"Tiyatromuzda Tarih Konuşmaları" Akbank Sanat'ta

16 Ocak 2023 - 09:55

Akbank Sanat, 30. yılını çeşitli etkinliklerle kutlamaya hazırlanıyor. 30 yıldır sanatın farklı disiplinlerine arka çıkan ve sayısız etkinlikle gelişimine katkı sunan Akbank Sanat, 2023'te de misyonunu sürdürüyor. Yılın açılışını ise "Tiyatromuzda Tarih Konuşmaları" serisi ile yapıyor.  

Tiyatro yönetmeni ve akademisyen Noyan Ayturan’ın moderatörlüğünde gerçekleştirilecek olan etkinlik serisi, tiyatronun yalnızca bir sahne sanatı değil aynı zamanda toplumsal belleğe ışık tutan önemli bir kaynak olduğu bilinciyle farklı konuşmacıları ağırlayacak. "Tiyatromuzda Tarih Konuşmaları" serisinde 14 Haziran'a kadar her ay tiyatro tarihinden bir kesit toplumsal, siyasal ve kültürel açılardan ele alınacak. 

"Tiyatromuzda Tarih Konuşmaları", 2022 Mıgırdiç Beşiktaşlıyan Ödülü'nün sahibi Boğos Çalgıcıoğlu ile başladı. Programın devamında neler olduğuna bir bakalım:

Rivka Bihar ile "Kula" oyunu: İstanbul Sefarad Yahudilerinin Ortak Geçmişinin Solan Hatırası (8 Şubat) 
50. yılını kutlamaya yaklaşan "Kula" oyunu ile Türkiye'deki Yahudi yaşamına dair bir inceleme sunulacak.

Esra Dicle ile Nezihe Muhiddin'in Tiyatro Oyunları ve Bireysel-Kamusal Tarih Yazımı (12 Nisan) 
Türkiye'de kadın hareketinin en önemli isimlerinden biri olan Nezihe Muhiddin’in üç eseri üzerinden bu hareketin kamusal tarihi açısından önemli bilgileri paylaşılacak ve tartışmalar ele alınacak.

Beliz Güçbilmez ile Tanzimat'tan Cumhuriyet'e Tiyatro ve Hafıza (28 Nisan)
Batı Tarzı Türk Tiyatrosu’nda zaman temsili çerçevesi üzerinden Tanzimat döneminden bu yana geçen süreçte tiyatro ve hafıza üzerine bir tartışma ele alınacak. 

İstanbul Üni Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Bölümü Lisansüstü Öğrencileri ile Tanzimat!tan 1990'lı Yıllara Sahne Müziğimiz (10 Mayıs) 
Öğrenciler, Prof. Dr. Kerem Karaboğa yönetiminde yıl boyunca yürüttükleri çalışmayı izleyiciyle paylaşacaklar. 

Nilgün Firidinoğlu ile Popüler Tiyatro ve Saray (14 Haziran) 
19. yüzyılda Osmanlı sarayında, "huzur"da gerçekleştirilen popüler tiyatro gösterilerinde seyirci ve oyuncular arasındaki ilişki incelenecek ve bu ilişkinin temsilin niteliğine etkisi tartışılacak.

Akbank Sanat'ın 2023'te sanatseverlere sunacağı daha pek çok etkinlik olacak. Akbank Kısa Film Festivali’nin 19. yılı, Akbank Caz Festivali'nin 33. yılı ve Akbank Çocuk Tiyatrosu'nun 51. yılı kutlanacak. 

Gençleri hedefe alan Kampüs projeleri de Kampüste Dijital Sanat sergisi ve yan etkinlikleriyle yıl boyunca devam edecek. 

Haberleri ve programları www.akbanksanat.com adresinden ve Akbank Sanat'ın sosyal medya mecralarından takip edebilirsiniz.

Akbank Sanat
Kültür Sanat
Tiyatro
Sinema
İstanbul
empty-result-block

BENZER

İnsanlar, savaş çıkması gibi herhangi bir günde rastlanma olasılığı düşük olaylara, kendi başlarına gelmez gözüyle bakarlar, oysa en büyük acılara bu o kadar da sık yaşanmayan tecrübeler yol açar. Şu anda hayatımızı kökünden değiştiren COVID-19 belasını birkaç ay önce gündeme getirseler kaçımız ciddiye alırdık? Deprem de böyle. Hazırlıksız yakalanmayalım...
Restorasyon çalışmaları süren Yerebatan Sarnıcı’nda sütunları birbirine bağlayan gergilerin güçlendirilmesi gerektiği fark edilmişti. İBB’nin acil müdahale çağrısına rağmen aylarca adım atılmasa da, sonunda Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu projeyi kabul etti. İstanbul’un “birinci grup korunması gereken taşınmaz kültür varlıkları”ndan Yerebatan Sarnıcı gelecek binyıllara güvenle erişecek...
Baba tarafından nesillerdir İstanbullu olan sinema ve tiyatro oyuncusu Yetkin Dikinciler, birey olabilmeye, dayatma olmamasına çok önem veriyor ve bunu başarmış insanlarla kalabalık yaşamayı seviyor. ‘Çok sesli huzur ortamı’ olarak tarif ediyor bunu. Halen her pazar gününü büyüdüğü evdeki ‘büyük aile’ye ayırmaya çalışıyor, bayramları ne bayramı olduğuna bakmaksızın sadece ‘bayram’ oldukları için kutlamaya devam ediyor.