İstanbul'un kültürüne, tarihine sahip çıkıyoruz...

25 Şubat 2022 - 17:19

Seni görüyorum yine İstanbul
Gözlerimle kucaklar gibi uzaktan
Minare minare, ev ev,
Yol, meydan.

Geliyor Boğaziçi’nden doğru
Bir iskeleden kalkan vapurun sesi,
Mavi sular üstünde yine
Bembeyaz Kızkulesi.

Bir yanda, serin sabahlarla beraber,
Doğduğum kıyılar: Beşiktaşım.
Baktıkça hep, semt semt, yer yer,
Beş yaşım, on beş yaşım, ah yirmi yaşım!

(...)

Sevgili dostlarım,

Ziya Osman Saba’nın nefis bir İstanbul şiiriyle başlamak istedim. Kısa ömrüne ne güzel şiirler sığdırmış şair, kendisini saygıyla, rahmetle anıyorum...

İST dergimiz yayın hayatında ikinci yılını tamamladı. Bu süreçte memleketin özellikle yakın tarihine mercek tutması, toplumsal hafıza oluşturması ve kayıt altına almasıyla haklı bir ilgi gördüğünü gözlemliyorum. Bu da benim çok hoşuma gidiyor... İST, 2022’deki ilk sayısıyla karşınızda. En baştan şunu söylemeliyim ki, arkadaşlarım yine İstanbul’a ilişkin birbirinden değerli çok sayıda dosya haber, röportaj, inceleme, anı ve tarih yazısıyla dopdolu bir dergi hazırlamış.

Bu sayıda İstanbul’umuzun en önemli sorunu olan deprem konusunda son derece kapsamlı bir dosya var. Uzun yıllar büyük bir ihmalle üzerine yatılmış olası “İstanbul Depremi”yle ilgili eksiklikler, cesaretle masaya yatırılmış...

Yakın zamanda yitirdiğimiz kültür sanat dünyamızdan unutulmaz isimleri de saygıyla anıyoruz. Türkiye’de şiirin köşe taşları arasında kabul edilen Sezai Karakoç ve tam anlamıyla bir müzik arkeoloğu olan Hasan Saltık yakın dostlarıyla ele alınmış. Mart ayı denildiğinde aklımızda ve gönlümüzde yer alan Çanakkale Savaşı’nın pek bilinmeyen bir yönü de sayfalara taşınmış. Havacıların Çanakkale’deki varlıkları şimdiye kadar her iki cepheden örneklerle pek anlatılmamıştı. On bir ayın sultanı mübarek Ramazan bu sayı içinde “Mahya Işıkları” yazısıyla aktarılmış. Camilerimizin güzelliklerini taçlandıran mahya ışıklarının geçmişten günümüze kadar uzanan serüveni ilginizi çekecek. Türk tiyatrosunun kurucularından Muhsin Ertuğrul da bu sayıda işlenmiş. Onun her daim ilgi çeken özel yaşamı, sanata bakışı ve tiyatro hakkındaki düşünceleri mutlaka okunmalı.

Kenan Doğulu, Ahu Türkpençe, Hasan Can Kaya, Neşe Yulaç ve pek fazla röportaj vermeyen Metin Akpınar gibi değerli isimlerin röportajları da var bu sayıda. Hepsini ilgiyle okuyacağınıza eminim. Kendimden bahsetmeyi sevmediğimi biliyorsunuz. Ama ne yapalım ki dergiyi hazırlayan arkadaşlarıma da haksızlık yapmak olmazdı. İki yılı aşkın süredir yayımlanan İST dergimizde ilk kez benimle yapılan bir röportaj da yer alıyor. İçerideki sayfalara bakıp kararı siz verin diyorum.

İST dergi seçkin bir ekip tarafından hazırlanıp sizlerin ilgisine sunuluyor. İstanbul’un yakın tarihini farklı pencerelerden gören yazılar, dosya haberler, röportajlar, popüler yazılar okura bilgi verirken haz alacak bir okuma eylemine de teşvik ediyor. Keyifle okuyacağınıza inanıyorum.

Sevgi ve saygılarımla...

Ekrem İmamoğlu
IBB
İstanbul
İST
ist dergi
dergi
Sayı 009

BENZER

Türk basınına habercilikte ilkeden sayfa tasarımında dengeye kadar yepyeni kapılar açan efsane gazeteci Abdi İpekçi, 1979’da, henüz elli yaşındayken öldürüldü. Oysa lise yıllığında 2000 senesini görmeyi çok istediği yazılı. Bizlere katabileceği daha çok şey vardı. Onu bir suikaste hedef yapan da bu değil miydi?
26 adet kısa ve uzun metrajlı belgesel, 1 - 6 Aralık tarihleri arasında siz neredeyseniz orada, elinizin altında olacak. Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali, çevre, iklim, tarım, sürdürülebilirlik gibi konulara kafa yoranlar için zihin açıcı bir program sunuyor.
Pandemi nedeniyle işleri daralan mahalle esnafıyla dayanışma sağlarken kendilerine de bir meşgale yaratma amacıyla yola çıkmış olan “Bikie” kolektifi, bisiklet kuryeliğinin yaygınlaşmasını diliyor.