Elif Çağlar’dan yeni başlayanlar için 4 caz albümü

16 Haziran 2020 - 15:30

Miles Davis, Kind of Blue

“Tüm zamanların en iyi caz albümlerinden biri olan bu kaydı, efsane caz trompetçisi Miles Davis'in sade zenginliğine şahit olmanız için seçtim. Enstrümantal müzikten hoşlanıyorsanız, rock müzikten klasiğe birçok türden ilham alan bu caz albümünü es geçmeyip, bir film izler gibi parçalardaki hikayeleri dinlemenizi tavsiye ederim. Bu, benim hayal kurma albümümdü cazla tanıştığım ilk yıllarda.”

Ella Fitzgerald & Louis Armstrong, Ella and Louis

“Caz dünyasının en önemli vokalistlerinden Ella Fitzgerald ve kendine has tavrıyla hem vokalist hem trompetçi olarak bilinen efsane Louis Armstrong, birlikte o kadar güzel bir uyum yakaladılar ki, birkaç albümde beraberliklerini sürdürdüler. Caz vokal müziğiyle bu ikili sayesinde tanıştım diyebilirim. Swing parçalarındaki rahat ve keyifli tavırları bambaşka dönemlere ışınlayacak ve yer yer dans ettirecek sizi.”

Duke Ellington, Ellington at Newport

“Besteleri en fazla yorumlanan, hala caz klasiklerini yorumlayan her müzisyenin repertuvarının vazgeçilmezi olan piyanist ve kompozitörlerdendir Duke Ellington. Bu sebeple bütün toplama albümlerini, o güzel bestelerle tanışmanız açısından tavsiye ederim. Bu canlı bir albüm ve unutulmaz performanslar içeriyor. İlk dinlediğimde, o festival ortamına bir anda ışınlanıp, canlı müziğin gücünü, cazın insanların kanını nasıl kaynattığını görüp büyülenmiştim.”

Billie Holiday, Lady in Satin

“Bir vokalist olarak yine bir caz vokal efsanesi vasıtasıyla cazla tanışmanızı öneriyorum. Duygu yüklü yorumu, bir kez duyduğunuz anda her zaman tanıyacağınız güçlü stili ile caz tarihinin en unutulmaz isimlerindendir Billie Holiday. İlk dinlediğimde uzun süre etkisinden çıkamamış, özellikle şarkı söyleme konusunda tüm ezberlerimin bozulduğunu düşünmüştüm, herkese öneririm.”

Elif Çağlar
Caz
Müzik
Uluslararası Caz Günü
Sayı 001

BENZER

İstanbul’un tarihinde meşhur canavarlar vardır, Kasımpaşa Canavarı Hrisantos, Galata Canavarı Bıçakçı Petri gibi. Bunlar daha çok kabadayılık alt kültürünün tarihiyle alakalı isimlerdir. Bir de İstanbul’un folkloruna ve bu vesileyle tarihine geçmiş canavarlar, dev yılanlar ve ejderhalar söz konusudur ki bu yazıda onlardan bahsedilmektedir.
Rumeli demiryolu hattının hayata geçirilmesiyle Müslüman ahali tarafından sayfiye yeri olarak keşfedilen eski Rum köyü Yeşilköy, son elli yıldaki beton talandan diğer tüm semtler gibi nasibine düşeni aldı ancak yine de bazı köşklerini ve sayfiye tadını korumayı başardı. Eski adıyla Ayastefanos’u turist rehberi ve yazar Turgay Tuna kaleme aldı.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, foto muhabiri Faik Şenol’un (1912-1981) şehrin sosyal ve kültürel hayatına, günümüzde varlığını sürdürmeyen mekânlarına, toplumsal ve siyasal olaylarına tanıklık eden ve binlerce fotoğraftan oluşan koleksiyonunu koruma altına aldı. Bundan böyle İST’in her sayısında usta fotoğrafçının bir karesiyle İstanbul’un geçmişine bir yolculuk yapacağız.