Podcast’inizi nasıl alırsınız?

16 Temmuz 2020 - 12:04

Zihnimin Kıvrımları

Bilişim ve teknolojiye hâkimiyetiyle ünlü gazeteci Serdar Kuzuloğlu, nam-ı diğer “İnternet Ekipler Amiri”, karantina sürecinde podcast olayına el atanlardan. Halihazırda revaçta olan podcast formatı salgından dolayı tüm dünyanın eve kapandığı günlerde daha da yükselişe geçti malum, seçenekler çoğaldıkça çoğaldı. Serdar Kuzuloğlu ise Zihnimin Kıvrımları adını verdiği podcast serisiyle böylesi bir bollukta dikkat çekmeyi başarıyor. Programlar tematik, minimum yarım saat, maksimum 50 küsur dakika uzunluğunda. Serdar Kuzuloğlu zaten çok iyi bir konuşmacı. Zihnimin Kıvrımları, Kuzuloğlu’nun belirlediği konu üzerine beyan ettiği kirleri, yaptığı alıntılar, dili ve daha pek çok ayrıntısıyla her bölümde hem doyurucu hem de keyif verici olmayı başarıyor. YouTube üzerinden izlemek, Spotify, Apple gibi mecralardan dinlemek mümkün.

Parke Gıcırtısı

Parke Gıcırtısı

Müzik editörü, müzisyen ve DJ Cem Kayıran ile yazar Cem Pekdoğru’nun hazırladığı Parke Gıcırtısı, her bölümde seçilen bir tema üzerinden NBA tarihine uzanıyor. Socrates dergisi ve Bant Mag. ortak yapımı olan podcast, spor medyasının içinden ve dışından basketbol meraklılarını bir araya getiriyor. İlginç takas hikâyeleri, yıldızların imza hareketleri, “arıza” oyuncular gibi çeşitli konulara yer verilen ilk sezonda Kaan Kural, Ali Güçlü Şimşek, Boğaç Soydemir, Çetin Cem Yılmaz gibi isimler konuk edilmişti. Parke Gıcırtısı’nı iki haftada bir yakalayabilirsiniz.

Tülin Özen

Karanlık Bölge

“Geçmişte işlediği bir suçtan ötürü izole bir bölgede rehabilite olan Kuzey, ütopik bir dünyadan gelen dedektif Yaz ve onun çömez partnerinin başından geçen olaylara odaklanan Karanlık Bölge, dinleyicilere sürekli devamını merak ettikleri eğlenceli ve inovatif bir deneyim sunuyor...” Podbee Medya, bilimkurgu türündeki kurmaca dizisi ve de ilk podcast serisi Karanlık Bölge’yi bu sözlerle tanıtıyor. Senaryo Özge Satman Bayraktar’a ait, başarılı oyuncular Tülin Özen ve Tansu Biçer “başrollerde”. Kötü haberse, Karanlık Bölge’nin sadece altı bölümden oluşan bir seri olması. En azından şimdilik durum bu. Tüm bölümleri Podbee Medya başta olmak üzere pek çok mecradan dinleyebilirsiniz.

Nasıl Gidiyor Karantina?

Nasıl Gidiyor Karantina? 

Gazeteci Mirgün Cabas’ın karantina sürecinde hazırlamaya başladığı yeni podcast serisi Nasıl Gidiyor Karantina?, adı üstünde, evlere kapandığımız dönemi irdeliyor ve belgeliyor. Mirgün Cabas, bu soruyu salgının gerçekliğini tam çözemediğimiz erken karantina döneminde sormaya başladı çevresine. Evde neler oluyor, işler nasıl ilerliyor gibi soruları müzisyenden oyuncuya, gazeteciden yayıncıya pek çok tanıdık isme yöneltti. “Ben gece gündüz temizlik yapıyorum, Ceylan Ertem ne yapıyordur acaba” diye merak içindeyseniz, bu podcast serisi sizi tatmin edecektir. Normalleşme süreci başladığında aynı başlıkla devam eder mi yoksa konuklarına farklı bir soru mu yöneltir Mirgün Cabas, bekleyip göreceğiz. Storytel için hazırlanan seri, Spotify üzerinden de dinlenebiliyor.

