Sanat yine imdadımıza yetişiyor

27 Ağustos 2020 - 10:28
Kral Lear, “KüçükÇiftlik Bahçe Tiyatrosu”nda sahnelenecek

Küçükçiftlik Park'ta tiyatro günleri

Açık hava avantajıyla son yılların en akılda kalan konser ve festivallerinden bazılarına ev sahipliği yapmış olan KüçükÇiftlik Park bu kez farklı bir disiplin için açıyor sahnesini. Ağustos ayında COVID-19 tedbirlerine uygun bir oturma düzeniyle hayata geçirilen “KüçükÇiftlik Bahçe Tiyatrosu”nun 15 Ekim’e kadar devam etmesi planlanıyor.

Bu süre boyunca Dot’tan Duru Tiyatro’ya, Oyun Atölyesi’nden Craft’a pek çok tiyatro, KüçükÇiftlik Park sahnesinde oyunlarını sergileme fırsatı bulacak. Programa Biletix üzerinden göz atılabilir.

KüçükÇiftlik Bahçe Tiyatrosu, gönüllülük esasına bağlı kalarak, gelir beklentisi olmadan URU organizasyonu ile hayata geçiriliyor. Bilet yatları tiyatro grupları tarafından belirleniyor.

Kadıköy'de nefes aldıran buluşmalar

Kadıköy Belediyesi sanatı parka taşıdı, etkinlikler ağustostan bu yana devam ediyor. “Sanat Parkta” adını taşıyan seriye Özgürlük Parkı Amfi Tiyatro ev sahipliği yapıyor. Bu kapsamda eylül sonuna kadar 32 tiyatro oyunu ve 21 konser gerçekleşmiş olacak. DasDas, Levent Üzümcü Tiyatrosu, Toy İstanbul ve Semaver Kumpanya’nın da aralarında yer aldığı pek çok tiyatro ile İlhan Erşahin, Lara Dilara, Harun Tekin & Koray Candemir gibi isimler, eylül sonuna dek “Sanat Parkta” diyecekler.

Sosyal mesafe kuralları doğrultusunda mekân kapasitesinin yüzde 60 oranında düşürüldüğü Sanat Parkta etkinlik serisiyle sanat emekçilerine destek vermek amaçlanıyor. Tüm etkinliklerin standart bir bilet yatı var ve elde edilen tüm gelir sanatçılara ve festivale katılan ekiplere aktarılıyor.

Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, “Kadıköy sanattan vazgeçmez. Sanat salona sığmıyorsa parklara sığar. Sanat Parkta’nın amacı hem sanatçı dostlarımıza destek vermek hem de Kadıköylülere bir nefes aldırmak. Pandemi nedeniyle çoraklaşan sanat hayatımızı biraz olsun renklendirmek” diyor.

Dijital müzik festivali deneyimine hazır olun

İstanbul Müzik Festivali, tarihinde ilk kez dijital ortama taşınıyor. 18 Eylül-5 Ekim arasında gerçekleştirilecek festivalin programında yer alan konserlerin çekimleri, İstanbul’un yanı sıra Avrupa’nın çeşitli kentlerindeki tarihî mekânlarda yapılıyor. Güzel haber, programdaki bu konserlerin bilet yatlarının zikî konserlere oranla daha erişilebilir olacağı. Ayrıca dijital ortamda daha çok sanatsevere ulaşılabilecek.

Bu sene 48’incisi düzenlenecek festivalde bir ilk daha gerçekleşiyor ve “Festival Orkestrası” kuruluyor. İBB Cemal Reşit Rey Konser Salonu Genel Sanat Yönetmeni Cem Mansur’un yönetiminde kurulan orkestra yeni nesil müzisyenlerden oluşuyor.

2020 yılında tüm dünyada olduğu gibi İstanbul Müzik Festivali kapsamında da Beethoven’ın 250. doğum yılı çeşitli etkinliklerde kutlanacak.

Festival programı, sanatçı bilgileri, bilet yatları vb. için adres: Muzik.iksv.org.

