İstanbul'a ve İstanbulluya dair yaşam kültürü dergisi İST'in ikinci sayısı çıktı!

14 Temmuz 2020 - 12:10

İstanbul'un ve İstanbullunun yaşam kültürü dergisi İST, ikinci sayısıyla kentin bugününe ve tarihine ışık tutuyor. Bir tarihçi, bir hekim ve bir fütüristin gözüyle salgın; şehre merkez oluşu, Cumhuriyet Anıtı’nın hikayesi ve güncel durumuyla Taksim Meydanı; en güzel örnekleriyle dünyaca ünlü Boğaz yalıları; Galatasaray’ın ilk Avrupa macerası; İstanbul’a uğramış dünya filmleri; müzisyen Hayko Cepkin’in doğup büyüdüğü semt Kurtuluş’a dair anıları, Şevval Sam, Haluk Levent, Doğu Demirkol röportajları ve çok daha fazlası İST’in yeni sayısında okuyucusuyla buluşmayı bekliyor. 

İST
İstanbul
ist dergi
Sayı 002

BENZER

Bundan bir sene önce yayın hayatına merhaba diyen dergimiz aslında İstanbul Belediyesi’nin 1924 yılında başlattığı bir geleneğe katılan son halka. Şehrin kültür, sanat ve sosyal hayatına katkı sağlamak amacıyla 97 yıl önce çıkarılan Şehremaneti Mecmuası’ndan İST’e uzanan yolu Emin Nedret İşli kaleme aldı.
Bizans döneminde balıkçı köyleri ve çeşitli dinî yapılardan ibaret bir yer olan Boğaziçi, Osmanlı döneminden sonra imar edildi ve bugünkü yerleşim yapısına kavuştu. Boğaz’ın incileri yalılar da bu kadim deniz kentine Türklerin bir armağanıydı. Yazar Abdülhak Şinasi Hisar’ın deyimiyle “Önlerinden kayıkla geçilirken, Binbir Gece Masalları saraylarına benzeyen” yalılar, yüzyıllar boyunca sayısız hikâyeye de tanıklık etti.
Taksim'de bulunan Yenikapı-Hacıosman Metro Hattı’nın yaklaşım tüneli, İBB ve Karşı Sanat iş birliğiyle düzenlenen "İstanbul’da Şifa Bulmak" isimli sergiyle kapılarını açtı.