İzmir depreminin yaraları mucizelerle sarılıyor

03 Kasım 2020 - 12:05

30 Ekim'de İzmir’de gerçekleşen 6,6 şiddetindeki depremin ardında bıraktığı görüntüler çoğunlukla yürek acıtıcı olsa da, kimi zaman öyle anlar yaşanıyor ki, birlik beraberlik ve dayanışma adına insana umut veriyor. Tüm Türkiye’nin nefes almadan takip ettiği bir hayata tutunma hikayesi, küçük Elif’in hikayesi de onlardan biri. 

İzmir’de depremi en ağır yaşayan Bayraklı’da Doğanlar Apartmanı’nda gerçekleşen mucizenin başrolündeki isim Elif Perinçek. Henüz 3 yaşında. Enkazdan tam 65 saat sonra, İBB İtfaiyesi’nin de aralarında olduğu arama kurtarma ekibi tarafından yaralı olarak çıkarıldı ve sağlık görevlilerine teslim edildi. Doktorlar Elif’in sağlık durumunun iyi olduğunu açıkladı. 

Arama kurtarma çalışmalarına iş birliği içinde günlerdir aralıksız devam eden farklı ekiplerin tecrübe ve profesyonelliği yadsınamaz. Elif Perinçek’in parmağını yakalayıp bırakmadığı İBB İtfaiyesi görevlisi Muammer Çelik’in şu sözleri bu bakımdan dikkat çekici: “(…) Ben kendi tecrübemi, kendi bilgilerimi depremin oluş şekline göre değerlendirmeye alıp o şekilde başka yöne, ters yöne gittim” diye anlatıyor Çelik Elif’e nasıl ulaştığını. “Bazası, gardrobu, onun arasında olabileceğini düşündüm. Oraya doğru gittim ve orada Elif’i sırtüstü yatar vaziyette buldum ve Elif’i kucakladım…” Bu sözlerin ardından, bu hikayeyi izleyen herkes gibi hem yüzünde kocaman bir gülücük oluşuyor, hem de gözleri doluyor. 

​Elif Perinçek'in annesi Seher Dereli Perinçek ile 10 yaşındaki ikiz ablaları Elzem ve Elif Perinçek de yaklaşık 23 saat sonra enkazdan yaralı olarak kurtarılmıştı. Ağabeyi 7 yaşındaki Umut ise enkazda yaşamını yitirmişti.

İzmir depreminin ardından hız kesmeden devam eden arama kurtarma çalışmalarıyla yeni mucizeler yaşanmaya devam ediyor. Yeni günün (3 Kasım) mucizesi ise Rıza Bey Apartmanı’ndan 91. saatte sağ çıkarılan minik Ayda oldu. Doktoru Ayda Gezgin’in hayati fonksiyonlarının normal olduğunu açıkladı. 

AFAD tarafından yapılan en son açıklamaya göre İzmir depreminde hayatını kaybedenlerin sayısı 102’ye çıktı. 

İstanbul İtfaiyesi'nin 146. yaş günü vesilesiyle Fatih İtfaiyesi'nde 16 saat geçirmiş, bir günü nasıl geçirdiklerini izlemiştik. Okumak için tıklayın.  

İzmir depremi
Deprem
İBB İtfaiyesi
İtfaiye
IBB
empty-result-block

BENZER

Olagelmiş şehircilik anlayışıyla şehirlerimizin kısa süre sonra iflas edeceğini gösteren iklim krizi ve özellikle COVID-19 salgını, önceden makro siyaset olduğu düşünülen alanlarda belediyelere daha çok sorumluluk yükleyerek insanlarla yerel yönetimler arasındaki mesafeyi azalttı. İstanbul’u sağlıklı geleceğe götürecek yol haritasını geçen yıl kurulan Vizyon 2050 Ofisi uzmanları çiziyor.
Toprak, modernleşmenin peşinde onlarca yıldır üzerine beton döküle döküle İstanbul’un iyice çeperine itilmiş, daracık kalmıştı. Yetmezmiş gibi, genetiğiyle oynanmış tohum kullanılan ve tarım ilacına boğulan bilinçsiz bir üretimin pençesindeydi... Neyse ki yakın zamanda tersine bir rüzgâr doğdu. Bu yazıda yer verebildiğimiz Şile, Kilyos ve Silivri’deki alternatif çiftlik ve pazarların ortak noktası, toprakla haşır neşir yaşamaktan zevk duyan insanlar tarafından başlatılan girişimler olmaları.
Restorasyon çalışmaları süren Yerebatan Sarnıcı’nda sütunları birbirine bağlayan gergilerin güçlendirilmesi gerektiği fark edilmişti. İBB’nin acil müdahale çağrısına rağmen aylarca adım atılmasa da, sonunda Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu projeyi kabul etti. İstanbul’un “birinci grup korunması gereken taşınmaz kültür varlıkları”ndan Yerebatan Sarnıcı gelecek binyıllara güvenle erişecek...