Minyatür 2.0: Güncel Sanatta Minyatür sergisi

Minyatüre yeni bakış

Minyatürü nasıl bilirdiniz? Pera Müzesi’nde 17 Ocak 2021’e kadar sergilenmesi planlanan Minyatür 2.0: Güncel Sanatta Minyatür isimli serginin küratörleri Azra Tüzünoğlu ve Gülce Özkara’ya göre serginin amacı, minyatürü yalnızca tarihsel bir nesne olarak görmekten çıkarmak, eşsiz bir sanat formu olarak ele almak ve teorik potansiyelini vurgulamak. Bu amaç doğrultusunda harika bir iş çıkarılmış. Türkiye’den Pakistan’a, İran’dan Azerbaycan’a farklı coğrafyalardan 14 sanatçının 40’ı aşkın eseri, sergi kapsamında bir araya geliyor. Eserler videodan heykele, tekstilden yerleştirmeye çeşitli formatlarda. Sergi; oryantalizmden ekonomik eşitsizliğe, toplumsal cinsiyetten zorunlu göçe pek çok konuyu yeniden ele alıyor.

İstanbul Tasarım Bienali hem sokakta hem ekranda

İstanbul Kültür Sanat Vakfı, hayata geçirdiği etkinlikleri mümkün olduğunca yeni normale uyarlamayı sürdürüyor. Bu etkinliklerden biri de ilk etapta eylülde başlayacağı duyurulan ancak daha sonra başlangıç tarihi 15 Ekim olarak ilan edilen İstanbul Tasarım Bienali. Bu yıl beşincisi düzenlenecek olan İstanbul Tasarım Bienali, önlemler kapsamında sergi mekânlarından İstanbul sokaklarına ve tabii ki yeni normalin olmazsa olmazı dijital platforma, farklı şekillerde hayat bulacak.

Bu yılın bienali “Empatiye Dönüş: Birden Fazlası İçin Tasarım” adını taşıyor ve üç ayrı bölümde gerçekleşecek. “Eleştirel Yemek Programı” başlıklı bölüm bienalin dijital kısmını oluşturuyor. Video serisinin ilk bölümü 15 Ekim’de dijital olarak yayınlanacak. Diğer iki bölüm, “Kara ve Deniz Kütüphanesi” (ARK Kültür) ile “Yeni Yurttaşlık Ritüelleri” (Pera Müzesi), fiziksel olarak ziyaret edilebilecek.

5. İstanbul Tasarım Bienali, Mariana Pestana küratörlüğünde gerçekleşecek.

İçerik, başlıklar ve sanatçılarla ilgili tüm ayrıntılar heyecan verici. tasarimbienali.iksv.org adresinden bilgi alabilirsiniz. 

İstanbul
İST
Özel Tiyatrolar
Kültür Sanat
Kral Lear
Haluk Bilginer
Pera Müzesi
İstanbul Müzik Festivali
Sayı 003

BENZER

Hüseyin Avni Dede, Türkiye’nin diğer şehirlerinde ve yurtdışında “İstanbul’un yüzü” olarak tanınan nadir insanlardan. Bir karış boydayken kendi kendine kalkıp Beyazıt Meydanı’ndaki Bit Pazarı’nda tezgâh açmaya başlayan, son 41 yılını meydanın 536 yaşındaki çınarının gölgesinde geçiren, oyunculuğu seven, yayımlanmış yedi şiir kitabı olan sahaf Dede’yle fotoğraf çektirmek turistliğin şanından.
Beyoğlu bir semtten çok, en güç koşullarda bile ayakta kalmayı beceren devasa bir canlıya benziyor. Gıdasını yaşamdan alan, sokakları, caddesi, meydanı, anıt binaları ve birbirinden ilginç insanlarıyla devasa bir canlı. Bu kadim varlığı korumak istiyorsak, tek kültürlülük cehenneminden kurtarmamız lazım.
Geçmişi bir asırdan uzun zamana dayanan İstanbul Şehir Tiyatroları’nın sergilediği ilk oyun, Fransız yazar Émile Fabre’ın eserinden Türkçeye uyarlanan Çürük Temel’di. Emin Nedret İşli, koleksiyonunda bulunan tanıtım kitapçığından yola çıkarak bu oyunun özelliklerini yazıyor ve 1916 olarak bilinen ilk temsil tarihini 1915 olarak tespit ederek çok yaygın bir yanlış bilgiyi de düzeltiyor.