İST'in 17. sayısı çıktı!

Fotoğraf
Kapak fotoğrafı: Nihal Gündüz
26 Şubat 2024 - 14:38

İST'in 17. sayısı okuyucuyla buluştu!

İST'in yeni sayısı, kapsamlı bir şekilde ele alınan eğitim dosyasıyla açılıyor. Ülkemizde eğitim sisteminin içinin nasıl boşaltıldığını PISA sonuçları gözler önüne seriyor. Çeşitli istatistikler, TEDMEM'den Eğitim-Sen'e uzman görüşleri ve velilerin yorumlarıyla desteklenen dosyamız kapsamlı olduğu kadar çarpıcı da...

Halifeliğin sona erdiği, Tevhid-i Tedrisat Kanunu'nun kabul edildiği ve Diyanet İşleri Başkanlığı'nın kurulduğu 3 Mart 1924 tarihinin önemini, 100. yıl dönümü vesilesiyle Prof. Dr. Şaduman Halıcı İST okurları için kaleme aldı. Taha Akyol, 100. yılında 1924 Anayasası'nı yazdı. 

100 yılı geride bırakan Cumhuriyet gazetesinin kuruluş hikâyesini, inişlerini çıkışlarını ve "mücadelesini" bir dönem gazetenin avukatlığını, hukuk danışmanlığını ve sorumlu yazı işleri müdürlüğünü de üstlenmiş olan Fikret İlkiz'den okuyacaksınız. 

Telefonun İstanbul'a gelişi, müzik dünyamızın saklı hazinesi Zafer Dilek'in ve ilk "paparazi" Suavi Sonar'ın portreleri, Taksim Belediye Gazinosu'nun hikâyesi, İstanbul metrosunun müzisyenleri, Büyükada'nın "Robensonları", şehrimizin büyük orkestraları ve çok daha fazlası İST'in yeni sayısında. 

Özel röportajlarımız yine oldukça iddialı: Sinemamızın en zarif ismi Filiz Akın, Neyzen Tevfik Hiç oyunuyla tiyatro sahnesine geri dönen Uğur Yücel, yazarlıktaki 60. yılını kutlayan Necati Tosuner, yeni projeleriyle gündeme gelmeye hazırlanan Onur Buldu, 2023 yılında ülkemizde en çok dinlenen isimlerin başında gelen genç müzisyen Güneş İST'e konuk oldular. 

İST'in yeni sayısı merkezi metro istasyonları, iskeleler ve İstanbul Kitapçısı şubelerinde, ayrıca istdergi.com'da. 

dergi
İST
ist dergi
İstanbul
Kültür Sanat
Edebiyat
Röportaj
Popüler Tarih
Tarih
Sayı 017

BENZER

Milyonların sevgilisi olmuş dünyaca ünlü yıldızların İstanbul söz konusu olduğunda ortak bir noktaları var. Ne mi? İstanbul’a geldiklerinde görmeden edemedikleri, uğramadan dönmedikleri... Moda’da kedilerle dolu bir ev.
Bu yazıda şehirlerin karşı karşıya olduğu çeşitli zorlukları vurgulayacak, daha sürdürülebilir, yaşanabilir, sağlıklı ve kapsayıcı şehirler geliştirmek için uygulanabilecek somut adımlarla birlikte çözümleri tartışacağız.
Bazı şeyler neyse ki değişmiyor. İstanbul Film Festivali, 1984'ten beri olduğu gibi bu yıl da nisan ayında başladı. Çevrimiçi gösterimlere zaman içinde açık hava mekanları ve salonlar da destek çıkacak.