Boğaz'a taze bir bakış açısı

14 Eylül 2021 - 13:14

Sonbaharın yüzünü göstermesiyle şehre dönüş başladı, kültür sanat dünyası ise pandemi rehavetini üzerinden atarak etkileyici etkinlikler, sergiler, gösterilerle yeniden ayağa kalkma çabasında. Yeni sezonun takviminde her yaşa, zevke göre bir aktivite mutlaka var. İstanbul'da yeniden sosyal hayata karışmak için -elbette tedbirler dahilinde- en güzel zaman...

Ahmet Afif Paşa Yalısı

 

İstanbul'a taze bir bakış açısından bakmayı bir kazanım olarak gören sanatseverler için şahane bir önerimiz var: Ayşe Türemiş’in "Suya Dökülen Renkler" sergisi, 25 Eylül'de Şule Gazioğlu Art & Design'da açılıyor. Sergi, Emirgan'da yer alan mekanın açılış sergisi olma özelliğini de taşıyor. 

Ayşe Türemiş, şehir hayatının mimari ve kültürel mirasına olan özel ilgisini suluboya tekniğini kullanarak kağıda döken bir sanatçı. "Suya Dökülen Renkler", onun bu özelliğini tam anlamıyla yansıttığı bir sergi. Şehrin en can alıcı noktalarından biri olan "Boğaz"ı ve Boğaz'la özdeşleşen ayrıntıları (yalı, vapur, iskele) kendi perspektifinden, dingin fakat etkileyici bir teknikle sunuyor "Suya Dökülen Renkler" seçkisinde. 

Şule Gazioğlu Art & Design'da 25 Eylül'de açılacak sergi, 16 Ekim 2021 tarihine kadar 11:00 – 18:00 saatleri arasında ziyarete edilebilecek. 

 

Ayşe Türemiş
Resim
Sanat
Suluboya
Şule Gazioğlu Art & Design
Emirgan
İstanbul
Sergi
Mimari
İST
empty-result-block

BENZER

Beraber yaşama kültürünün vazgeçilmezidir anılarda ve acılarda olduğu gibi sevinç ve bayramlarda da ortaklaşmak... İstanbul’un her semtinde doyasıya hissettiğimiz Ramazan heyecanı günbegün yaklaşırken, bizler şehrin farklı inançlarındaki oruç ve perhiz kültürünü yeniden hatırlatıyoruz. Karagöz ile Hacivat’ın hikâyesinden Galata’nın ev sahipliğindeki Purim Bayramı’na, diş kirası geleneğinden Venedik ve Rio Karnavallarının kardeşi Baklahorani Festivali’ne... Mois Gabay’ın kaleminden eski İstanbul’un ruhu üflenmiş, çeşnisi bol bir yazı...
Orhan Pamuk 1901’deki veba salgını sırasında Osmanlı’ya bağlı hayali Minger adasında geçen olayları anlattığı romanı Veba Geceleri’yle yeniden okuma köşemizin en güzel konuklarından biri oldu. Kitabı okuduktan sonra usta yazarın kapısını çaldık, Veba Geceleri’nin şifrelerini çözmek için sorularımızı yönelttik.
Diyaloglarıyla Türk televizyon tarihinde kendine ayrı bir yer edinen Leyla ile Mecnun’un yaratıcısı Burak Aksak, Suriçi eski İstanbul’da doğup büyüyenlerden. Onun kalemine çocukluğunun, mahalle anılarının ve yitik güzel zamanların nostaljisi sinmiş sanki... Son olarak senaryosunu yazdığı ve Netflix platformunda gösterime giren dizisi 50 Metrekare’de de bunu yaptı ve kentsel dönüşümün kıskacında bir mahallenin ve kimlik kargaşasında bir adamın iç içe geçmiş hikâyesiyle karşımıza çıktı. Aksak “gerçek İstanbul”da geçen çocukluğunu ise İST için kaleme aldı.