İzmir depreminin yaraları mucizelerle sarılıyor

03 Kasım 2020 - 12:05

30 Ekim'de İzmir’de gerçekleşen 6,6 şiddetindeki depremin ardında bıraktığı görüntüler çoğunlukla yürek acıtıcı olsa da, kimi zaman öyle anlar yaşanıyor ki, birlik beraberlik ve dayanışma adına insana umut veriyor. Tüm Türkiye’nin nefes almadan takip ettiği bir hayata tutunma hikayesi, küçük Elif’in hikayesi de onlardan biri. 

İzmir’de depremi en ağır yaşayan Bayraklı’da Doğanlar Apartmanı’nda gerçekleşen mucizenin başrolündeki isim Elif Perinçek. Henüz 3 yaşında. Enkazdan tam 65 saat sonra, İBB İtfaiyesi’nin de aralarında olduğu arama kurtarma ekibi tarafından yaralı olarak çıkarıldı ve sağlık görevlilerine teslim edildi. Doktorlar Elif’in sağlık durumunun iyi olduğunu açıkladı. 

Arama kurtarma çalışmalarına iş birliği içinde günlerdir aralıksız devam eden farklı ekiplerin tecrübe ve profesyonelliği yadsınamaz. Elif Perinçek’in parmağını yakalayıp bırakmadığı İBB İtfaiyesi görevlisi Muammer Çelik’in şu sözleri bu bakımdan dikkat çekici: “(…) Ben kendi tecrübemi, kendi bilgilerimi depremin oluş şekline göre değerlendirmeye alıp o şekilde başka yöne, ters yöne gittim” diye anlatıyor Çelik Elif’e nasıl ulaştığını. “Bazası, gardrobu, onun arasında olabileceğini düşündüm. Oraya doğru gittim ve orada Elif’i sırtüstü yatar vaziyette buldum ve Elif’i kucakladım…” Bu sözlerin ardından, bu hikayeyi izleyen herkes gibi hem yüzünde kocaman bir gülücük oluşuyor, hem de gözleri doluyor. 

​Elif Perinçek'in annesi Seher Dereli Perinçek ile 10 yaşındaki ikiz ablaları Elzem ve Elif Perinçek de yaklaşık 23 saat sonra enkazdan yaralı olarak kurtarılmıştı. Ağabeyi 7 yaşındaki Umut ise enkazda yaşamını yitirmişti.

İzmir depreminin ardından hız kesmeden devam eden arama kurtarma çalışmalarıyla yeni mucizeler yaşanmaya devam ediyor. Yeni günün (3 Kasım) mucizesi ise Rıza Bey Apartmanı’ndan 91. saatte sağ çıkarılan minik Ayda oldu. Doktoru Ayda Gezgin’in hayati fonksiyonlarının normal olduğunu açıkladı. 

AFAD tarafından yapılan en son açıklamaya göre İzmir depreminde hayatını kaybedenlerin sayısı 102’ye çıktı. 

İstanbul İtfaiyesi'nin 146. yaş günü vesilesiyle Fatih İtfaiyesi'nde 16 saat geçirmiş, bir günü nasıl geçirdiklerini izlemiştik. Okumak için tıklayın.  

İzmir depremi
Deprem
İBB İtfaiyesi
İtfaiye
IBB
empty-result-block

BENZER

Geçmişi bir asırdan uzun zamana dayanan İstanbul Şehir Tiyatroları’nın sergilediği ilk oyun, Fransız yazar Émile Fabre’ın eserinden Türkçeye uyarlanan Çürük Temel’di. Emin Nedret İşli, koleksiyonunda bulunan tanıtım kitapçığından yola çıkarak bu oyunun özelliklerini yazıyor ve 1916 olarak bilinen ilk temsil tarihini 1915 olarak tespit ederek çok yaygın bir yanlış bilgiyi de düzeltiyor.
Beyoğlu bir semtten çok, en güç koşullarda bile ayakta kalmayı beceren devasa bir canlıya benziyor. Gıdasını yaşamdan alan, sokakları, caddesi, meydanı, anıt binaları ve birbirinden ilginç insanlarıyla devasa bir canlı. Bu kadim varlığı korumak istiyorsak, tek kültürlülük cehenneminden kurtarmamız lazım.
Evden okula, ulaşımdan yeme içmeye hayatın her alanına sirayet eden “yeni normal” kavramı, pek çok sektörde olduğu gibi kültür sanat dünyasında da kendine hemen yer buldu, onu bir güzel de şekillendirdi. Normal koşullarda şehirde sosyal hayatın şaha kalktığı sonbahar döneminin bu sene COVID-19 salgınına rağmen –üstelik ikinci dalga da beklenirken– nasıl bir ruh halinde seyredeceğini, yeni normalle birlikte ortaya çıkan etkinlik örneklerini, sürdürülebilirlik konusunu ve daha fazlasını kültür sanat dünyamızın çeşitli alanlarında sorguladık.