Deniz Yüce Başarır

Ben Okurum

Storytel’de birçok kitabın sesi olan, yayıncılık dünyasının kıdemli isimlerinden Deniz Yüce Başarır, Ben Okurum isimli podcast’i ile edebiyatseverlerin radarında. Başarır, programının her bölümünde farklı bir kitabı öne çıkarıyor, hem eser hem yazarı üzerine konuşuyor. Ayrıca programlarında farklı konuklara da yer veriyor, sohbet konukların katılımıyla daha da ilgi çekici hale geliyor. 25-40 dakika süren podcast’i Spotify’dan Apple Podcasts’e çeşitli platformlarda bulabilirsiniz.

Gerisi Hikaye

Tam yedi sezondur devam eden bir podcast var sırada. Korku edebiyatı, korku sineması, yer yer bilimkurgu, fantazya... Bu türlere ilgi duyanlardansanız ve hâlâ bu podcast’ten haberdar değilseniz önünüzde altı sezonluk dolu dolu bir yayın listesi var. Düzenli olarak haftada bir yayımlanmaya devam eden programın yaratıcıları ise, kendileri de bu türlere gönül vermiş ve mesai harcamış üç yazar: Işın Beril Tetik, Demokan Atasoy ve Galip Dursun. Çizgi romanlar, kişiler, türler, eserler, diziler, filmler, hepsi Gerisi Hikâye’ye konu olabiliyor. gerisihikayekorku.com adresinden daha fazla bilgiye ve yayın arşivine ulaşmanız mümkün.

Bunlar da var!

  • Hâlâ keşfetmemiş olan kaldıysa, Nilay Örnek’in 2019’un başlarında start verdiği ve çeşitli alanlardan işinin ehli isimlerle sohbetlediği Nasıl Olunur serisi dinleme listesine hemen alınması gerekenlerden.
  • Bilim ve felsefeye meraklıysanız, Güven Güzeldere imzalı Açık Bilinç dile kolay tam 2012’den beri devam ediyor.
  • Biraz gülelim ama neye güldüğümüzü de anlamayalım derseniz, absürt komik Kalt’ın Podcast’i sizi bekliyor (Kalt’ın YouTube kanalında videoları da mevcut).
  • Yenilere geçelim diyenler için “hiçbir şeyden bahsetmeyen” ilk bölümüyle nisan ayında podcast furyasına katılan Oitheblog yapımı Gülünecek Bir Şey Göremiyorum var.
  • Çok da Fifi Hatunlar Stand Up ekibinden Deniz Özturhan’ın yine karantina günlerinde doğan tadımlık podcast serisi Olumlu Dünya, kafa dağıtmak için birebir.
  • Bant Mag.’den Aylin Güngör ve J. Hakan Dedeoğlu’nun yanlarına oyuncu Sezin Akbaşoğulları’nı da alarak yaptıkları, ilk bölümü yine karantina günlerinde yayınlanan konuklu ve müzikli podcast’leri Kaptan Zaman da farklı mevzular ve muhabbetler arayanlar için ideal bir seçenek olabilir.
Podcast
Serdar Kuzuloğlu
Zihnimin Kıvrımları
Mirgün Cabas
Nilay Örnek
Storytel
Socrates
Bant Mag.
Sayı 002

BENZER

Bir söyleşisinde, kızı Yağmur’u hastane odasında kucağına ilk defa aldığında bir anlığına etrafında kameraları aradığını, göremeyince de şaşırdığını anlatıyor Türkan Şoray. Öncesinde onlarca defa buna benzer bir hastane odasında kucağına bir bebek verilmiş, rol gereği. Yeşilçam’ın en çok film çevirmiş oyuncularından birinin hayatında filmlerle kesiştiği anlar olmasına şaşmamalı. Yazar ve kadın hakları mücadelecisi Kiraz Akın, oyunculukta dış dünyanın iç dünyayı ve iç dünya üzerinden seçilen rolleri, seçilen rollerin de tekrar iç dünyayı nasıl tesir altına alabileceğini, “Sultan”ımız Türkan Şoray’ın hayatı ve kariyer seçimlerindeki dönemsel paralellikler üzerinden okudu.
Pandemi nedeniyle “Salondan Yayın”a devam eden İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları nisan ayında çevrimiçi atölyeleri ve tiratlarla karşımızda.
Soyluların sürgün yeri, din adamlarının inziva adresi, Batılıların yazlığı, İstanbullunun tedavi, dinlence ve eğlence merkezi, Beyaz Rusların sığınağı... Yüzyıllar boyu sürgünlerin, zorunlu göçlerin, dönüşümlerin coğrafyası olan Adalar, yine bir değişim içinde. Bu kez uzun zamandır beklenen iyiye doğru bir değişim bu.