İstanbul'un yaşam kültürü dergisi İST'in üçüncü sayısı çıktı!

31 Ağustos 2020 - 15:48

İST’in 1 Eylül'de yayımlanan 3. sayısı da dopdolu…

Doğu Yücel’in Ercan Kesal röportajı; Yekta Kopan ile Ceyl'an Ertem'in samimi sohbeti; hayvan sahiplenen ünlüler dosyası; Huysuz Virjin’in hikâyesi; İstanbul, şarkılar ve müzik insanı nasıl kurtarır sorusunun cevabı; Osmantan Erkır’ın eski gazinocular kralı İdris Pehlivan’la söyleşisi; Elçin Yahşi’nin Sara La Fountain röportajı; Saffet Emre Tonguç’un kaleminden İstanbul’da 10 sonbahar rotası; kültür sanat dünyasının yeni normali dosyası; İstanbul’da bisiklet hayatı; Cumhuriyetimizin onuncu yılı kutlamaları; Sirkeci ve Haydarpaşa garları; Büyükdere’deki eski havaalanı; geleneksel Eyüp oyuncakları; Şehir Tiyatroları’nın 105 yıl önceki ilk oyunu Çürük Temel, Yeşilçam’ın western filmleri ve şehrimize kurulan Vahşi Batı kasabaları; kentin çehresini değiştiren büyük imar operasyonları; Zafer Arapkirli’nin kaleminden İstanbul-Londra karşılaştırması; İstanbul’un efsane olmuş turşucuları, göçmen kuşları, yandan çarklı vapurları, mimari detayları, Unkapanı Plakçılar Çarşısı; Halide Edip’in Üsküdar’ı; Beşiktaş ve Akaretler tarihi ve çok daha fazlası yine İST’in sonbahar sayısında.

İST
ist dergi
İstanbul
İstanbul Büyükşehir Belediyesi
Sayı 003

BENZER

Soyluların sürgün yeri, din adamlarının inziva adresi, Batılıların yazlığı, İstanbullunun tedavi, dinlence ve eğlence merkezi, Beyaz Rusların sığınağı... Yüzyıllar boyu sürgünlerin, zorunlu göçlerin, dönüşümlerin coğrafyası olan Adalar, yine bir değişim içinde. Bu kez uzun zamandır beklenen iyiye doğru bir değişim bu.
Yaz akşamlarında Boğaziçi’nde düzenlenen müzikli gemi seferlerinin, vapurla mehtap gezintilerinin geçmişi 1936’ya uzanıyor. Canlı orkestralı ve gramofonlu musiki yerini zamanla teknolojiye terk etmiş olsa da, zamanın şehir hatları vapur işletmesi Şirket-i Hayriye İdaresi’nin deniz trafiğini canlandırmak için düzenlediği cümbüşlerin bazı sahil sakinlerinde sebep olduğu yüksek ses rahatsızlığı ve akabindeki tartışmalar baki kalmış.
Düşünen, üreten, son üç sayıdır bizimle yürüyen, çok sevilen müzisyenimiz Kalben, bu sayımız için kaleme aldığı öyküsünde, 14 Şubat Sevgililer Günü’nde toplanan ve sınır çizmeyi, kendisini sevmeyi öğrenmeye başlayan bir terapi grubunu anlattı.