Orta Avrupa'ya farklı bir bakış

22 Haziran 2022 - 12:07

"Vişegrad Grubunun Doğal Hazineleri" sergisi, 23 Haziran Perşembe 19:00 itibariyle sanatseverlerle buluşuyor. 

Macaristan, Polonya, Çekya ve Slovakya'nın oluşturduğu Vişegrad Grubu’nun (V4) doğal güzelliklerini gözler önüne seren sergi, İstanbul Macar Kültür Merkezi aracılığıyla ziyaretçilerle buluşacak. 

Sergi, Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanlığı’nın talebiyle V4 ülkelerinden en iyi fotoğrafçıların eserlerini bir araya getiriyor. Projenin koordinatörlüğünü naturArt - Macaristan Doğa Fotoğrafçıları Derneği üstleniyor. Slovakya Vahşi Yaşam Fotoğrafçıları Derneği, Çekya Doğa Fotoğrafçıları Kulübü ve Polonyalı Doğa Fotoğrafçıları Derneği sergiye destek veriyor. 

Doğa fotoğraflarına hayranlık duyanlardansanız, öte yandan yeni yerler keşfetmeye de meraklıysanız bu sergi İstanbul'da yaz ajandanıza girmeyi kesinlikle hak ediyor. Orta Avrupa'yı bir de böyle görmek, doğanın mucizelerine tanıklık etmek şüphesiz benzersiz bir deneyim olacaktır. 

Macar Kültür Merkezi, İmrahor Cad, No:23 B Blok, Kağıthane adresinde yer alıyor. 

İstanbul Macar Kültür Merkezi
İstanbul
Kültür Sanat
Sergi
Fotoğraf
Doğa fotoğrafçılığı
Vişegrad Grubu
V4
empty-result-block

BENZER

Kendini Üsküdar çocuğu olarak ifade etmeyi seviyor Ceza. Üsküdar onun çocukluğu, doğup büyüdüğü, beslendiği yer. Ayrıca Beykoz, Samatya, Çengelköy... Kendi ifadesiyle, ikamet etmediği semt hemen hemen yok gibi. Belki de bu yüzden, her semtin gençliğine, kültürüne, dokusuna aşina olduğundan, semtler arası ayrışmalara dikkat çekiyor. Ayrıca, İstanbul’un sadece belli semtlerindeki gençlerin kendilerini ifade edebildiği bir özgürlük tanımının yerine, tüm şehri kapsayan topyekûn bir özgürleşmenin peşinden gidiyor. Ünlü rap’çiye göre İstanbul taşıdığı müthiş potansiyeli bu şekilde harekete dönüştürebilir.
Pandemi nedeniyle işleri daralan mahalle esnafıyla dayanışma sağlarken kendilerine de bir meşgale yaratma amacıyla yola çıkmış olan “Bikie” kolektifi, bisiklet kuryeliğinin yaygınlaşmasını diliyor.
Vikinglerin Anadolu’daki İskandinav varlığı hakkında sınırlı sayıda çalışma yapılmış olsa da özellikle 2000’lerdeki çalışmalarla elde edilen bulgular bize önemli şeyler söylüyor. Profesyonel tur rehberi ve yazar Selçuk Eracun, Ayasofya’da Vikinglere ait olduğunu düşündüğü bazı graffitiler tespit ettiğini anlatıyor.