Boğaz'a taze bir bakış açısı

14 Eylül 2021 - 13:14

Sonbaharın yüzünü göstermesiyle şehre dönüş başladı, kültür sanat dünyası ise pandemi rehavetini üzerinden atarak etkileyici etkinlikler, sergiler, gösterilerle yeniden ayağa kalkma çabasında. Yeni sezonun takviminde her yaşa, zevke göre bir aktivite mutlaka var. İstanbul'da yeniden sosyal hayata karışmak için -elbette tedbirler dahilinde- en güzel zaman...

Ahmet Afif Paşa Yalısı

 

İstanbul'a taze bir bakış açısından bakmayı bir kazanım olarak gören sanatseverler için şahane bir önerimiz var: Ayşe Türemiş’in "Suya Dökülen Renkler" sergisi, 25 Eylül'de Şule Gazioğlu Art & Design'da açılıyor. Sergi, Emirgan'da yer alan mekanın açılış sergisi olma özelliğini de taşıyor. 

Ayşe Türemiş, şehir hayatının mimari ve kültürel mirasına olan özel ilgisini suluboya tekniğini kullanarak kağıda döken bir sanatçı. "Suya Dökülen Renkler", onun bu özelliğini tam anlamıyla yansıttığı bir sergi. Şehrin en can alıcı noktalarından biri olan "Boğaz"ı ve Boğaz'la özdeşleşen ayrıntıları (yalı, vapur, iskele) kendi perspektifinden, dingin fakat etkileyici bir teknikle sunuyor "Suya Dökülen Renkler" seçkisinde. 

Şule Gazioğlu Art & Design'da 25 Eylül'de açılacak sergi, 16 Ekim 2021 tarihine kadar 11:00 – 18:00 saatleri arasında ziyarete edilebilecek. 

 

Ayşe Türemiş
Resim
Sanat
Suluboya
Şule Gazioğlu Art & Design
Emirgan
İstanbul
Sergi
Mimari
İST
empty-result-block

BENZER

Nâzım Hikmet 1928’in sonundan 1932’ye kadar babasının Kadıköy Bahariye’deki evinde kaldı. Üç yılı biraz aşan bu sürede Resimli Ay dergisinde çok ses getiren “Putları Yıkıyoruz” kampanyasını yaptı, şiir kitapları ve bir şiir plağı çıkardı. Piraye’ye âşık oldu.
Şehrimizdeki en güzel konser salonlarından birine adı verilen müzik insanı Cemal Reşit Rey’in öğrencisi olarak yetişen Ertuğrul Sevsay, aynı anda hem tıp hem de müzik eğitimi almış bir gastroenterolog, tango tutkunu, besteci ve orkestra şefi; en kısa haliyle böyle özetleyebiliyoruz kendisini. Çocukluğunun İstanbul’undan AKM’nin yeniden açılışına müzik eğitiminden Cemal Reşit Rey’le tanışmasına merak uyandırıcı pek çok detayı Osmantan Erkır’a anlattı.
İstanbul, Ramazan ayını diğer yerlerden farklı karşılayan, güzelleştirmek için türlü âdetler bulan bir şehir. Bu âdetlerin bazıları zamanla unutulsa da mahyalar yüzyıllardır şehrin simasını aydınlatmaya, en güzel örneklerini sergilemeye devam ediyor.