Yeni mezun sanatçı adayları için fırsat devam ediyor!

28 Mayıs 2021 - 12:45

Üniversitelerin güzel sanatlar bölümlerinden mezun olan veya olmaya hazırlanan gençleri yolun en başında cesaretlendirmek; profesyonel hayatlarına adım atmaya hazırlandıkları kritik süreçte onlarla galeri, koleksiyoner ve sanatseverler arasında bir köprü oluşturmak misyonuyla hareket eden BASE'in 2021 başvuruları devam ediyor. Sanat dünyasından değerli isimlerin seçici kurulunda yer aldığı BASE'e başvurmak için son tarih 15 Haziran

Peki, BASE'e katılmak için ne gibi kriterlere sahip olmak gerekiyor? 

BASE 2021; Türkiye’deki üniversitelerin resim, heykel, fotoğraf, video, baskı, geleneksel Türk sanatları, grafik tasarım, görsel iletişim tasarımı, animasyon, cam ve seramik, tekstil  bölümlerinden 2021 yılında mezun olmuş/olacak olan lisans ve lisansüstü öğrencilerinin başvurusuna açık. Adaylar, BASE’e 1 ila 3 adet çalışma ile başvuru yapabiliyorlar. Başvuru koşullarına dair ayrıntılara BASE'in web sitesi üzerinden göz atabilirsiniz. 

Bu sene beşincisi düzenlenecek olan BASE, dört yılda Türkiye’nin dört bir yanından 425 yeni mezun sanatçı adayının üretimlerini ilk kez sanatseverlerle buluşturdu. 

2021'de seçilecek sanatçı adaylarının eserleri, Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi ev sahipliğinde 29 Eylül-3 Ekim 2021 tarihleri arasında sergilenecek. 

BASE
İstanbul
Kültür Sanat
Sanat
Güzel Sanatlar
Sergi
empty-result-block

BENZER

Günümüzde Kültür Bakanlığı’na bağlı müze olarak ziyaret edilen Rumelihisarı Kaleiçi, 1953 yılına kadar ahşap evlerde oturan sakinleri, sokaklarında oynayıp çeşmelerinden su içen çocukları, ağaç dallarına tüneyen kuşlarıyla belirginleşen cıvıl cıvıl bir Türk mahallesi kimliğiyle gündelik hayatın içinde yer alıyordu. Yapılışından 500 yıl sonra uğradığı bir dizi değişiklikle bugünkü görünüm ve işlevine kavuştu.
Müdavimliğin esaslarını küçücük bir lokantada öğrendik; saygıyı, sevgiyi, mekânla insan arasında bağ kuran kültürü ilk orada tanıdık.
Bu sene Kurtuluş Savaşı’nın kilometre taşlarından biri kabul edilen İnönü Zaferleri’nin 100. yılı. İnönü Muharebeleri, Millî Mücadele’ye duyulan inancı pekiştirerek güç dengesini İstanbul’daki saraydan Anadolu’daki halk lehine çevirmiş, istilacı kuvvetleri moral çöküntüye sürüklemiş ve böylece Cumhuriyet yolunu açmıştı. Nedenleri ve nasıllarıyla 100. yılında İnönü Muharebeleri’ni anlatan kapsamlı bir kitabın İBB tarafından yayına hazırlandığı günlerde, kitabın yazarlarından Prof. Dr. Şaduman Halıcı İST için dönemi kısaca toparlayarak kaleme aldı, kitabın resimlemesini yapan Selçuk Ören’in illüstrasyonları da yazıya eşlik etti. Tadımlık.