Fotoğraf hikâyeleri çok şey anlatır

Fotoğraf
Koray Berkin
23 Kasım 2020 - 13:28

10 Kasım 2020 Salı günü, Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 82. yıl dönümünde çok özel bir serginin açılışı gerçekleştirildi. Taksim Cumhuriyet Sanat Galerisi’nde kurulan Atatürk Fotoğraflarının Hikâyesi sergisi, Cumhuriyetimizin kurucusu ve bugün sahip olduğumuz özgürlük ve haklarımızın en büyük savunucusu olan Atatürk’e dair özel ve farklı bir içerik sunması itibarıyla ilgiyi hak ediyor.

10 Kasım sabahı Taksim Cumhuriyet Anıtı’nda Atatürk’ü anmak adına resmî bir tören düzenlendi. Tören, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Musa Avsever ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun kurumları adına Cumhuriyet Anıtı’na çelenk bırakmalarıyla başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla son bulan törenin ardından Ekrem İmamoğlu, Yerlikaya ve Avsever’i, Taksim Cumhuriyet Sanat Galerisi’nde kurulan Atatürk Fotoğraflarının Hikâyesi sergisinin açılışına davet etti. Açılış öncesinde ilk konuşmayı İmamoğlu gerçekleştirdi.

Atatürk Fotoğraflarının Hikâyesi sergisini farklı kılan özelliklerinden bahsetmekte fayda var. Öncelikle serginin, İBB Kültür AŞ bünyesinde yayımlanan aynı isimli kitabın hayat bulmuş hali olduğunu söylemeliyiz. 18 fotoğrafçının karelerinin yer aldığı kitapta fotoğrafların hikâyesi kronolojik olarak akıyor. Bunlar, Mustafa Kemal’in askerlik yıllarından Çanakkale Savaşı’na, Millî Mücadele döneminden aramızdan ayrılışına farklı zaman dilimlerini belgeleyen kareler...

Atatürk’ün bazı kişisel eşyaları da sergide

Atatürk Fotoğraflarının Hikâyesi kitabının proje danışmanı ve serginin küratörü Cengiz Kahraman, sergiyi söz konusu kitabı baz alarak hazırladıklarını anlatırken ikisinin ayrıştığı noktalara da değiniyor. Örneğin sergide kitaptan farklı olarak fotoğrafların tesirini artıran ayrıntılar yer alıyor. Bunlar arasında Atatürk’ün bazı kişisel eşyalarının –çoğunlukla kıyafetleri– yanı sıra fotoğrafların çekildiği orijinal fotoğraf makinelerinden bazıları da var. Müzeolog Burçak Madran da sergiyi hazırlarken en başından itibaren temel motivasyonlarının fark yaratma arzusu olduğunu belirtiyor. Orijinal objelerin fotoğraflara eşlik etmesi bu bakımdan fark yaratan bir ayrıntı. Aynı etkiyi fotoğraflar tek başına da yaratıyor öte yandan. “Ziyaretçilerin fotoğrafların içinde yer almasını istedik” diyor Madran. Fotoğrafların devasa boyutlarda sergilenmesi, Madran’ın bahsini ettiği “içinde hissetme” duygusunu ziyaretçilere yaşatıyor.

Atatürk Fotoğraflarının Hikâyesi sergisinin bir diğer özelliği ise Veda Rotası Sanal Sergisi ayağı. Çevrimiçi platformda gezilebilen Veda Rotası, Atatürk’ün cenaze törenine ait fotoğraflar ve bilgiler eşliğinde sizi sanal bir tura çıkarıyor.

Atatürk Fotoğraflarının Hikâyesi sergisi, Taksim Cumhuriyet Sanat Galerisi’nde 31 Mayıs 2021 tarihine kadar ziyarete açık olacak. Galeri, haftanın her günü 10.00-19.00 arası ücretsiz ziyaret edilebilir.

Adres: Kocatepe Mah. İstiklal Cad. No: 2, Beyoğlu
Atatürk Fotoğraflarının Hikâyesi, 2020

Atatürk Fotoğraflarının Hikâyesi kitabı Dr. Tuna Yılmaz, Tayfun Gönüllü ve Burçak Evren tarafından hazırlandı. Kitabın proje direktörlüğünü Cengiz Özkarabekir, yayın yönetmenliğini Ahmet Bozkurt, proje danışmanlığını ise Cengiz Kahraman üstlendi.

Atatürk Fotoğraflarının Hikâyesi, İstanbul Kitapçısı mağazalarından ve istanbulkitapcisi.com online mağazasından satın alınabilir. 

Atatürk Fotoğraflarının Hikâyesi
Kültür AŞ
Atatürk
Sergi
Sayı 004

BENZER

21 Mart 1973’te hayata gözlerini yuman Âşık Veysel’in yaşamını ve nesilden nesile ulaşan mirasını Ahmet Özdemir yazdı.
Mustafa Kemal, Nutuk’u kaleme aldığında henüz 45-46 yaşındaydı. Soyadı Kanunu çıkmamış, daha “Atatürk” ilan edilmemişti. Ama birkaç uzun insan ömrüne ancak sığacak kadar çok şey yaşamıştı. Anlatmalı, aktarmalı, gelecek kuşakları uyarmalıydı. Nutuk işte bu ihtiyaçtan doğmuştu. Bu yıl, aynı döneme ait yayımlanmış anı kitaplarından alıntılarla; kimin kim, hangi olayın ne olduğunu içeren bilgi kutularıyla zenginleştirilmiş ve güncel dile uyarlanmış haliyle yeniden hayat buldu.
“Öldürmeyen şey güçlendirir.” Alman filozof Nietzsche’nin kendisi kadar ünlü aforizmasının doğruluğu onaylandı! Pandemi, deprem, orman yangınları, polis şiddeti, kadın cinayetleri, siyasi krizler... 2020’nin getirdiği felaketleri bizzat tecrübe ettiğimiz de oldu, sosyal medyadan takip ederek dertlendiğimiz de... Neticede film olarak seyrettirilse abartılı bulup yarısında kapatacağımız bir yıl yaşadık. Başımıza gelmeyen ne kaldı ki 2021’den korkalım? Yoksa sahiden korkalım mı? İçinde yaşadığımız toplumun, dünyanın ve insanlığın geleceğine dair yeni bakış açıları kazanabilmek için hayatın farklı alanlarında düşünen, üreten ve mücadele veren isimlere 2021 öngörülerini, endişe ve beklentilerini sorduk.