Deniz hamamında bir saat

Fotoğraf
Faik Şenol
04 Haziran 2021 - 16:58

Eski tarihlerde İstanbul’un her yerinden denize girilebiliyor; yaz aylarında çok sayıda plaj ve deniz hamamı şehrin farklı kıyılarında halka hizmet veriyordu. Yazın başlarında kurulan deniz hamamları, biten sezonun ardından sonbaharın ilk günlerinde sökülerek bir sonraki yazı bekliyordu.

İşte bu deniz hamamlarından birisi Tophane Salı Pazarı’ndaydı. Kadınlar ve erkekler için ayrı bölümleri olan hamamın bir de gazinosu vardı. Değerli yazar Hikmet Feridun Es, Salı Pazarı Deniz Hamamı’na giderek burada gördüklerini Akşam gazetesinin 17 Temmuz 1930 tarihli sayısında "Alaturka deniz hamamında bir saat" başlıklı yazıyla okurlarına anlattı:

[...] Plajlar tamamile asrileştiği halde deniz hamamlarımızda hâlâ harem selâmlık var. Alaturka deniz hamamında kadın görünmesi gayet müşkül olan esrarengiz hülyavî bir balık halinde...

Ve bu güzel balıkları temaşa etmek için bizim gittiğimiz deniz hamamının kadınlar kısmının tahtadan duvarları etrafında
eski Göksu, Kâğıthane âlemlerini hatırlatan bir sandal kalabalığı vardı.

Sandallardan utla, defle, zurna ile hatta kemanla bir gazel, zeminü zamana uygun bir şarkı yükseldikçe deniz hamamının tahtadan perdelerinden biri aralıklanıyor, dışarıya saçları dağılmış bir kadın başı, yahut mevzun [biçimli], beyaz bir bacak uzanıyordu.. İşte o zaman sandaldakiler büsbütün coşuyorlar, yanık sesler ayyuka yükseliyor. [...]

Deniz hamamı

Hikmet Feridun Es’in burada geçirdiği bir saatte tanıklık ettiği komik olaylardan biri de denizde beline otomobil lastiği geçirmiş biriyle şoför kılıklı bir delikanlının kavgasıydı:

— Vay, diye atıldı, bu benim otomobilin lâstiği.. Ulan sen bunu nereden arakladın da buraya benim lâstikle yüzmeğe geldin? Çıkar bakalım lâstiği...

Öbürü yarı yalvarıyor, yarı tehdit ediyordu:

— Etme yahu.. Boğulursam karışmam ha.. Deniz derya üstünde lâstiğimi belimden çıkarıp da sana nasıl vereyim?

Hikmet Feridun Es’in İstanbul’un kaybolmuş yaz hayatından bir hatırayı anlattığı yazısına gazetede üstat Faik Şenol’un çektiği bu fotoğraf eşlik ediyordu. 

Deniz hamamı
Faik Şenol
IBB
İstanbul
Tarih
Hikmet Feridun Es
Sayı 006

BENZER

İstanbullular pandemi dönemiyle birlikte denizde kürek çekme hadisesine giderek artan bir ilgi gösteriyorlar. Kürek çekmek, insana iyi geliyor. Vücudun bütün kaslarını ve eklemlerini harekete geçiriyor. Denizin üzerinde olmak “hidroterapi” etkisi de yapıyor. Kürek çekmek için yüzme bilmek yeterli.
Trabzon "uşacuğu" (çocukcağızı) Ekrem İmamoğlu, Haziran 2019’dan beri dünyanın kültür ve tarih mirası yönünden belki de en zengin şehri İstanbul’un belediye başkanlığı görevini yürütüyor. Coğrafya merakı ve okuma sevdasıyla; çocukluktan beri biriktirdiği kartpostallar, dergiler ve kitaplarla İstanbul’u çoğu İstanbulludan iyi, çok başka yönleriyle tanıyor. Kendisi de koleksiyoner olan Osmantan Erkır, İmamoğlu’yla kendisini Karadeniz’den çıkarıp bu büyük şehrin en büyük “kültür sanat yatırımcısı”na dönüştüren yoldaki insanları, eserleri, mekânları ve Askıda Fatura projesiyle aldığı Bloomberg Küresel Belediye Başkanları Yarışması birinciliğini konuştu.
İstanbul’un Olimpiyat Oyunları’na resmî adaylık süreci 1990’larda başladı. 2000 Olimpiyatları’na adaylığı 2004, 2008 ve 2012 adaylıkları takip etti. Büyük umutlar beslenen 2020 Olimpiyat adaylığı ise oyunların son anda Tokyo’ya verilmesiyle sonlandı. Aslında tüm bu adaylık sürecinin fitilini, dünyada da bir ilk teşkil eden 1992 tarihli Olimpiyat Yasası ateşlemişti. Bu büyük düş, İstanbul’un 2032 Olimpiyat Oyunları’na adaylığı ile halen gündemde. Gazeteci, spor yazarı Mert Aydın şehrin olimpiyat macerasını yazdı.