İstanbul'a ve İstanbulluya dair yaşam kültürü dergisi İST'in ikinci sayısı çıktı!

14 Temmuz 2020 - 12:10

İstanbul'un ve İstanbullunun yaşam kültürü dergisi İST, ikinci sayısıyla kentin bugününe ve tarihine ışık tutuyor. Bir tarihçi, bir hekim ve bir fütüristin gözüyle salgın; şehre merkez oluşu, Cumhuriyet Anıtı’nın hikayesi ve güncel durumuyla Taksim Meydanı; en güzel örnekleriyle dünyaca ünlü Boğaz yalıları; Galatasaray’ın ilk Avrupa macerası; İstanbul’a uğramış dünya filmleri; müzisyen Hayko Cepkin’in doğup büyüdüğü semt Kurtuluş’a dair anıları, Şevval Sam, Haluk Levent, Doğu Demirkol röportajları ve çok daha fazlası İST’in yeni sayısında okuyucusuyla buluşmayı bekliyor. 

İST
İstanbul
ist dergi
Sayı 002

BENZER

25 Haziran’da satın alınan ve 26 Ağustos’ta yuvasına dönen Fatih Sultan Mehmet tablosu İstanbul’un kurtuluşunun 97. yıl dönümünde ziyarete açıldı.
Melhame-i Kübra yani “büyük ve kanlı savaş”. Mustafa Kemal Atatürk Sakarya Meydan Muharebesi’ne bu tanımlamayı yakıştırmıştı. 22 gün ve gece sürecek olan bu hesaplaşma Millî Mücadele’nin en kritik safhası, her iki taraf için de savaşın dönüm noktasıydı. Prof. Dr. Şaduman Halıcı, Yunan komutanların hatıralarına dayanarak 100. yılında Sakarya Meydan Muharebesi’ni kaleme aldı.
Mezopotamya’dan Doğu Akdeniz’e uzanan geniş bir coğrafyada baharın gelişi şenliklerle karşılanır. Binlerce, hatta Romanlara göre milyonlarca (!) yıllık kadim bir bayramdır Hıdrellez. İstanbul folklorunda da ayrı bir yeri var. Hıdrellez gelenekleri tam unutulmaya yüz tutmuşken, 1990’ların başında özel çabalarla yeniden canlandırıldı. Gökhan Akçura, 20. yüzyılın başından bugüne bu mevsimsel bayramın İstanbul’daki izlerini sürüyor.