Elif Çağlar’dan yeni başlayanlar için 4 caz albümü

16 Haziran 2020 - 15:30

Miles Davis, Kind of Blue

“Tüm zamanların en iyi caz albümlerinden biri olan bu kaydı, efsane caz trompetçisi Miles Davis'in sade zenginliğine şahit olmanız için seçtim. Enstrümantal müzikten hoşlanıyorsanız, rock müzikten klasiğe birçok türden ilham alan bu caz albümünü es geçmeyip, bir film izler gibi parçalardaki hikayeleri dinlemenizi tavsiye ederim. Bu, benim hayal kurma albümümdü cazla tanıştığım ilk yıllarda.”

Ella Fitzgerald & Louis Armstrong, Ella and Louis

“Caz dünyasının en önemli vokalistlerinden Ella Fitzgerald ve kendine has tavrıyla hem vokalist hem trompetçi olarak bilinen efsane Louis Armstrong, birlikte o kadar güzel bir uyum yakaladılar ki, birkaç albümde beraberliklerini sürdürdüler. Caz vokal müziğiyle bu ikili sayesinde tanıştım diyebilirim. Swing parçalarındaki rahat ve keyifli tavırları bambaşka dönemlere ışınlayacak ve yer yer dans ettirecek sizi.”

Duke Ellington, Ellington at Newport

“Besteleri en fazla yorumlanan, hala caz klasiklerini yorumlayan her müzisyenin repertuvarının vazgeçilmezi olan piyanist ve kompozitörlerdendir Duke Ellington. Bu sebeple bütün toplama albümlerini, o güzel bestelerle tanışmanız açısından tavsiye ederim. Bu canlı bir albüm ve unutulmaz performanslar içeriyor. İlk dinlediğimde, o festival ortamına bir anda ışınlanıp, canlı müziğin gücünü, cazın insanların kanını nasıl kaynattığını görüp büyülenmiştim.”

Billie Holiday, Lady in Satin

“Bir vokalist olarak yine bir caz vokal efsanesi vasıtasıyla cazla tanışmanızı öneriyorum. Duygu yüklü yorumu, bir kez duyduğunuz anda her zaman tanıyacağınız güçlü stili ile caz tarihinin en unutulmaz isimlerindendir Billie Holiday. İlk dinlediğimde uzun süre etkisinden çıkamamış, özellikle şarkı söyleme konusunda tüm ezberlerimin bozulduğunu düşünmüştüm, herkese öneririm.”

Elif Çağlar
Caz
Müzik
Uluslararası Caz Günü
Sayı 001

BENZER

Mimar ve gazeteci Aydın Boysan, 1921’de İstanbul’da dünyaya geldi. Yüz yaşına birkaç yıl kala, 2018’de kaybettiğimiz Boysan’a doğumunun yüzüncü yılı olan 2021’de, çok sevdiği şehirde bir bisiklet turu adayalım, onun şehirdeki izlerini sürelim istedik. Oğlu Burak Boysan da eşlik etti.
Trabzon "uşacuğu" (çocukcağızı) Ekrem İmamoğlu, Haziran 2019’dan beri dünyanın kültür ve tarih mirası yönünden belki de en zengin şehri İstanbul’un belediye başkanlığı görevini yürütüyor. Coğrafya merakı ve okuma sevdasıyla; çocukluktan beri biriktirdiği kartpostallar, dergiler ve kitaplarla İstanbul’u çoğu İstanbulludan iyi, çok başka yönleriyle tanıyor. Kendisi de koleksiyoner olan Osmantan Erkır, İmamoğlu’yla kendisini Karadeniz’den çıkarıp bu büyük şehrin en büyük “kültür sanat yatırımcısı”na dönüştüren yoldaki insanları, eserleri, mekânları ve Askıda Fatura projesiyle aldığı Bloomberg Küresel Belediye Başkanları Yarışması birinciliğini konuştu.
Bu yıl ilk kez düzenlenecek olan Sound of Europe Festivali, 10-11-12 Haziran tarihlerinde İstanbul'da ve Ankara'da. Katılım ücretsiz!