İST'in on birinci sayısı çıktı!

31 Ağustos 2022 - 14:50

İstanbul'a ve İstanbulluya dair yaşam kültürü dergisi İST'in 11. sayısı çıktı! 

İST yeni sayısında ana dosya konusu olarak göç ve mültecileri merkezine alıyor. "Onlarca uyruktan iki milyona yakın göçmenle birlikte yaşıyoruz. Birlikte yaşıyoruz ama onları çok da tanımak, onlarla tanışmak istemiyoruz" diyor Ayşe Banu Tuna. Ülkemize ve şehrimize göç eden ve burada tutunmaya çabalayan insanların gerçek hikâyeleri, kayıtsız kalınamayacak türden...

Şehrimiz ve ülkemiz tarihinde, kültüründe önemli yer tutan konular ve hikâyeler İST'in yeni sayısında okuyucuyla buluşmayı bekliyor. Saltanatın kaldırılmasının 100. yılında süreci kronolojik olarak adım adım aktarıyoruz. İstanbul Ansiklopedisi gibi eşsiz bir kaynağı ülkemize kazandıran Reşad Ekrem Koçu'nun büyük eserinin yaratımına da ışık tutan yaşam öyküsünü öğrencisinin kaleminden okuyoruz. Deniz Kızı Eftalya'nın hikâyesi, Osmanlı'dan günümüze "İstanbul Müziği", Hayat dergisinin yolculuğu ve dahası, yine işinin ehli yazarların leziz anlatımıyla İST'in yeni sayısında.

Bir süre önce kaybettiğimiz değerli sanatçılarımız Cüneyt Arkın ve İlhan İrem'i anmadan geçmiyoruz...

Yarım yüzyıllık bir efsaneyi, Türkiye'de mizah denince akla ilk gelen mecralardan biri olan Gırgır'ı, "içeriden biri", Atilla Atalay anlatıyor. 

Zuhal Olcay, Hayko Cepkin, Arif Keskiner ve Fıstık Ahmet söyleşileri ilgiyi hak ediyor...

Müzisyen, yazar ve şair Tuna Kiremitçi, İST'e özel polisiye öykülerinin ilkini paylaşıyor. Kaan Sezyum geleceği, 2071 yılını kendine has üslubuyla tasvir ediyor.

İST'in yeni sayısı zengin içeriğiyle keşfedilmeyi bekliyor!

ist dergi
İST
dergi
Kültür Sanat
Tarih
Yaşam
IBB
Sayı 011

BENZER

Semtler ve futbol kulüpleri arasında manevi mesafenin açık olmadığı masal zamanlarda Beykozspor’u kuran dev adam, İbrahim adında bir fabrika işçisiydi. Büyük yokluklara rağmen kendisini çok iyi yetiştirerek efsaneleşen Kelle İbrahim, idarecilik döneminde de fedakârlığı, korkutan cüssesine rağmen yumuşacık kalbi ve şakacılığıyla futbol tarihimizde unutulmaz oldu. “Kelle” İbrahim, lakabını kendine soyadı seçti.
İki kitap, ikisinin de ortak noktası İstanbul... Şehrin fiziksel, tarihî ve kültürel potansiyelini ortaya çıkarmak ve toplumsal belleğimize kazımak için hazırlanan iki başucu eser. 28 uzman ismin katkısıyla hazırlanan Fatih Sultan Mehmed, tüm zamanların en önemli hükümdarlarından birini tüm yönleriyle ele alırken, İstanbul’un Deprem Gerçeği, şehrimizi bekleyen gerçekle yeniden yüzleşmemizi sağlıyor.
Havacılık tarihimizin altın isimlerinden Emrullah Âli Yıldız’ın çocukluğundan başlayarak profesyonel hayatına uzanan, havacılıkla sınırlı kalmayan unutulmaz hikâyesi İST okuyucularıyla buluşuyor.