Türk göçmenlerin Almanya’daki dünyasına gerçekçi bir bakış

24 Kasım 2021 - 12:17

Fotoğraf sanatçısı ve gazeteci Ergun Çağatay’ın (1937-2018) “Biz Buralıyız. Türk-Alman Yaşamı 1990. Ergun Çağatay Fotoğrafları” sergisi, Türkiye ile Almanya arasında imzalanan İşgücü Antlaşması’nın altmışıncı yılı vesilesiyle, 2021 yazında Almanya’nın Essen kentinde yer alan Ruhr Müzesi’nde açılmıştı. Ruhr’da 31 Ekim’e dek açık kalan serginin İstanbul ayağı şimdi Almanya Başkonsolosluğu ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle Goethe-Institut tarafından düzenleniyor.

Ergun Çağatay

"Almanya’daki Türk yaşamı konusu daha önce hiç bu kadar geniş ve çok yönlü bir şekilde fotoğrafik olarak belgelenmemişti. Kapsamlı raporunda Çağatay, Türk göçmenlerin dünyasına ilgiyle bakıyor ve Türk göçünün Almanya’yı nasıl değiştirdiğini de gösteriyor” diyor Ruhr Müzesi Direktörü Prof. Heinrich Theodor Grütter. Bahsi edilen fotoğraflar, Ergun Çağatay’ın 1990 yılı Mart ile Mayıs ayları arasında sırasıyla Hamburg, Köln, Werl, Berlin ve Duisburg duraklarından oluşan beş şehirlik gezi turunda çekilmiş. Bu geziler sonucunda ortaya tam 3 bin 500 fotoğraf çıkmış. Çağatay, gezisi boyunca her yaştan Türkiye kökenli birinci ve ikinci nesil göçmen aileleri evlerinde, iş yerlerinde, çeşitli etkinliklerde, camilerde, manavda, protesto eylemlerinde ve bireysel olmak üzere pek çok farklı yerde ve durumda fotoğraflamış. Çağatay’ın fotoğrafları, Almanya’nın çok kültürlü bir topluma nasıl dönüştüğünü belgelemesinin yanında, Berlin Duvarı’nın yıkılması (Kasım 1989) ve Almanya’nın yeniden birleşmesi arasındaki zaman diliminde çekilmiş oldukları için de ayrıca önem arz ediyor.

“Biz Buralıyız. Türk-Alman Yaşamı 1990. Ergun Çağatay Fotoğrafları” sergisinde yer alan karelerden biri

İzmir doğumlu Ergun Çağatay, İstanbul Robert Kolej’deki eğitiminin ardından İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne girdi ancak buradaki eğitimini tamamlamadı. Fransız fotoğraf ajansı GAMMA, Associated Press ve New York’taki Time/Life grubu, Çağatay’ın çalıştığı mecralar arasında.

“Biz Buralıyız. Türk-Alman Yaşamı 1990. Ergun Çağatay Fotoğrafları” sergisi, İstanbul dışında Ankara ve İzmir’de de görülebilecek.

Almanya ile Türkiye arasındaki İşgücü Antlaşması’nın tarihine ışık tutan Misafir, Göçmen, Yerli: Almanya’ya İşgücü Göçünün 60’ıncı Yılı, İBB Yayınları’ndan çıktı. Yirmi üç yazarı bir araya getiren kitap, altmış yılı acısıyla tatlısıyla, büyük bir titizlikle belgeliyor. Kitabı İstanbul Kitapçısı mağazalarından ve istanbulkitapcisi.com adresinden satın alabilirsiniz.

Ergun Çağatay
Fotoğraf
Fotoğrafçılık
Almanya
Türkiye
Göç
Goethe-Institut
İBB Yayınları
Sayı 008

BENZER

Milyonların sevgilisi olmuş dünyaca ünlü yıldızların İstanbul söz konusu olduğunda ortak bir noktaları var. Ne mi? İstanbul’a geldiklerinde görmeden edemedikleri, uğramadan dönmedikleri... Moda’da kedilerle dolu bir ev.
Erzurumlu Necmettin’in Çatalca’nın Dağyenice Köyü’ndeki bir garip mezara varan hikâyesi; 22 bin 663 şehidin hikâyesinden farklı değil. Bu şehitlerin hikâyesini bilen pek az insan vardır memlekette. Çünkü girmediğimiz İkinci Dünya Savaşı’nın siroz, zatürre, bronşit, çiçek, verem, tüberküloz, sıtma, böbrek yetersizliği, karın zarı iltihabı, kan zehirlenmesi, menenjit, üremi, kalp sektesi, aşırı kilo kaybı, enfeksiyon, organ yetmezliği, apandisit, felç, umumî zayiat; eşkıya ile çatışma; gemi batması ve hatta uçak düşmesi sebebiyle kaybettiğimiz şehitleridir onlar.
Neşeli, sosyal medyada gençlerle muhabbet etmeyi seven, kendini fazla ciddiye almayan ve alanlardan da fazla hoşlanmayan, her gününü “bir günü daha hoş geçirirsem ne âlâ” yaklaşımıyla yaşamayı seçen ama bir gecede on iki sahne alacak kadar da çalışkan bir sanatçı Nükhet Duru. Onlarca yıldır gözümüzün önünde ve bu tavrını, doğallığını hep koruyor. Bir de gülen gözlerini. Yekta Kopan söyleşti.