"Istanbul loves cats"*

23 Kasım 2020 - 12:12

On sekiz yaşındayken Disney’e çizer olan Pierpaolo Rovero, kişisel sanat projeleri de yürütüyor. Yeni projesi adını The Beatles grubundan John Lennon’ın şarkısı “Imagine”dan alıyor. Lennon’ın tüm dünya insanlarının dostluğuna özlemle yazdığı şarkının ruhu bu projenin de ruhu. Pierpaolo Rovero, dünyanın en büyük şehirlerini o şehirlerin sakinlerinden aldığı destek ve yönlendirmeyle kendi imgeleminde canlandırarak kendi penceresinden çiziyor, buralardaki günlük hayatı yansıtıyor ve böylelikle bize hem ne kadar özgün hem de ne kadar birbirimize benzer olduğumuzu anlatıyor. “Şarkıdan yola çıkarak hayal gücüm yardımıyla dünyanın büyük şehirlerini dolaşmaya, açık pencerelerden içeride, teraslarda, balkonlarda insanları izlemeye karar verdim. Ülkesi veya lisanı ne olursa olsun herkesin aynı şeyleri yaşadığını, aynı umut, korku ve istekleri paylaştığını söylemek isterim” diyor.

Pierpaolo Rovero’nun şehir illüstrasyonlarını paylaştığı sosyal medya hesabındaki İstanbul çiziminin yanında, “özlediğini” belirten bir not var. Buralara gelmiş olmalı: “Evet, yaklaşık on yıl önceydi. Güzel sevgilim Isabelle ile çıktığımız romantik bir seyahatti. Şimdi evliyiz. İstanbul’u düşündüğümde, zihnimde beni âşık eden ışıklar ve renkler beliriyor.

Rovero’nun İstanbul’u  (Çizim: pierpaolorovero.com)

Biz İstanbullular turistlere yönelik bir fotoğraf çekerken veya resim, desen çalışırken, şehrimizin öne çıkan hayvan simgesinin martı olduğu düşüncesiyle hareket ederiz. Oysa yabancıların gözünden aktarılan İstanbul pro linde köpek ve özellikle kedi ön plana çıkar. Rovero’nun İstanbul’u da kedi istilasında. Zaten web sayfasında satışa sunduğu posterlerde her şehir ünlü olduğu şeyle isimlendirilir; “Roma âşık olur”, “Delhi uçurtma uçurur”, “Londra çay içer”, “Paris klasik müzik çalar” iken “İstanbul kedi sever”: Istanbul Loves Cats.

Ben de gökyüzüne bir martı koydum ama gerçekten küçük bir detay olarak. İstanbul’da dolaşırken, ben binaların eskizlerini çizerdim, Isabelle kedilerin fotoğra arını çekerdi” diyerek bu sembol sıralamasında bir tahmin hatası olduğunu onaylıyor.

Rovero, İstanbul’u memleketi Turin ve civar coğrafyadaki şehirlerden duygu olarak da farklı buluyor: “Bizim şehirlerin aksine burada içerisi ile dışarısı arasında aşılmaz bir duvar yok. Akşamları, otomobillerin gürültüsünün dindiği saatler bu büyülü hissi yakalamak ve şehrin görkemi içinde kaybolmak için doğru saatler.

Pierpaolo Rovero’nun çizimlerine instagram.com/pierpaolorovero ve pierpaolorovero.com üzerinden ulaşabilirsiniz.

* İstanbul kedi sever. 
İstanbul
Kedi
İllüstrasyon
Pierpaolo Rovero
Sayı 004

BENZER

1920 kışında İstanbul Rus sığınmacılara kucak açmış, Karadeniz’den gelen insan yüklü onlarca geminin Boğaz’a girişi bütün kenti ayağa kaldırmıştı. Sahil kıyısındaki evlere, gazinolara, kır kahvelerine toplanan insanlar gemileri seyrediyor, dostça mendil sallıyordu... Ruslar bir süre sonra İstanbul’u terk etmiş olsalar da şehrin kültürel yaşamına etkileri uzun yıllar devam etti.
Şevval Sam, evde kalma günlerini yeni şeyler öğrenmek, yeni besteler yapmak ve bu yeni dünya halinin bize ne anlatmak istediğini düşünerek geçiriyor ve “Farkındalık her yaşın, her dönemin, her koşulun tek anahtarı” diyor.
Kamera, yönetmenle seyircinin buluşma noktası. Birlikte çıkılan gezide yönetmen kılavuz, seyirci seyyah... Bize göz olan ve bambaşka hayatların perdesini aralayan film yönetmenlerimizden, bu kez, bize onların İstanbul’unu anlatacak birer ‘sahne’yi dondurmalarını istedik. Bize kendi çektikleri fotoğraflara eşlik eden cümleleriyle İstanbul’u anlattılar.