540 yıllık Fatih Sultan Mehmet tablosu ziyarete açıldı

06 Ekim 2020 - 15:53

Fatih Sultan Mehmet’in Venedikli ressam Gentile Bellini’nin atölyesinde resmedilmiş olan orijinal portresi, dünyaca ünlü Christie's salonunda (Londra) düzenlenen müzayedede yer almış ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 25 Haziran’da satın alınmıştı. 

Tablo, yaklaşık iki aylık bir sürecin ardından, 26 Ağustos'ta ülkeye geldi ve İBB'nin Saraçhane'deki başkanlık binasında korumaya alındı. Şimdi ise “Fatih’in Rönesansı” temasıyla İstanbullularla buluşuyor.

İki ay boyunca bu salonda ziyaret edilebilecek

Tablonun sergilenmesine yönelik çalışmalar Prof. Dr. Nurhan Atasoy küratörlüğünde yürütüldü. 

Tablonun 540 yıllık serüveni incelenip eserle ilgili alanında uzman kişilerin görüşleri kayıt altına alındı. Söz konusu belgesel gösterimleri tablonun sergilendiği salonda gerçekleştiriliyor.

Ziyaretçiler burada döneme ait üç ayrı sikke de görebilecek. Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’da 1476 yılında darp ettirdiği ilk altın para, Cem Sultan’ın 22 günlük kısa taht sürecinde bastırdığı sikke ve Osmanlı “sahh” damgalı Venedik sikke ziyarete açık olacak.

Tablo, 6 Ekim 2020 tarihinden itibaren pazartesi dışında haftanın her günü 10.00-16.30 saatleri arasında Saraçhane Belediye Sarayı Sergi Salonu’nda ziyaretçiye açık olacak. İki ay süreyle gösterilecek olan tablo, sergi süresinin ardından özel depoya alınıp yeniden ziyarete açılacağı güne dek dinlendirilecek.

Tablonun ön gösterimi CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yapıldı

Ziyarete açılmadan önce, tablonun ön gösterimi CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yapıldı. Kılıçdaroğlu heyecanını şu sözlerle ifade etti: “Sizler ne kadar heyecanlıysanız, ben de o kadar heyecanlıyım. İstanbul'u fetheden, çağ açıp, çağ kapatan bir liderin, bir önderin, bir kahramanın portresini hep birlikte izleyeceğiz, göreceğiz. İstanbul, üç büyük imparatorluğa başkentlik yapmış, kadim bir kent. Sadece bizim tarihimiz açısından değil, dünya tarihi açısından da çok önemli bir kent. Ve o kenti alan, o kenti yöneten bir kişiyi, bir İtalyan ressam, Bellini, portreye aktardı, tuvale aktardı. Ve bizler, yüzyıllar sonra bu portreyi İstanbul'u yöneten ve İstanbul'a getiren İBB Başkanı'mıza teşekkür ederiz. Bu toprakların hakkıdır aslında o tablo, dolayısıyla İstanbul'a yakışan bir tablodur. Dünyaya da yakışan bir tablodur.

“Bu tabloyu görmek, Fatih’le aynı havayı solumak gibi”

Ön gösterimde, “Bu tabloda yalnızca Fatih Sultan Mehmet'in portresi yok. Biz, öyle hissediyoruz” diyen İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu ise konuşmasına şöyle devam etti: “Bir anlamda, onun gözlerinin izi de var. Bu tabloyu görmek, bir anlamda Fatih Sultan Mehmet'le aynı havayı solumak gibi. Osmanlı'dan bugüne uzanan çok değerli bir tarihi, çok güçlü bir biçimde hissetmek ve yaşamak demek burayı gezmek. Bu tabloda; doğusuyla, batısıyla tüm insanlığın müşterek izleri, derin ve yüksek bir hümanizm var.

IBB
İstanbul
Fatih Sultan Mehmet
Fatih Sultan Mehmet tablosu
Ekrem İmamoğlu
Fatih tablosu
empty-result-block

BENZER

Ercan Kesal’ın 2000 yılında aday adayı olarak katıldığı Beyoğlu Belediye Başkanlığı seçim tecrübesini hikâyeleştirdiği Nasipse Adayız filmi, 39. İstanbul Film Festivali’nde üç önemli ödül kazandı. Filmin –bir aksilik olmazsa– sonbaharda gösterime girecek olmasını fırsat bildik, Ercan Kesal ile Nasipse Adayız’ı ve İstanbul’un filmdeki rolünü konuştuk.
Yetmişli yılların ortaları. Marmara’nın kuzeydoğusunda, denizin ortasında bir tekne. Teknede bir adam ve bir ıstakoz. Adamın sudan çıkarırken akşam yemeği hayallerini süsleyen ıstakoz, şimdi kalkmış adama tehditler savuruyor... Bu "aile" hikâyesinin devamını Kaan Sezyum’dan dinleyelim.
21 Mart 1973’te hayata gözlerini yuman Âşık Veysel’in yaşamını ve nesilden nesile ulaşan mirasını Ahmet Özdemir yazdı.