Dolmuş, sokak sanatları ve İstanbul

21 Şubat 2023 - 11:59

"(...) İstanbul’u bir ışık sağanağı, bir renk cümbüşü, bir hareket, bir eylem, bir enerji kaynağı hâline getiren şey; bu şehrin sokaklarına izini bırakmış sayısız karakter ve onların yazdığı, o anda, oradan geçerken yarattıkları öyküdür esasen...

Elinizde tuttuğunuz kitap İstanbul sokaklarının müzikli, resimli, hareketli öyküsünü anımsama ihtiyacıyla ortaya çıktı. İstanbul sokaklarında üretilen, seyircisiyle o anda karşılaşan, şehirdeki hayatı tamamlayan sanat işlerinin peşine düşmek üzere tasarlandı. Hem bugünü hem de dünden taşınan/kalan izleri görünür kılmaya niyetlendi. (...)"

Yukarıdaki satırlar, Sokak Sanatlarında İstanbul kitabını hazırlayan Bahar Çuhadar’a ait. “Ses”, “Hareket” ve “Renk” olmak üzere üç ana bölümden oluşan kitapta her bir bölüm akademisyen, gazeteci ve yazarların kaleme aldığı farklı konu başlıklarına yer açıyor. Gökhan Akçura’nın imzasını taşıyan “Osmanlı’dan Cumhuriyet’e: İstanbul’da Sokak Müzisyenleri”, Gülin Dede Tekin’in kaleme aldığı “İstanbul Sokaklarının Tiyatrosu”, Ömer Faruk Şerifoğlu imzalı “Şehre Nefes Aldıran Sanatsal Miras: Seramikler, Mozaikler, Rölyefler...” ilk gözümüze çarpan konu başlıkları. Dahası Sokak Sanatlarında İstanbul’da.

İçinden Dolmuş Geçen İstanbul

"ÂŞIKSAN VUR SAZA, ŞOFÖRSEN BAS GAZA"

"(...) Elinizdeki bu kitabın, dolmuşun İstanbul kent yaşamına gizlenmiş tarihi ve kültürel bellekteki izlerine biraz nostaljik, biraz da panoramik yaklaşım sergileyerek, okurun damağında küçük bir tat bırakma iddiasında olduğunu belirtmekte fayda var. (...)"

İçinden Dolmuş Geçen İstanbul kitabının girişinde, Ali Can Sekmeç’in kaleminden okuyoruz bu satırları. Sekmeç’le birlikte alanında uzman yazarların elinden çıkma, ilgi çekici olduğu kadar bilgi verici de olan yazılar yer alıyor İBB Yayınları’nın bu
taze kitabında. İstanbul’la özdeşleşmiş şeyleri sıralamamız istense dolmuş mutlaka liste başına oynardı... İçinden Dolmuş Geçen İstanbul’un da tezi bu sanki. Dolmuşun doğuşundan dolmuş müziğine, Yeşilçam’ın minibüs dolmuşlarından Türk edebiyatında dolmuş temsillerine, İstanbul-dolmuş ilişkisinin altını çizen ilgi çekici ve okuması hayli zevk veren konular bulacaksınız bu kitapta.

Sokak Sanatlarında İstanbul ve İçinden Dolmuş Geçen İstanbul kitaplarını İstanbul Kitapçısı mağazalarından, istanbulkitapcisi.com adresinden ve çeşitli çevrimiçi mecralardan satın alabilirsiniz.

Sokak Sanatlarında İstanbul
İçinden Dolmuş Geçen İstanbul
İstanbul
İBB Yayınları
IBB
Sokak sanatı
Dolmuş
Sayı 013

BENZER

Türkiye’de basketbolun sevilmesinin ve zamanla futboldan sonra “ikinci spor” durumuna gelmesinin temelini atanlar, 1920’li ve 30’lu yıllarda bu spora gönül veren İstanbullu bir grup genç basketbolcuydu. Bu gençlerden biri de, Robert Kolej takımının kaptanı Rupen Semerciyan’dı. İlerleyen dönemde koçluk yapan ve çok sayıda genç sporcu yetiştiren Semerciyan, basketbol milli takımımızın da ilk antrenörüydü. 1944’te Amerika’ya yerleşen ve bu tarihten sonra hakkında neredeyse hiç bilgi bulunmayan Semerciyan’ın izini spor tarihi araştırmacısı Mehmet Yüce sürdü.
İnsanın hayatının bir döneminde yaşadığı sokağın ismi hayatını, karakterini, ilerde yapacağı seçimleri etkiler mi bilmiyorum, ama ben komediye bayılan bir oyuncu olarak Kadıköy’deki Şakacı Sokak’ta hayatıma başlamışım. 
Memleket, atalarımızın dediği gibi doğduğumuz değil doyduğumuz yerse eğer, neden gazeteci Zafer Arapkirli gibi hem “Londoner” hem de İstanbullu olmayalım; neden dünyanın birden çok şehrinde kendimizi evimizde hissetmeyelim?