Sonbaharın festivali güzel

19 Ekim 2020 - 12:20

24. İstanbul Tiyatro Festivali, 14 Kasım - 1 Aralık tarihleri arasında izleyicisi ile hem fiziki olarak hem de dijital platformda buluşacak. Tiyatro sahnemizin pandemiden olumsuz etkilendiğini göz önünde bulundurarak 24 adet yerli yapıma yer veren Festival, sadece dijital platform için üretilmiş oyunlara ve dört uluslararası yapıma da programında yer açmış. Festivalin fiziki performansları ise -COVID-19 önlemleriyle- DasDas, Fişekhane, Moda Sahnesi, Zorlu PSM, Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi, Babylon, bomontiada, Caddebostan Kültür Merkezi, Surp Vortvots Vorodman Kilisesi gibi mekânlarda gerçekleşecek.

Festivalin Onur Ödülleri bu yıl dansçı, koreograf Geyvan McMillen, yönetmen Işıl Kasapoğlu ve yönetmen Ivo van Hove’a verilecek.

Festival 14 Kasım’da başlayacak ancak bir dünya prömiyeri “ön etkinlik” olarak 6 Kasım’da sunulacak. Nederlands Dans Theater 2 topluluğunun iki yeni yapıttan oluşan Dare to Say isimli programı dünya ile aynı anda İstanbul Tiyatro Festivali seyircisiyle buluşacak. Koreograf Alexander Ekman ve Dimo Milev, bu yeni çalışmalarını COVID-19’un getirdiği kısıtlamalara göre uyarlanmış hareket ve koreografilerden yola çıkarak hazırlamış. İzleyici, Lahey’deki canlı performansı 6 Kasım Cuma günü saat 21:00’den itibaren izleyebilecek. 

Festivalde bu yıl kadın odaklı performansların öne çıktığının da altı çiziliyor. 

24. İstanbul Tiyatro Festivali biletleri 23 Ekim Cuma günü 10.30’dan itibaren biletix.com üzerinden satışta olacak. Program çok kapsamlı ve heyecan verici. Tüm yapımlara yakından göz atmak ve kendinize bir festival programı çıkarmak için buraya tıklayabilirsiniz. 

İstanbul
İstanbul Tiyatro Festivali
Kültür Sanat
Tiyatro
empty-result-block

BENZER

Kulalıklar takılıyor, sentetik bir sesin yönlendirmesiyle İstanbul sokaklarında bir yolculuğa çıkılıyor… Berlinli belgesel tiyatro topluluğu Rimini Protokoll’un Kundura Sahne aracılığıyla İstanbul’a uyarladığı Remote X, sanatseverler için bambaşka bir deneyim olmaya aday.
Temelleri 13. yüzyılın son çeyreğinde Selçuklu başkenti Konya’da atılan, âsitânesi de burada bulunan Mevlevîlik, İstanbul’da da hatırı sayılır izler bıraktı. Osmanlı kültür, tasavvuf, edebiyat hayatına önemli katkılar sunan mevlevîhâneler, sayıları çok fazla olmamasına rağmen geçmişte de günümüzde de dünyanın her köşesinden yerli yabancı misafirleri ağırlayan İstanbul tarihinin ayrılmaz parçaları.
25 Haziran’da satın alınan ve 26 Ağustos’ta yuvasına dönen Fatih Sultan Mehmet tablosu İstanbul’un kurtuluşunun 97. yıl dönümünde ziyarete açıldı.