Harala Gürele "pandemi" özel

23 Temmuz 2020 - 14:14
Mehmet Çağçağ, Harala Gürele, İST 002
Mehmet Çağçağ
Harala Gürele
Karikatür
Sayı 002

BENZER

Herkesin dilinde bir e-spordur gidiyor. Gençler için yeni ideal meslek, sermayedarlar için garanti yatırım, girişimciler için hem kazanç hem yurt dışına açılan kapı. Madalyonun diğer yüzünde ise sağlıkla ilgili soru işaretleri, spor mu değil mi tartışması var. Olimpiyatlara dahil edilmesi tartışılan, eğitimi verilmeye başlanan ve pek çok yönden geleneksel sporlara benzeyen e-spordan o kadar korkmamak lazım belki de.
Mimar Sinan’ın az bilinen eseri İvaz Efendi Camii, sadece demirden inşa edilmiş Sveti Stefan Kilisesi, görkeminden hiçbir şey kaybetmeyen Yerebatan Sarnıcı, şehre nefes veren Atatürk Arboretumu... İstanbul’da gündelik hayatın hengâmesinde kaybolup etrafımızdaki güzellikleri keşfetmeye vakit ayıramamaktan şikâyet ediyoruz ama bir yerden başlamalı. Sonbahar, harekete geçmek için belki de en ideal zaman. Tarihçi ve seyahat yazarı Saffet Emre Tonguç “Sonbahar hüznün ve içe kapanmanın mevsimi değil, aksine tazelenmenin vaktidir” diyor ve rotayı çiziyor.
Osmanlı’dan bu yana İstanbul’da kent yaşamının doğal ve ayrılmaz bir parçası olmuştur kedi. O zamandan beri süregelen bu eşsiz ilişki, belgesellerden şiirlere pek çok alanda yer bulmuştur kendine. İstanbul ve kediye dair anlatılacak hikâye bitmez ama biz bir yerden başlayalım istedik.