İstanbul’un ve İstanbullunun yaşam kültürü dergisi İST’in altıncı sayısı çıktı!

Fotoğraf
Nihal Gündüz
18 Haziran 2021 - 14:02

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun yazısında ifade ettiği gibi, İST’in yeni sayısı “yaz”a yaraşır bir iyimserlik ve bereket taşıyor. Gökhan Akçura’nın arşivinden özel fotoğraflar eşliğinde kaleme aldığı İstanbul’un ilk plajları; Murat Meriç seçkisiyle yaz temalı şarkılar; Zafer Arapkirli’nin Sarıyer’i; Mois Gabay rehberliğinde “masrafsız” Boğaziçi turu; oyuncu ve yazar Bâlâ Atabek’in Ada vapuru- walkman-kaymaklı dondurma eksenindeki yazısı; Kaan Sezyum’un deniz ve vapur güzellemesi, eski yazlara duyulan özlemimizi perçinlerken bugüne dair umut da veriyor. 

Mimarlar Odası’ndan Galataport yönetimine, akademisyenden turist rehberine çeşitli kollardan farklı görüşler eşliğinde enine boyuna masaya yatırdığımız tartışmalı proje Galataport, İST’in yeni sayısında 12 sayfaya yayılıyor. 

Okuyucularımızı bu sayıda da oldukça renkli bir söyleşi maratonu bekliyor: Bir süredir Bodrum’da inzivada olan Ferhan Şensoy ile Tolga Akyıldız’ın eşsiz sohbeti; Doğu Yücel’in uzun zamandır merakla beklenen yeni romanı Veba Geceleri ile bir kez daha gönlümüzü fetheden Nobelli yazarımız Orhan Pamuk’la gerçekleştirdiği özel söyleşi, Yekta Kopan ile ödüllü oyuncu Ece Dizdar’ın buluşması, müzik dünyamızın yükselen isimleri Evrencan Gündüz ve Zen-G ile İstanbul gezmeleri, İST’in yeni sayısında. 

İST, kentin tarihine isimler, mekanlar ve olaylar üzerinden ışık tutmayı sürdürüyor. Türkiye’nin ilk televizyonu olma özelliğini taşıyan İTÜ TV’ye yakın bakış, eski İstanbul kabadayıları, “İstanbulluyum” diyen Fransız şair André Chénier ve doğduğu yer olduğu rivayet edilen Saint Pierre Han’ın hikâyesi, bir edebiyat mahfeli olarak Adalar, Türk sinemasının babaları, Nâzım Hikmet ve bisiklet, İstanbul’un fethinin Türk müziğine etkisi ve çok daha fazlası İST’in sayfalarında…

İST’in yeni sayısı şimdi her yerde, Dergilik uygulaması ve istdergi.com’da!

IBB
İST
ist dergi
İstanbul
Kültür Sanat
dergi
Sayı 006

BENZER

Bilinen ilk yerleşim 11. yüzyıla kadar gitse de Sultanbeyli, ancak 1957 yılında köy statüsü kazandı. 1985 sonrası büyük bir iç göç akınıyla hızlı ve kaotik bir büyümeye sahne oldu. Bu dönemde ortaya çıkan dinamikler, modernleşse de altında mahalle yapısı olan bir yerleşim meydana getirdi.
Evden okula, ulaşımdan yeme içmeye hayatın her alanına sirayet eden “yeni normal” kavramı, pek çok sektörde olduğu gibi kültür sanat dünyasında da kendine hemen yer buldu, onu bir güzel de şekillendirdi. Normal koşullarda şehirde sosyal hayatın şaha kalktığı sonbahar döneminin bu sene COVID-19 salgınına rağmen –üstelik ikinci dalga da beklenirken– nasıl bir ruh halinde seyredeceğini, yeni normalle birlikte ortaya çıkan etkinlik örneklerini, sürdürülebilirlik konusunu ve daha fazlasını kültür sanat dünyamızın çeşitli alanlarında sorguladık.
Bugünlerde İBB ve BEDAŞ’ın iş birliği ile şehrin elektrik tarihine ilişkin kapsamlı çalışmalar yapılıyor. 19. yüzyılın ikinci yarısından günümüze İstanbul’da elektrik teknolojisinin seyrini, politik, sosyo-ekonomik, kültürel ve çevresel boyutlarıyla ele alan kolektif bir kitap ve belgesel film çok yakında meraklılarıyla buluşacak. Söz konusu çalışmalar kapsamında gün yüzüne çıkan bir dizi fotoğrafı, belgeselin senaryo danışmanlığını da yapan tarihçi Dr. Nurçin İleri değerlendirdi.