Fotoğraf hikâyeleri çok şey anlatır

Fotoğraf
Koray Berkin
23 Kasım 2020 - 13:28

10 Kasım 2020 Salı günü, Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 82. yıl dönümünde çok özel bir serginin açılışı gerçekleştirildi. Taksim Cumhuriyet Sanat Galerisi’nde kurulan Atatürk Fotoğraflarının Hikâyesi sergisi, Cumhuriyetimizin kurucusu ve bugün sahip olduğumuz özgürlük ve haklarımızın en büyük savunucusu olan Atatürk’e dair özel ve farklı bir içerik sunması itibarıyla ilgiyi hak ediyor.

10 Kasım sabahı Taksim Cumhuriyet Anıtı’nda Atatürk’ü anmak adına resmî bir tören düzenlendi. Tören, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Musa Avsever ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun kurumları adına Cumhuriyet Anıtı’na çelenk bırakmalarıyla başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla son bulan törenin ardından Ekrem İmamoğlu, Yerlikaya ve Avsever’i, Taksim Cumhuriyet Sanat Galerisi’nde kurulan Atatürk Fotoğraflarının Hikâyesi sergisinin açılışına davet etti. Açılış öncesinde ilk konuşmayı İmamoğlu gerçekleştirdi.

Atatürk Fotoğraflarının Hikâyesi sergisini farklı kılan özelliklerinden bahsetmekte fayda var. Öncelikle serginin, İBB Kültür AŞ bünyesinde yayımlanan aynı isimli kitabın hayat bulmuş hali olduğunu söylemeliyiz. 18 fotoğrafçının karelerinin yer aldığı kitapta fotoğrafların hikâyesi kronolojik olarak akıyor. Bunlar, Mustafa Kemal’in askerlik yıllarından Çanakkale Savaşı’na, Millî Mücadele döneminden aramızdan ayrılışına farklı zaman dilimlerini belgeleyen kareler...

Atatürk’ün bazı kişisel eşyaları da sergide

Atatürk Fotoğraflarının Hikâyesi kitabının proje danışmanı ve serginin küratörü Cengiz Kahraman, sergiyi söz konusu kitabı baz alarak hazırladıklarını anlatırken ikisinin ayrıştığı noktalara da değiniyor. Örneğin sergide kitaptan farklı olarak fotoğrafların tesirini artıran ayrıntılar yer alıyor. Bunlar arasında Atatürk’ün bazı kişisel eşyalarının –çoğunlukla kıyafetleri– yanı sıra fotoğrafların çekildiği orijinal fotoğraf makinelerinden bazıları da var. Müzeolog Burçak Madran da sergiyi hazırlarken en başından itibaren temel motivasyonlarının fark yaratma arzusu olduğunu belirtiyor. Orijinal objelerin fotoğraflara eşlik etmesi bu bakımdan fark yaratan bir ayrıntı. Aynı etkiyi fotoğraflar tek başına da yaratıyor öte yandan. “Ziyaretçilerin fotoğrafların içinde yer almasını istedik” diyor Madran. Fotoğrafların devasa boyutlarda sergilenmesi, Madran’ın bahsini ettiği “içinde hissetme” duygusunu ziyaretçilere yaşatıyor.

Atatürk Fotoğraflarının Hikâyesi sergisinin bir diğer özelliği ise Veda Rotası Sanal Sergisi ayağı. Çevrimiçi platformda gezilebilen Veda Rotası, Atatürk’ün cenaze törenine ait fotoğraflar ve bilgiler eşliğinde sizi sanal bir tura çıkarıyor.

Atatürk Fotoğraflarının Hikâyesi sergisi, Taksim Cumhuriyet Sanat Galerisi’nde 31 Mayıs 2021 tarihine kadar ziyarete açık olacak. Galeri, haftanın her günü 10.00-19.00 arası ücretsiz ziyaret edilebilir.

Adres: Kocatepe Mah. İstiklal Cad. No: 2, Beyoğlu
Atatürk Fotoğraflarının Hikâyesi, 2020

Atatürk Fotoğraflarının Hikâyesi kitabı Dr. Tuna Yılmaz, Tayfun Gönüllü ve Burçak Evren tarafından hazırlandı. Kitabın proje direktörlüğünü Cengiz Özkarabekir, yayın yönetmenliğini Ahmet Bozkurt, proje danışmanlığını ise Cengiz Kahraman üstlendi.

Atatürk Fotoğraflarının Hikâyesi, İstanbul Kitapçısı mağazalarından ve istanbulkitapcisi.com online mağazasından satın alınabilir. 

Atatürk Fotoğraflarının Hikâyesi
Kültür AŞ
Atatürk
Sergi
Sayı 004

BENZER

Foto muhabiri Faik Şenol’un (1912-1981) İstanbul’un sosyal ve kültürel hayatına, günümüzde varlığını sürdürmeyen mekânlarına, toplumsal ve siyasal olaylarına tanıklık eden ve binlerce fotoğraftan oluşan koleksiyonu İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 2020’de koruma altına alındı. İST’in her sayısında usta fotoğrafçının bir karesiyle İstanbul’un geçmişine yolculuk yapıyoruz.
İstanbul'un ve İstanbullunun yaşam kültürü dergisi İST, 2021'in ilk sayısıyla kentin tarihine ve bugününe ışık tutmaya devam ediyor.
Sizce 15 buçuk milyonluk nüfusuyla devasa bir şehir olan İstanbul’da (misal, Hollanda’nın hepsini toplasanız 17,2 milyon ediyor) en büyük organize suç örgütü, en gelişmiş ağa sahip mafya, en tehlikeli organizasyon hangisidir?