İST'in sekizinci sayısı yayında!

29 Kasım 2021 - 14:43

İstanbul'un ve İstanbullunun yaşam kültürü dergisi İST, yeni yıla arşivlik bir sayıyla giriş yapıyor. 

İST'in her sayısında İstanbul ve İstanbullu için "hayati" önem arz eden bir konuyu dosya konusu olarak belirleyip enine boyuna inceliyoruz. Sekizinci sayımızda her yönüyle ele almaya çalıştığımız konu, "eğitim" oldu. Ayşe Banu Tuna'nın kapsamlı dosyası eğitimciler, akademisyenler, araştırmacılar, veliler ve yerel yönetimlerin verdiği bilgiler ve yorumlarla daha da zenginleşti. 

Ayrıca; vefatının 43. yılında Abdi İpekçi'yi andık, yangınlarda kaybolan filmlerin, sinemaların öyküsünü anlattık, "Yerli Mallar" Haftası'nı hatırladık, Aydın Boysan'a oğlu Burak Boysan'ın da katılımıyla "bisikletli" bir muhabbet turu gerçekleştirdik, Türk kadınlarının seçme ve seçilme hakkı kazanmasının ardındaki gerçek mücadeleyi gözler önüne serdik. 

Söyleşi maratonunda ise farklı alanlardan etkileyici isimler öne çıkıyor. Son yılların sevilen müzisyenlerinden Karsu, "Sevgi emektir" denince ilk akla gelen isim; Yeşilçam emektarı Ahmet Mekin, Türkiye'nin "rap star"ı Ceza ve edebiyatımızın özgün ve güçlü kalemlerinden Latife Tekin İST'in yeni sayısında bizlerle. 

Yılbaşı gelenekleri ve sofraları, İstanbul'un göçmen mutfakları, Türk kahvesinin hikayesi, kış şarkıları, "Yeni yılda yeni bir insan olabilir miyiz?" sorusuna en mizahi yanıt, Facebook'la yeniden anlam kazanan "komşuculuk" yeni sayının öne çıkan diğer konularından. 

Hepsi ve çok daha fazlası İST'te; İST merkezi vapur iskeleleri ve metrolarda, Dergilik uygulaması ve istdergi.com adresinde. İyi okumalar!

İST
ist dergi
dergi
IBB
İstanbul
Kent Yaşamı
Tarih
Kültür Sanat
Eğitim
Mimari
Çevre
Mizah
Sayı 008

BENZER

Folklorumuzda önemli bir yeri olan cinlere dair memoratların (doğaüstü varlık ve olay anlatıları) yayılmasıyla “cin”, neredeyse tüm olağanüstü varlıkların adı haline dönüşmüştür. İstanbul folklorunda da cinler hatırı sayılır bir yere sahiptir. Giovanni Scognamillo’nun dikkat çektiği üzere: “İstanbul kendi başına bir gizemdir, bir gizem tarihi ve gizemler merkezidir her çeşidinden.” 1
Erzurumlu Necmettin’in Çatalca’nın Dağyenice Köyü’ndeki bir garip mezara varan hikâyesi; 22 bin 663 şehidin hikâyesinden farklı değil. Bu şehitlerin hikâyesini bilen pek az insan vardır memlekette. Çünkü girmediğimiz İkinci Dünya Savaşı’nın siroz, zatürre, bronşit, çiçek, verem, tüberküloz, sıtma, böbrek yetersizliği, karın zarı iltihabı, kan zehirlenmesi, menenjit, üremi, kalp sektesi, aşırı kilo kaybı, enfeksiyon, organ yetmezliği, apandisit, felç, umumî zayiat; eşkıya ile çatışma; gemi batması ve hatta uçak düşmesi sebebiyle kaybettiğimiz şehitleridir onlar.
Seyircisiyle yüksek oranda etkileşimli stand-up yapan komedyen Hasan Can Kaya, İstanbul’un olaylı bölgelerinden kabul edilen Bağcılar-Güngören- Esenler üçgeninden yetişme. Kasvetli bulduğu bu ortamı mizahi malzemeye çevirmeyi başararak kendine yeni bir yol çizmiş. Önden hazırlık gerektirmeyen, olumlu ya da olumsuz tepkisi anında alınabilen komedyenliği çok konforlu buluyor.