İstanbul'un yaşam kültürü dergisi İST'in dördüncü sayısı çıktı!

27 Kasım 2020 - 12:51

İstanbulumuzun yaşam kültürü dergisi, dördüncü sayısıyla 2020'yi kapatıyor ve 2021'e merhaba diyor. Ve bunu iki özel dosya ile yapıyor. Geride bırakmaya hazırlandığımız yılın dünyada gündem yaratan başlıklarını 2020 dosyamızda tek tek hatırladık. Ardındansa 2021'de bizi bekleyenleri ekonomistten astroloğa çeşitli görüşler eşliğinde keşfe çıktık. Olimpiyat hayalini 2021'e erteleyen engelli yüzücülerimizle özel buluşma, mülteci çocuklar ve hayalleri, Ahmet Mümtaz Taylan'ın Cihangir'i, Göksel, Ferzan Özpetek, Agâh Aydın, Altan Karındaş özel röportajları, Serdar Kuzuloğlu ile İSTanket, Kalben'den kişisel bir 14 Şubat yazısı, Kaan Sezyum'un Moda'daki evinin şöhretli ziyaretçileri...  Hepsi İST'in yeni sayısında okuyucuyu bekliyor. 

İST, her sayısında olduğu gibi yeni sayısında da kent tarihinden olaylar, hikâyeler ve çok özel karakterleri mercek altına almayı sürdürüyor. Topkapılı Cambaz Mehmet'in portresi, Beykoz'un kalbi Kelle İbrahim'in hikâyesi, İstanbul'un unutulmaz aşkları, Agâh Özgüç'ün kaleminden Haydarpaşa'dan göç ve aşk hikâyeleri, Galata'nın şarkılı tarihi, 100 yaşına giren 1921 Anayasası'na yakın bakış, fotoğraflarla İstanbul'da eski yılbaşı zamanları... Özel kalemler, özel fotoğraflar ve belgeler eşliğinde İST'in yeni sayısında. 

İstanbul
İST
IBB
Ekrem İmamoğlu
Kültür Sanat
Spor
Tarih
Sayı 004

BENZER

Diyaloglarıyla Türk televizyon tarihinde kendine ayrı bir yer edinen Leyla ile Mecnun’un yaratıcısı Burak Aksak, Suriçi eski İstanbul’da doğup büyüyenlerden. Onun kalemine çocukluğunun, mahalle anılarının ve yitik güzel zamanların nostaljisi sinmiş sanki... Son olarak senaryosunu yazdığı ve Netflix platformunda gösterime giren dizisi 50 Metrekare’de de bunu yaptı ve kentsel dönüşümün kıskacında bir mahallenin ve kimlik kargaşasında bir adamın iç içe geçmiş hikâyesiyle karşımıza çıktı. Aksak “gerçek İstanbul”da geçen çocukluğunu ise İST için kaleme aldı.
Çocukluğu ve gençliği Beyoğlu’nda geçmiş, sanat yaşamının büyük bölümü burada şekillenmiş, pek çok kitabının ve oyununun içinden İstanbul geçen üstat Ferhan Şensoy, geçen yıldan beri, aslında emekliliğini geçirmeyi planladığı Bodrum’da, söylediğine göre artık kendilerini görmekten bıkan dört köpeğinin yanında eşiyle birlikte “mülteci” vaziyetinde. Halini ve “halimizi” Tolga Akyıldız’a anlattı.
Bu sene Kurtuluş Savaşı’nın kilometre taşlarından biri kabul edilen İnönü Zaferleri’nin 100. yılı. İnönü Muharebeleri, Millî Mücadele’ye duyulan inancı pekiştirerek güç dengesini İstanbul’daki saraydan Anadolu’daki halk lehine çevirmiş, istilacı kuvvetleri moral çöküntüye sürüklemiş ve böylece Cumhuriyet yolunu açmıştı. Nedenleri ve nasıllarıyla 100. yılında İnönü Muharebeleri’ni anlatan kapsamlı bir kitabın İBB tarafından yayına hazırlandığı günlerde, kitabın yazarlarından Prof. Dr. Şaduman Halıcı İST için dönemi kısaca toparlayarak kaleme aldı, kitabın resimlemesini yapan Selçuk Ören’in illüstrasyonları da yazıya eşlik etti. Tadımlık.