GÜNCEL

"Gençlere bırakacağımız dünyadan çok endişeliyim..."
Bigâne mekânlar tutkunu yazar
Konserler geri dönüyor
Son Moda!

En yeni dergi

2022 yılının ilk sayısında neler var?
Mart - Nisan - Mayıs 2022 / No 009

ŞEHİR

Kapısından kimseyi çevirmeyen adam
Benzeri olmayan bir direniş
Emeğin şarkıları
"İstanbul bir rüyadır, insan elbet uyanır"

DOSYA

Depremi beklerken
İstanbul’da büyük bir deprem beklendiği gerçeğiyle 1999 İzmit depremi sonrası yüzleşmeye başladık. Bilimsel araştırmalar olası 7.5 büyüklüğündeki bir depremde İstanbul’un karşılaşacağı yıkımın boyutlarını çoktan hesapladı: 48 bin bina büyük hasar görecek, 25 milyon ton enkaz oluşacak, yolların yüzde 30’u kapanacak. Kentsel dönüşüm son 22 yılın hızıyla devam ederse riskli binaların tümünün güçlendirilmesi için 110 yıla ihtiyaç var. Kısacası karşımızdaki tablo oldukça karanlık.

TARİH-BELGE

İstanbul'un gösteri dünyasında politik mizah
"Marullar da asri oldu, göbek salıvermiyorlar!”
İstanbul'un perili mekânları
Pera Palas patlaması

RÖPORTAJ

Trabzon "uşacuğu" (çocukcağızı) Ekrem İmamoğlu, Haziran 2019’dan beri dünyanın kültür ve tarih mirası yönünden belki de en zengin şehri İstanbul’un belediye başkanlığı görevini yürütüyor. Coğrafya merakı ve okuma sevdasıyla; çocukluktan beri biriktirdiği kartpostallar, dergiler ve kitaplarla İstanbul’u çoğu İstanbulludan iyi, çok başka yönleriyle tanıyor. Kendisi de koleksiyoner olan Osmantan Erkır, İmamoğlu’yla kendisini Karadeniz’den çıkarıp bu büyük şehrin en büyük “kültür sanat yatırımcısı”na dönüştüren yoldaki insanları, eserleri, mekânları ve Askıda Fatura projesiyle aldığı Bloomberg Küresel Belediye Başkanları Yarışması birinciliğini konuştu.
Oyuncu Ahu Türkpençe belli ki kırılgan ve her kırılgan gibi güçlü bir insan. Ününün ve iş çekişmelerinin, şahsi hayat yolunda ilerlerken kendi kendine keşfettiği doğrular ve güzelliklerle çerçevelediği gerçek hayatını etkilemesine izin vermiyor. Bir yandan oyuncu olarak artık sadece içinde anılmak isteyeceği türden hikâyeleri anlatırken, diğer taraftan dans ediyor, meditasyon yapıyor, dans akşamlarında DJ kabinine geçip insanları gülümsetiyor, biriktirdiği paralarla engelli hayvanlara yürüteç alıyor, vicdanıyla söyleşiyor, yazıyor...
Seyircisiyle yüksek oranda etkileşimli stand-up yapan komedyen Hasan Can Kaya, İstanbul’un olaylı bölgelerinden kabul edilen Bağcılar-Güngören- Esenler üçgeninden yetişme. Kasvetli bulduğu bu ortamı mizahi malzemeye çevirmeyi başararak kendine yeni bir yol çizmiş. Önden hazırlık gerektirmeyen, olumlu ya da olumsuz tepkisi anında alınabilen komedyenliği çok konforlu buluyor.