Surname-i Muradiye

08 Haziran 2021 - 12:10

Surname-i Muradiye, Osmanlılara özgü olan ve kökeni düğün kayıt defterlerine dayanan Surname türünün, Nakkaş Osman ve atölyesi tarafından minyatürlenen en ünlü örneğidir. Eserde, 1582’de III. Murad’ın çocukları için düzenlenen ve yaklaşık 55 gün sürerek dünya tarihinin en uzun geçit ve eğlence töreni olarak bilinen sünnet şenliği anlatılır.

Aydın Ayan, karton üzerine guaj

Eserde, Doğu'dan ve Batı'dan davet edilen konuklar, esnaf loncasının Sultanahmet Meydanı’ndaki etkinlikleri, dünyanın farklı yerlerinden gelen hokkabaz ve çalgıcılar gibi farklı unsurlarla imparatorluğun ihtişamı ayrıntılı biçimde tasvir edilmiştir. Bu yönüyle Surname-i Muradiye, Osmanlı toplumunun sosyal ve ekonomik panoramasını ortaya koyan eşsiz bir belgedir.

Burhan Doğançay, mukavva üzerine kolaj

Surname, 1993 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin “66 Kare – Geleneksel Kültüre Çağdaş Yorumlar” isimli projesi kapsamında çağdaş Türk ressamlarından Aydın Ayan ve Burhan Doğançay’ın eserleriyle yeniden yorumlanmıştı.

Surname-i Muradiye
Minyatür
Osmanlı
Burhan Doğançay
Aydın Ayan
Sanat
Güzel Sanatlar
IBB
İstanbul Büyükşehir Belediyesi
Sayı 006

BENZER

Seksen iki yaşında ve haftanın altı günü sahnede... Tiyatro oyuncusu Genco Erkal, kariyerinin altmışıncı yılında üretmeye ve ilham vermeye devam ediyor. Duayen sanatçıya tiyatromuzun mevcut durumunu, yeni trendleri, sahnede yarım yüzyılı geride bırakan tek kişilik Bir Delinin Hatıra Defteri oyununu, hayatını sorduk.
Mart ayından beri İstanbul’dan uzakta, Göcek’te yaşıyor Göksel. Şehri terk etmiş değil, dönecek. Ama şimdilik hayvanlar âlemiyle tanışmaya ve müziğini özgürleştirdiğini düşündüğü doğanın kucağında üretmeye devam ediyor. Yeni maceralarını Yekta Kopan’a anlattı.
1972, acısıyla tatlısıyla pek çok olaya sahne olan bir yıl hem ülkede hem dünyada. Müzik açısındansa fazlasıyla bereketli. “Bu bereket, biraz da 45’lik plakların yaygınlaşması, pilli pikapların neredeyse her eve girmesiyle bağlantılı” diyor Murat Meriç ve bundan 50 yıl önce dillere pelesenk olan kayıtlardan bir seçki yapıyor.