İstanbul’un ve İstanbullunun yaşam kültürü dergisi İST’in altıncı sayısı çıktı!

Fotoğraf
Nihal Gündüz
18 Haziran 2021 - 14:02

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun yazısında ifade ettiği gibi, İST’in yeni sayısı “yaz”a yaraşır bir iyimserlik ve bereket taşıyor. Gökhan Akçura’nın arşivinden özel fotoğraflar eşliğinde kaleme aldığı İstanbul’un ilk plajları; Murat Meriç seçkisiyle yaz temalı şarkılar; Zafer Arapkirli’nin Sarıyer’i; Mois Gabay rehberliğinde “masrafsız” Boğaziçi turu; oyuncu ve yazar Bâlâ Atabek’in Ada vapuru- walkman-kaymaklı dondurma eksenindeki yazısı; Kaan Sezyum’un deniz ve vapur güzellemesi, eski yazlara duyulan özlemimizi perçinlerken bugüne dair umut da veriyor. 

Mimarlar Odası’ndan Galataport yönetimine, akademisyenden turist rehberine çeşitli kollardan farklı görüşler eşliğinde enine boyuna masaya yatırdığımız tartışmalı proje Galataport, İST’in yeni sayısında 12 sayfaya yayılıyor. 

Okuyucularımızı bu sayıda da oldukça renkli bir söyleşi maratonu bekliyor: Bir süredir Bodrum’da inzivada olan Ferhan Şensoy ile Tolga Akyıldız’ın eşsiz sohbeti; Doğu Yücel’in uzun zamandır merakla beklenen yeni romanı Veba Geceleri ile bir kez daha gönlümüzü fetheden Nobelli yazarımız Orhan Pamuk’la gerçekleştirdiği özel söyleşi, Yekta Kopan ile ödüllü oyuncu Ece Dizdar’ın buluşması, müzik dünyamızın yükselen isimleri Evrencan Gündüz ve Zen-G ile İstanbul gezmeleri, İST’in yeni sayısında. 

İST, kentin tarihine isimler, mekanlar ve olaylar üzerinden ışık tutmayı sürdürüyor. Türkiye’nin ilk televizyonu olma özelliğini taşıyan İTÜ TV’ye yakın bakış, eski İstanbul kabadayıları, “İstanbulluyum” diyen Fransız şair André Chénier ve doğduğu yer olduğu rivayet edilen Saint Pierre Han’ın hikâyesi, bir edebiyat mahfeli olarak Adalar, Türk sinemasının babaları, Nâzım Hikmet ve bisiklet, İstanbul’un fethinin Türk müziğine etkisi ve çok daha fazlası İST’in sayfalarında…

İST’in yeni sayısı şimdi her yerde, Dergilik uygulaması ve istdergi.com’da!

IBB
İST
ist dergi
İstanbul
Kültür Sanat
dergi
Sayı 006

BENZER

Tamamen güvende olmanın sadece tek başınayken mümkün olduğu günlerden geçiyoruz. Pandemi, duygusal olgunluğumuza bakmaksızın bizi kendimizle baş başa bırakıyor. Oysa “tek başınalık” ile “yalnızlık” aynı şey değil. Hepimiz her zaman tek başınayız aslında; esas mesele dara düştüğümüzde yönelebileceğimiz insanlar, kurumlar olup olmadığı. Bunlar yoksa, işte o zaman yalnızız. Psikoterapist ve psikiyatrist Agâh Aydın, küresel salgın sürecinin bir yalnızlaşma müsebbibi olmadığını, buna karşılık pek çok insana “yalnız olduğunu fark ettirdiğini” söylüyor ve anlatıyor: “Tanık yoksa hikâye, hikâye yoksa insan yok. Sosyal medya, kentlerde yapayalnız kalmış insanların iyileşme girişimidir.”
Insead Business School Yönetici Koçu ve Yönetim Kurulunda Kadın Derneği Başkanı Uzman Psikolog Hande Yaşargil, kadınların karşılaştıkları artı zorlukları aşmanın tek çıkış yolunu kız kardeşlik kültüründe gördüğünü, çözümün dayanışmakta olduğunu söylüyor. Gözlemlerini ve düşüncelerini kendi kalemiyle aktardı.
Ercan Kesal’ın 2000 yılında aday adayı olarak katıldığı Beyoğlu Belediye Başkanlığı seçim tecrübesini hikâyeleştirdiği Nasipse Adayız filmi, 39. İstanbul Film Festivali’nde üç önemli ödül kazandı. Filmin –bir aksilik olmazsa– sonbaharda gösterime girecek olmasını fırsat bildik, Ercan Kesal ile Nasipse Adayız’ı ve İstanbul’un filmdeki rolünü konuştuk.