İstanbul'a ve İstanbulluya dair yaşam kültürü dergisi İST yayında!

10 Temmuz 2020 - 16:23

İstanbul ve İstanbulluya dair yaşam kültürü dergisi İST yayında!

Bildiğimiz İstanbul’un sonu olacak Kanal İstanbul’a dair tam 18 sayfalık özel dosya, Türklerin modern futbolla tanışma macerası, Ezel Akay’dan Seren Yüce’ye yönetmenlerin kadrajından İstanbul hikayeleri, şoförden öğretmene, oto lastikçiden müzisyene kadınlar, seyircisinden salonuna bağımsız tiyatroların mevcut durumu, profesyonel eğitmenlerden şehrin sunduğu ücretsiz spor aletlerini kullanma taktikleri, İstanbul’un simge taşları, tarihi şekerciler, Ramazan pidesinde “tırnak” ustalığı, Boğaz ve balık ikilisinde son durum, fotoğraflarla Atatürk’ün Adana’dan İstanbul’a geliş hikayesi, girmediğimiz 2. Dünya Savaşı’nda verdiğimiz şehitler, iklim krizi, Genco Erkal, Mert Fırat, Yetkin Dikinciler, Beyhan Murphy röportajları… İST, 176 sayfada geçmişten bugüne İstanbul’un yaşam kültürüne dair bilgi, belge, gözlem, aktüel haber, röportaj, özel dosya ve çok daha fazlasını sunuyor.  

Ahmet Ümit, Şebnem Bozoklu, Murat Menteş, Kanat Atkaya, Kaan Sezyum, Doğu Yücel, Melis Alphan, Cengiz Özkarabekir, Cengiz Kahraman, Barış Akpolat, Banu Tuna, Sinan Meydan, Haldun Hürel, Murat Meriç, Alper Çeker, Mehmet Yüce, Simto Alev’in yazıları; Mehmet Çağçağ’ın çizimi ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu’nun önsözüyle İST, ücretsiz, her yerde!

ist dergi
dergi
Sayı 001

BENZER

1962’de Avrupa Şampiyonası’nda ülkemizi temsil eden eski millî yelkencimiz, İstanbul Yelken Kulübü’nün eski başkanı ve komodoru Seyhun Binzet, su şehri İstanbul’un esas sporlarının ta Bizans’tan bu yana su sporları olduğunu hatırlatıyor ve ülkemizin bu konuda en önemli noktalarından biri olan Moda-Kurbağalıdere-Kalamış üçgeninde yüz yıldan fazladır yapılan spor şölenlerini anlatıyor.
2016’da ABD yapımı Kedi (orijinal adı Türkçe idi) belgeseli dünyaya İstanbul’un dillere destan özgür kedili büyükşehir yaşantısını ve İstanbullularla kedilerin ilişkisini anlatmıştı. Şimdi İstanbul’un sokak köpeklerinin dünyaya takdim zamanı. Söyleştiğimiz yönetmen Elizabeth Lo’nun iki yıl çekim yaparak hazırladığı Stray (Sahipsiz) belgeselinin kahramanları: Zeytin, Kartal, Nazar; onların mülteci dostları ve biz İstanbullular. Bu filmle aynaya bakacağız.
Oyuncu Ahu Türkpençe belli ki kırılgan ve her kırılgan gibi güçlü bir insan. Ününün ve iş çekişmelerinin, şahsi hayat yolunda ilerlerken kendi kendine keşfettiği doğrular ve güzelliklerle çerçevelediği gerçek hayatını etkilemesine izin vermiyor. Bir yandan oyuncu olarak artık sadece içinde anılmak isteyeceği türden hikâyeleri anlatırken, diğer taraftan dans ediyor, meditasyon yapıyor, dans akşamlarında DJ kabinine geçip insanları gülümsetiyor, biriktirdiği paralarla engelli hayvanlara yürüteç alıyor, vicdanıyla söyleşiyor, yazıyor...