İstanbul'un yaşam kültürü dergisi İST'in üçüncü sayısı çıktı!

31 Ağustos 2020 - 15:48

İST’in 1 Eylül'de yayımlanan 3. sayısı da dopdolu…

Doğu Yücel’in Ercan Kesal röportajı; Yekta Kopan ile Ceyl'an Ertem'in samimi sohbeti; hayvan sahiplenen ünlüler dosyası; Huysuz Virjin’in hikâyesi; İstanbul, şarkılar ve müzik insanı nasıl kurtarır sorusunun cevabı; Osmantan Erkır’ın eski gazinocular kralı İdris Pehlivan’la söyleşisi; Elçin Yahşi’nin Sara La Fountain röportajı; Saffet Emre Tonguç’un kaleminden İstanbul’da 10 sonbahar rotası; kültür sanat dünyasının yeni normali dosyası; İstanbul’da bisiklet hayatı; Cumhuriyetimizin onuncu yılı kutlamaları; Sirkeci ve Haydarpaşa garları; Büyükdere’deki eski havaalanı; geleneksel Eyüp oyuncakları; Şehir Tiyatroları’nın 105 yıl önceki ilk oyunu Çürük Temel, Yeşilçam’ın western filmleri ve şehrimize kurulan Vahşi Batı kasabaları; kentin çehresini değiştiren büyük imar operasyonları; Zafer Arapkirli’nin kaleminden İstanbul-Londra karşılaştırması; İstanbul’un efsane olmuş turşucuları, göçmen kuşları, yandan çarklı vapurları, mimari detayları, Unkapanı Plakçılar Çarşısı; Halide Edip’in Üsküdar’ı; Beşiktaş ve Akaretler tarihi ve çok daha fazlası yine İST’in sonbahar sayısında.

İST
ist dergi
İstanbul
İstanbul Büyükşehir Belediyesi
İST Dergi 003
Sayı 003

BENZER

İstanbul işgal altında buhranlı günler yaşıyordu. O sıralar şehirde bulunan ve zaman geçirmek için kendi aralarında ‘top çeviren’ işgal gücü askerleri önce bir şehri, sonra bir memleketi yeni spor dallarıyla tanıştırdılar. Hentbol, voleybol, basketbol... İşgalin yan etkisi bu ilginç gelişmeyi yerli futbol kulüplerinin ve stadyumların kurulması takip etti.
Mustafa Kemal, Nutuk’u kaleme aldığında henüz 45-46 yaşındaydı. Soyadı Kanunu çıkmamış, daha “Atatürk” ilan edilmemişti. Ama birkaç uzun insan ömrüne ancak sığacak kadar çok şey yaşamıştı. Anlatmalı, aktarmalı, gelecek kuşakları uyarmalıydı. Nutuk işte bu ihtiyaçtan doğmuştu. Bu yıl, aynı döneme ait yayımlanmış anı kitaplarından alıntılarla; kimin kim, hangi olayın ne olduğunu içeren bilgi kutularıyla zenginleştirilmiş ve güncel dile uyarlanmış haliyle yeniden hayat buldu.
İstanbul'un ve İstanbullunun yaşam kültürü dergisi İST, ikinci sayısıyla kentin bugününe ve tarihine ışık tutuyor.