İBB Şehir Tiyatroları'nın nisan ayı programı açıklandı

02 Nisan 2021 - 12:58

Geçtiğimiz yıl pandemi nedeniyle “Salondan Yayın” diyen İBB Şehir Tiyatroları, söz konusu formatta içerik üretmeye ve izleyicisiyle paylaşmaya devam ediyor. Nisan ayında da hem tiyatroseverler hem de çeşitli eğitim atölyelerine katılmak isteyenler için pek çok seçenek mevcut. 

Yukarıda bahsini ettiğimiz tüm etkinlikler Şehir Tiyatroları’nın YouTube kanalından seyirciyle buluşuyor. Oyunculuk atölyesi, ustalarla söyleşiler, role hazırlık gibi atölyelerin yanı sıra programda “10 Klasik Eserden 10 Tirat” bölümü de yer alıyor. 

Nisan ayında çevrimiçi olarak yayınlanacak tiratlarda; Engin Alkan’ın yönettiği Sofokles’in yazdığı Antigone’de Aslı Menaz (4 Nisan), Aslı Öngören’in yönettiği Carlo Goldoni’nin İki Efendi’nin Uşağı’nda Müslüm Tamer (11 Nisan), Ali Gökmen Altuğ’un yönettiği Henrik Ibsen’in Nora Bir Bebek Evi’nde Yeşim Koçak (18 Nisan), Erarslan Sağlam’ın yönettiği William Shakespeare’in Macbeth’inde Sevil Akı (25 Nisan) kamera karşısında olacak.

Handan Uran Ertuğrul için Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde özel bir tören düzenlendi

Handan Uran Ertuğrul’u saygıyla anıyoruz

Şehir Tiyatroları denince akla gelen ilk isim olan Muhsin Ertuğrul’un sevgili eşi, opera sanatçısı ve oyuncu Handan Uran Ertuğrul, 1 Nisan’da hayatını kaybetti. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, 2 Nisan’da Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde düzenlenen özel bir törenle uğurlanan Handan Uran Ertuğrul için şöyle konuştu:

Handan Ertuğrul tiyatro dünyasının önde gelen isimleri arasındadır. Opera sahnelerinde başladığı kariyerini tiyatroya taşımış ve sahne sanatları tarihimizin çok önemli eserlerinde yer almış, birçok ilkin altına imza atmıştır. Onların tiyatro sanatımızdaki öncü rolleri unutulmayacaktır. Mirasları bugün Türkiye’nin dört yanındaki tiyatro salonlarından yükselen alkış seslerinde yaşayacaktır.

IBB
Şehir Tiyatroları
Muhsin Ertuğrul
Handan Uran Ertuğrul
Tiyatro
empty-result-block

BENZER

1978 yılından emekli oluncaya kadar 28 yıl boyunca Topkapı Sarayı’nın Padişah Elbiseleri Bölümü’nün başkanlığını yürüten Prof. Dr. Hülya Tezcan, gözden kaçmış bir padişah “özel günler terzisi” olan Botter’in keşfedilişini ilk kez İST’e anlatıyor. Botter’in Beyoğlu’nda şu an İBB tarafından ön cephe restorasyonu yapılan benzersiz dekorlu bir apartmanı var. Fakat özel mülk olduğu için tarihine layık bir düzenlemeye kavuşturulamıyor.
Mizah, günü yansıtan ve güncele dokunan bir sanattır çoğunlukla. Her dönem zamane kişi ve olaylarına dokunulur ve gülünür; dönemle birlikte kahramanlar, olaylar ve mekânlar değişir. Bir tek politikacıların yeri değişmez ve eskimez bu sanatta. Yazar Erdem Zaman, politik mizahın İstanbul’un gösteri dünyasından Türkiyeleşmeye olan yolculuğunu anlattı.
İstanbul’un Olimpiyat Oyunları’na resmî adaylık süreci 1990’larda başladı. 2000 Olimpiyatları’na adaylığı 2004, 2008 ve 2012 adaylıkları takip etti. Büyük umutlar beslenen 2020 Olimpiyat adaylığı ise oyunların son anda Tokyo’ya verilmesiyle sonlandı. Aslında tüm bu adaylık sürecinin fitilini, dünyada da bir ilk teşkil eden 1992 tarihli Olimpiyat Yasası ateşlemişti. Bu büyük düş, İstanbul’un 2032 Olimpiyat Oyunları’na adaylığı ile halen gündemde. Gazeteci, spor yazarı Mert Aydın şehrin olimpiyat macerasını yazdı.