İstanbul’un ve İstanbullunun yaşam kültürü dergisi İST’in altıncı sayısı çıktı!

Fotoğraf
Nihal Gündüz
18 Haziran 2021 - 14:02

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun yazısında ifade ettiği gibi, İST’in yeni sayısı “yaz”a yaraşır bir iyimserlik ve bereket taşıyor. Gökhan Akçura’nın arşivinden özel fotoğraflar eşliğinde kaleme aldığı İstanbul’un ilk plajları; Murat Meriç seçkisiyle yaz temalı şarkılar; Zafer Arapkirli’nin Sarıyer’i; Mois Gabay rehberliğinde “masrafsız” Boğaziçi turu; oyuncu ve yazar Bâlâ Atabek’in Ada vapuru- walkman-kaymaklı dondurma eksenindeki yazısı; Kaan Sezyum’un deniz ve vapur güzellemesi, eski yazlara duyulan özlemimizi perçinlerken bugüne dair umut da veriyor. 

Mimarlar Odası’ndan Galataport yönetimine, akademisyenden turist rehberine çeşitli kollardan farklı görüşler eşliğinde enine boyuna masaya yatırdığımız tartışmalı proje Galataport, İST’in yeni sayısında 12 sayfaya yayılıyor. 

Okuyucularımızı bu sayıda da oldukça renkli bir söyleşi maratonu bekliyor: Bir süredir Bodrum’da inzivada olan Ferhan Şensoy ile Tolga Akyıldız’ın eşsiz sohbeti; Doğu Yücel’in uzun zamandır merakla beklenen yeni romanı Veba Geceleri ile bir kez daha gönlümüzü fetheden Nobelli yazarımız Orhan Pamuk’la gerçekleştirdiği özel söyleşi, Yekta Kopan ile ödüllü oyuncu Ece Dizdar’ın buluşması, müzik dünyamızın yükselen isimleri Evrencan Gündüz ve Zen-G ile İstanbul gezmeleri, İST’in yeni sayısında. 

İST, kentin tarihine isimler, mekanlar ve olaylar üzerinden ışık tutmayı sürdürüyor. Türkiye’nin ilk televizyonu olma özelliğini taşıyan İTÜ TV’ye yakın bakış, eski İstanbul kabadayıları, “İstanbulluyum” diyen Fransız şair André Chénier ve doğduğu yer olduğu rivayet edilen Saint Pierre Han’ın hikâyesi, bir edebiyat mahfeli olarak Adalar, Türk sinemasının babaları, Nâzım Hikmet ve bisiklet, İstanbul’un fethinin Türk müziğine etkisi ve çok daha fazlası İST’in sayfalarında…

İST’in yeni sayısı şimdi her yerde, Dergilik uygulaması ve istdergi.com’da!

IBB
İST
ist dergi
İstanbul
Kültür Sanat
dergi
Sayı 006

BENZER

Osmanlı’dan bu yana İstanbul’da kent yaşamının doğal ve ayrılmaz bir parçası olmuştur kedi. O zamandan beri süregelen bu eşsiz ilişki, belgesellerden şiirlere pek çok alanda yer bulmuştur kendine. İstanbul ve kediye dair anlatılacak hikâye bitmez ama biz bir yerden başlayalım istedik.
Elinizde bulunan İST dergisinin 11. sayısı yine birbirinden güzel ve ilginç konularla dolu. Açıkçası, dergimizin methini hemen her yerde duyuyorum. Ve bu da beni mutlu ediyor...
Mimar ve gazeteci Aydın Boysan, 1921’de İstanbul’da dünyaya geldi. Yüz yaşına birkaç yıl kala, 2018’de kaybettiğimiz Boysan’a doğumunun yüzüncü yılı olan 2021’de, çok sevdiği şehirde bir bisiklet turu adayalım, onun şehirdeki izlerini sürelim istedik. Oğlu Burak Boysan da eşlik etti.