İstanbul'un yaşam kültürü dergisi İST'in dördüncü sayısı çıktı!

27 Kasım 2020 - 12:51

İstanbulumuzun yaşam kültürü dergisi, dördüncü sayısıyla 2020'yi kapatıyor ve 2021'e merhaba diyor. Ve bunu iki özel dosya ile yapıyor. Geride bırakmaya hazırlandığımız yılın dünyada gündem yaratan başlıklarını 2020 dosyamızda tek tek hatırladık. Ardındansa 2021'de bizi bekleyenleri ekonomistten astroloğa çeşitli görüşler eşliğinde keşfe çıktık. Olimpiyat hayalini 2021'e erteleyen engelli yüzücülerimizle özel buluşma, mülteci çocuklar ve hayalleri, Ahmet Mümtaz Taylan'ın Cihangir'i, Göksel, Ferzan Özpetek, Agâh Aydın, Altan Karındaş özel röportajları, Serdar Kuzuloğlu ile İSTanket, Kalben'den kişisel bir 14 Şubat yazısı, Kaan Sezyum'un Moda'daki evinin şöhretli ziyaretçileri...  Hepsi İST'in yeni sayısında okuyucuyu bekliyor. 

İST, her sayısında olduğu gibi yeni sayısında da kent tarihinden olaylar, hikâyeler ve çok özel karakterleri mercek altına almayı sürdürüyor. Topkapılı Cambaz Mehmet'in portresi, Beykoz'un kalbi Kelle İbrahim'in hikâyesi, İstanbul'un unutulmaz aşkları, Agâh Özgüç'ün kaleminden Haydarpaşa'dan göç ve aşk hikâyeleri, Galata'nın şarkılı tarihi, 100 yaşına giren 1921 Anayasası'na yakın bakış, fotoğraflarla İstanbul'da eski yılbaşı zamanları... Özel kalemler, özel fotoğraflar ve belgeler eşliğinde İST'in yeni sayısında. 

İstanbul
İST
IBB
Ekrem İmamoğlu
Kültür Sanat
Spor
Tarih
Sayı 004

BENZER

Eyüp, yüzyıllar boyunca bir oyuncak üretim merkezi oldu. Yalnızca İstanbul’un değil Anadolu’nun oyuncak ihtiyacı da buradan karşılandığı için “Eyüp oyuncakları” kavramı geleneksel Osmanlı oyuncakçılığını tanımlamak için de kullanılıyordu. Oyuncakların 20. yüzyıl başından itibaren makinelerle üretilmeye başlandığı Batı ülkelerinde, oyuncakçılık kendini sürekli geliştirip önemli sanayi kolları arasında yerini alırken, bizim geleneksel oyuncakçılığımız ne yazık ki teknolojiye yenik düştü.
İdris Pehlivan, tek başına geldiği İstanbul’da komilikten başladı işe ve o kadar severek yaptı ki, zarafetiyle dillere destan gece hayatı döneminde İstanbul’un en önemli restoran ve gece kulüplerini kurdu, yönetti. İdris Pehlivan’ın hayatını, hem bir başarı öyküsü hem de şehrimizin hikâyesi olarak okumak mümkün. Osmantan Erkır’ın kaleminden.
Beyoğlu bir semtten çok, en güç koşullarda bile ayakta kalmayı beceren devasa bir canlıya benziyor. Gıdasını yaşamdan alan, sokakları, caddesi, meydanı, anıt binaları ve birbirinden ilginç insanlarıyla devasa bir canlı. Bu kadim varlığı korumak istiyorsak, tek kültürlülük cehenneminden kurtarmamız lazım.