Mehmet Ergen, Şehir Tiyatroları'nın yeni projesini anlatıyor

16 Haziran 2020 - 14:05

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları bünyesinde faaliyete geçen Çağdaş Gösteri Sanatları Proje Geliştirme Uygulama Merkezi (ÇGSM), kentin kültür sanat hayatına yeni soluk getirecek projelerini gerçekleştirmeye başladı. Yeni yetenekleri desteklemeyi amaçlayan çalışmalardan ilki “Yeni Yazarlar Projesi”.

Bu çalışmayla, ülke tiyatrosuna yeni yazarların kazandırılmasını hedefliyoruz,” diyor İBB Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Mehmet Ergen. 30 yıl boyunca Londra’da mesleğini icra eden Ergen, yurt dışında ve yurt içinde pek çok oyun sahneye koydu, eğitmenlik yaptı, tiyatro kurdu, yapımcı ve sanat yönetmeni olarak rol aldı. Yönetmenliğin yanı sıra çağdaş ve klasik oyunları dilimize çevirdi. Ergen’le "Yeni Yazarlar Projesini"nin ardındaki motivasyonu, Şehir Tiyatroları’nı ve seyircinin ilgisini konuştuk.

Tiyatroya yoğun bir ilgisi var seyircinin son yıllarda. İBB Şehir Tiyatroları’nda durum nedir peki, seyircinin ilgisi ne düzeyde?

İBB Şehir Tiyatroları, 106 yıllık bir kurum olarak, ülkemizde tiyatroya öncülük etmiş bir kurum. Kuşkusuz Şehir Tiyatrosu modelinin en köklü örneklerinden bir tanesi. Ve İstanbul seyircisiyle kurduğu ilişki de bu anlamda bu geçmişten besleniyor. Özellikle İstanbul’un farklı semtlerinde, farklı demografik çeşitliliğe sahip alanlarında olan sahnelerimiz, bizi İstanbullular ile daha yakın kılıyor. Bu ilgiyi verimli bir sanat iş birliğine dönüştürecek ve geliştirecek bir perspektif ve yaklaşım arzu ediyoruz. Yeni ve genç seyircilerimizle, tiyatromuzla duygusal bir bağ geliştirmiş seyircilerimizi, çocuklarımızı mutlu edecek, onların tiyatroyla kurduğu bağı kuvvetlendirerek mesleğimizi layıkıyla yapmak arzusundayız.

Siz 30 yılı aşkın bir süre Londra’da icra etmişsiniz mesleğinizi. Trendleri muhakkak takip ediyorsunuzdur. İBB Şehir Tiyatroları’na nasıl, ne kadar yansıyor bu vizyon?

Elbette göreve geldiğim günden itibaren, böylesine köklü bir kurumun bir yandan yenilikçi bir vizyonla hareket etmesini hayal ederken, bir yandan da tiyatronun geleneğinden kopmaması gerektiğini düşünüyorum. Öncelikle çağdaş yaşamımızı sahneye getiren yeni yazarları ön plana çıkartmamız gerektiğine inanıyorum. Bunun yanı sıra dünyanın en büyük tiyatrolarından biri olarak, bu sorumlulukla hareket edip, hem dünya hem Türk edebiyatının en seçkin eserlerini sahneye taşımamız gerektiğine inanıyorum. Bu çerçevede, yurt dışındaki tecrübelerimin kurumun geçmişi ve tecrübesiyle buluştuğunda sağlıklı bir yol haritasına kavuşacağını umuyorum. Kuşkusuz İBB Şehir Tiyatroları, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ailesinin bir üyesi olarak, çalışmalarını yürütebilmesi için birçok kurum ve kişiyle iletişim kuruyor. Bu vizyonun, en geniş anlamda İstanbul Büyükşehir Belediyesi ailesi ve İstanbul Şehir Tiyatrosu’nun bütün personeliyle birlikte oluşacağının farkındayım.

İBB, Şehir Tiyatroları için “Yeni Yazarlar Projesi”nin duyurusunu gerçekleştirdi. Bu projenin ardındaki motivasyondan bahseder misiniz?

Bu proje sayesinde başvuranlar arasından seçtiğimiz yeni yazar adaylarıyla ortak bir atölye çalışması gerçekleştireceğiz. Bu çalışmayla, ülke tiyatrosuna yeni yazarların kazandırılmasını hedefliyoruz. Serdar Biliş, Yiğit Sertdemir, Gökhan Aktemur, Emre Koyuncuoğlu, Ahmet Sami Özbudak, Ebru Nihan Celkan ve benim içinde bulunduğum bir kadronun yönetiminde mart ayından başlamak üzere altı aylık bir çalışma süreci öngörüyoruz. Bu sürede yazar adaylarımız, herhangi bir oyun fikrinden yola çıkarak, bir oyun taslağına ulaşana kadar aşama aşama uygulamalı bir şekilde bu ekiple çalışmalarını sürdürecekler. Bu teknik desteğin ardından, özgür ve özgün bir şekilde oyunlarını yazmaya başlayacaklar. İBB Şehir Tiyatroları’nın repertuarında da değerlendirilecek bu oyunların ve yeni yazarların, tiyatromuz için büyük bir kazanım olacağını düşünüyorum. Bu sayede yazmayı düşünen kişilerle kurumsal olarak daha yakın bir ilişki süreci gerçekleştirerek, bilgi, birikim ve tecrübelerimizi paylaşmayı öngörüyoruz. Aynı zamanda yazarların mutfağına dahil olarak, repertuarımızı bu yeni metinlerle birlikte zenginleştirmeyi de önemli buluyorum.

Şehir Tiyatroları
IBB
Mehmet Ergen
Tiyatro
Sanat
Sayı 001

BENZER

Sanatçı adaylarını galerilerden koleksiyonerlere geniş bir kitleye tanıtmak adına faaliyet gösteren BASE, beşinci yılında misyonunu heyecanla sürdürmeye devam ediyor.
Türk sineması 28 Haziran’da en büyük isimlerinden birini sonsuzluğa uğurladı... Yönetmen Cengiz Özkarabekir 2010 senesinde çektiği Cüneyt Arkın belgeselinden özel anıları ve yayınlanmamış ayrıntıları İST için aktarıyor.
1851.studio fotoğraf stüdyosunun ve lebriz.com web sitesinin kurucusu, bilgisayar mühendisi Kerim Suner, yüreğinin peşinden gidip artık hemen hemen hiç kullanılmayan bir fotoğraf tekniğini Türkiye’de uygulamaya başladı. Tarihî bir teknik bu; fotoğrafı 19. yüzyılda çekmişsiniz gibi bir sonuç veriyor.