İST'in sekizinci sayısı yayında!

29 Kasım 2021 - 14:43

İstanbul'un ve İstanbullunun yaşam kültürü dergisi İST, yeni yıla arşivlik bir sayıyla giriş yapıyor. 

İST'in her sayısında İstanbul ve İstanbullu için "hayati" önem arz eden bir konuyu dosya konusu olarak belirleyip enine boyuna inceliyoruz. Sekizinci sayımızda her yönüyle ele almaya çalıştığımız konu, "eğitim" oldu. Ayşe Banu Tuna'nın kapsamlı dosyası eğitimciler, akademisyenler, araştırmacılar, veliler ve yerel yönetimlerin verdiği bilgiler ve yorumlarla daha da zenginleşti. 

Ayrıca; vefatının 43. yılında Abdi İpekçi'yi andık, yangınlarda kaybolan filmlerin, sinemaların öyküsünü anlattık, "Yerli Mallar" Haftası'nı hatırladık, Aydın Boysan'a oğlu Burak Boysan'ın da katılımıyla "bisikletli" bir muhabbet turu gerçekleştirdik, Türk kadınlarının seçme ve seçilme hakkı kazanmasının ardındaki gerçek mücadeleyi gözler önüne serdik. 

Söyleşi maratonunda ise farklı alanlardan etkileyici isimler öne çıkıyor. Son yılların sevilen müzisyenlerinden Karsu, "Sevgi emektir" denince ilk akla gelen isim; Yeşilçam emektarı Ahmet Mekin, Türkiye'nin "rap star"ı Ceza ve edebiyatımızın özgün ve güçlü kalemlerinden Latife Tekin İST'in yeni sayısında bizlerle. 

Yılbaşı gelenekleri ve sofraları, İstanbul'un göçmen mutfakları, Türk kahvesinin hikayesi, kış şarkıları, "Yeni yılda yeni bir insan olabilir miyiz?" sorusuna en mizahi yanıt, Facebook'la yeniden anlam kazanan "komşuculuk" yeni sayının öne çıkan diğer konularından. 

Hepsi ve çok daha fazlası İST'te; İST merkezi vapur iskeleleri ve metrolarda, Dergilik uygulaması ve istdergi.com adresinde. İyi okumalar!

İST
ist dergi
dergi
IBB
İstanbul
Kent Yaşamı
Tarih
Kültür Sanat
Eğitim
Mimari
Çevre
Mizah
Sayı 008

BENZER

İstanbul konulu bilinen ilk harita 1422 senesine tarihlense de Adalar’ın haritalarda arz-ı endam etmesi 16. yüzyılı buluyor. Ancak Adalar, haritacıların gözünde halen müstakil bir konu değil; yalnızca coğrafi bir ayrıntı. “Bakış açısı”nın değişmesi için 20. yüzyılı beklemek gerekiyor. Sanat tarihçisi, gravür ve harita uzmanı Dr. Ayşe Yetişkin Kubilay, Adalar’a işaret eden erken tarihli haritaları incelediği bu yazısında, aynı zamanda İstanbul’un kayıp adası Vordonisi’nin de izini sürüyor.
İki kitap, ikisinin de ortak noktası İstanbul... Şehrin fiziksel, tarihî ve kültürel potansiyelini ortaya çıkarmak ve toplumsal belleğimize kazımak için hazırlanan iki başucu eser. 28 uzman ismin katkısıyla hazırlanan Fatih Sultan Mehmed, tüm zamanların en önemli hükümdarlarından birini tüm yönleriyle ele alırken, İstanbul’un Deprem Gerçeği, şehrimizi bekleyen gerçekle yeniden yüzleşmemizi sağlıyor.
Fotoğrafını göstermeden Selvi Boylum Al Yazmalım’ın Cemşit’i deseydim hemen tanırdınız. Yeşilçam devlerinden Ahmet Mekin, her rolünü hakkıyla oynadı, her bakışı kalplere ok gibi saplandı, emeğin kıymetini bildi, kimseye eyvallahı olmadı... O, dimdik ayakta bir tarih.