Mor Çatı 30 yıldır kadınlara kol kanat geriyor

16 Kasım 2020 - 13:57

1990 yılında hayata geçirilen Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı, kendi deyişleriyle “Kadınların özgür ve eşit koşullarda yaşadığı, toplumsal cinsiyet temelli ayrımcılık ve erkek şiddetinden uzakta bir yaşam kurabilmeleri hedefiyle” yol alıyor. Bağışlar ve Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı ürünlerinin satışlarından elde edilen gelir Vakfın ayakta kalması ve daha da güç kazanması adına hayli önem taşıyor. 

Bu sene kuruluşunun 30. yılını kutlayan Mor Çatı için, Mor Çatı gönüllüsü ve stil danışmanı Deniz Marşan’ın çağrısıyla çok özel bir projeye imza atıldı. Dayanışma çağrısına 10 kadın tasarımcı cevap verdi ve her biri Mor Çatı için bir tişört tasarladı. Tişörtlerin tanıtımını yine kadınlar yaptı. 

Mor Çatı için tişört tasarlayan isimler Ayşe Deniz Yeğin, Deniz Marşan / Direct Message, Dilara Fındıkoğlu, Eda Güngör / Museum of Fine Clothing, Mehtap Elaidi, Meltem Özbek, Özlem Ahıakın, Simay Bülbül, Şansım Adalı / Sudi Etuz ve Zeynep Tosun oldu. Cansu Tosun’dan Ezgi Mola’ya, Şebnem Bozoklu’dan Dilan Deniz’e pek çok tanınan sima onların tasarladıkları parçaları giyerek tanıtımlarının yapılmasına destek oldular.

Ünlü isimlerin tişörtlerle verdiği pozları ise Elle dergisi yayın direktörü Zeynep Üner fotoğrafladı. 

Ürünler, Mor Çatı web sitesi, Hepsiburada ve Morhipo üzerinden satışta. 

Dayanışma ağının bir parçası olabilir, zor durumda olan kadınlara ve çocuklarına kol kanat geren Mor Çatı’nın daha uzun seneler bu değerli misyonu sürdürmesine katkıda bulunabilirsiniz. 

Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı
Kadın
Deniz Marşan
Ezgi Mola
Şebnem Bozoklu
empty-result-block

BENZER

Foto muhabiri Faik Şenol’un (1912-1981) İstanbul’un sosyal ve kültürel hayatına, günümüzde varlığını sürdüremeyen mekânlarına, toplumsal ve siyasal olaylarına tanıklık eden ve binlerce fotoğraftan oluşan koleksiyonu İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 2020’de koruma altına alındı. İST’in her sayısında usta fotoğrafçının bir karesiyle İstanbul’un geçmişine yolculuk yapıyoruz.
Bundan bir sene önce yayın hayatına merhaba diyen dergimiz aslında İstanbul Belediyesi’nin 1924 yılında başlattığı bir geleneğe katılan son halka. Şehrin kültür, sanat ve sosyal hayatına katkı sağlamak amacıyla 97 yıl önce çıkarılan Şehremaneti Mecmuası’ndan İST’e uzanan yolu Emin Nedret İşli kaleme aldı.
Cumhuriyetin ilanından sonra şehirde düzenlenecek törenler için uygun bir alan olarak Taksim seçildi. İstanbul’un yeni kutlama, toplanma alanı burası olacaktı. Bir de özel anıt siparişi verildi. Halktan ve kurumlardan toplanan bağışların da katkısıyla tamamlanan Taksim Cumhuriyet Anıtı’nın 8 Ağustos 1928’deki açılış törenine yaklaşık 40 bin kişi katıldı, meydana sığmayanlar ertesi günün sabahına kadar anıtı görmeye geldi.