Mor Çatı 30 yıldır kadınlara kol kanat geriyor

16 Kasım 2020 - 13:57

1990 yılında hayata geçirilen Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı, kendi deyişleriyle “Kadınların özgür ve eşit koşullarda yaşadığı, toplumsal cinsiyet temelli ayrımcılık ve erkek şiddetinden uzakta bir yaşam kurabilmeleri hedefiyle” yol alıyor. Bağışlar ve Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı ürünlerinin satışlarından elde edilen gelir Vakfın ayakta kalması ve daha da güç kazanması adına hayli önem taşıyor. 

Bu sene kuruluşunun 30. yılını kutlayan Mor Çatı için, Mor Çatı gönüllüsü ve stil danışmanı Deniz Marşan’ın çağrısıyla çok özel bir projeye imza atıldı. Dayanışma çağrısına 10 kadın tasarımcı cevap verdi ve her biri Mor Çatı için bir tişört tasarladı. Tişörtlerin tanıtımını yine kadınlar yaptı. 

Mor Çatı için tişört tasarlayan isimler Ayşe Deniz Yeğin, Deniz Marşan / Direct Message, Dilara Fındıkoğlu, Eda Güngör / Museum of Fine Clothing, Mehtap Elaidi, Meltem Özbek, Özlem Ahıakın, Simay Bülbül, Şansım Adalı / Sudi Etuz ve Zeynep Tosun oldu. Cansu Tosun’dan Ezgi Mola’ya, Şebnem Bozoklu’dan Dilan Deniz’e pek çok tanınan sima onların tasarladıkları parçaları giyerek tanıtımlarının yapılmasına destek oldular.

Ünlü isimlerin tişörtlerle verdiği pozları ise Elle dergisi yayın direktörü Zeynep Üner fotoğrafladı. 

Ürünler, Mor Çatı web sitesi, Hepsiburada ve Morhipo üzerinden satışta. 

Dayanışma ağının bir parçası olabilir, zor durumda olan kadınlara ve çocuklarına kol kanat geren Mor Çatı’nın daha uzun seneler bu değerli misyonu sürdürmesine katkıda bulunabilirsiniz. 

Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı
Kadın
Deniz Marşan
Ezgi Mola
Şebnem Bozoklu
empty-result-block

BENZER

Özlenen yaz etkinlikleri İstanbul'un kültür sanat ajandasına eklenmeye devam ediyor. En yeni etkinlik haberleri ise Beykoz Kundura'dan geldi.
1856’da Dolmabahçe Sarayı’nın açılmasıyla Osmanlı Devleti’nin merkezi, tarihî yarımadadan Beşiktaş’a taşınmıştı. Sarayın üst kısmında kalan birçok ev bu süreçte istimlak edilip yıkıldı, boşaltılan alanın bir bölümüne 1875’te Aziziye Camii’nin temeli atıldı. Hemen ardından camiye kira geliri getirmesi için sıra evlerden oluşan Akaretler’in yapımına başlandı. 19. yüzyılda Avrupa’nın büyük şehirlerinde örnekleri görülen sıra ev konut sisteminin ülkemizdeki ilk anıtsal örneği olan bu evler hem camiye gelir getirecek hem de âdeta bir duvar örüp ahşap yapılarla dolu Beşiktaş semtinde çıkacak bir yangının Dolmabahçe Sarayı’na sıçramasının önünü kesecekti...
Sıkı önlemler dahilinde gerçekleşecek yeni sezon etkinliklerinde herkes için bir şeyler var.