası, yine işinin ehli yazarların leziz anlatımıyla İST'in yeni sayısında.

Bir süre önce kaybettiğimiz değerli sanatçılarımız Cüneyt Arkın ve İlhan İrem'i anmadan geçmiyoruz...

Yarım yüzyıllık bir efsaneyi, Türkiye'de mizah denince akla ilk gelen mecralardan biri olan Gırgır'ı, "içeriden biri", Atilla Atalay anlatıyor. 

Zuhal Olcay, Hayko Cepkin, Arif Keskiner ve Fıstık Ahmet söyleşileri ilgiyi hak ediyor...

Müzisyen, yazar ve şair Tuna Kiremitçi, İST'e özel polisiye öykülerinin ilkini paylaşıyor. Kaan Sezyum geleceği, 2071 yılını kendine has üslubuyla tasvir ediyor.

İST'in yeni sayısı zengin içeriğiyle keşfedilmeyi bekliyor!

ist dergi
İST
dergi
Kültür Sanat
Tarih
Yaşam
IBB
Sayı 011

BENZER

Fransız İhtilali’nin efsane şairlerinden André Chénier, İstanbul’da doğmuştu. Dünyaya geldiği Galata’daki ahşap sıra evler o yüzyılların meşhur İstanbul yangınlarından birinde kül oldu ama yerine yapılan Saint Pierre Han’da doğduğu rivayeti bugüne miras kaldı. Rivayeti yansıtan özel levha, ünlü şairin doğum yeri olarak halen hanın odalarından birini işaret ediyor. Chénier’nin kısa, Saint Pierre Han’ın uzun tarihi...
İklim krizi, insanlığın içine düştüğü en büyük kriz olmayı sürdürüyor ve durum gerçekten çok acil. Somut adımların atılmadığı, hedefleri yüksek iklim politikalarının yürürlüğe konmadığı her geçen gün kriz daha da derinleşiyor.
Baba tarafından nesillerdir İstanbullu olan sinema ve tiyatro oyuncusu Yetkin Dikinciler, birey olabilmeye, dayatma olmamasına çok önem veriyor ve bunu başarmış insanlarla kalabalık yaşamayı seviyor. ‘Çok sesli huzur ortamı’ olarak tarif ediyor bunu. Halen her pazar gününü büyüdüğü evdeki ‘büyük aile’ye ayırmaya çalışıyor, bayramları ne bayramı olduğuna bakmaksızın sadece ‘bayram’ oldukları için kutlamaya devam ediyor.