Tarlabaşı'nda İstanbul'un "dönüşümüne" ışık tutan bir sergi

28 Mayıs 2021 - 12:45

İtalyan görsel sanatçı ve gazeteci Gian Maria Tosatti'nin Kalbim Ayna Gibi Boş - İstanbul Bölümü enstalasyon sergisi 24 Mayıs'ta Tarlabaşı'nda ziyarete açıldı. Katanya, Riga, Cape Town ve Odessa bölümlerinini takip eden İstanbul Bölümü'nün küratörlüğünü Devrim Kadirbeyoğlu ve Antonello Tolve üstleniyor. Tarlabaşı'nın ortasında yer alan büyük bir Art Nouveau binanın içinde kurulan Kalbim Ayna Gibi Boş – İstanbul Bölümü 25Haziran'a kadar gezilebilir. 

Dünyanın en önemli çağdaş sanat yayınlarından biri olan ve 72 yıldır varlık gösteren ArtReview'un 2015'te kendi jenerasyonunun en "ilginç" 30 sanatçısı arasında gösterdiği Gian Maria Tosatti, işlerinde politik bir bakış açısı sergilemenin yanında spiritüel yaklaşımını da hissettiriyor. Belirli bir bölgeye özel işler üretirken bir yapının tamamını ya da kentsel alanları kullanıyor. Tarlabaşı'nda gezilebilecek enstalasyon sergisi de benzer bir tavra sahip. Tosatti bu çalışmayı bölgede yürüttüğü beş yıl süren araştırmalar sonucunda geliştirmiş. Ona ilham olansa İstanbul'un son 20 yılda geçirdiği "dönüşüm." Tarlabaşı'nda bu süreçte yaşadığı deneyimi bakın nasıl anlatıyor:

"Ekibimle birlikte Tarlabaşı'nda yaşamak hepimiz için çok güçlü ve sancılı bir deneyim. Kayan bir yıldızı izlemek gibi. Enstalasyonu kurduğumuz bina sanki bir gözlem evi ve onun sunduğu ayrıcalık sayesinde bu yıldızın son ışıklarını görüyor gibiyiz. Yaptığımız bu çalışmayla şiirin gözü kara yaşam gücü, önümüzde büyümekte olan çöle karşı bir zıtlık yaratıyor."

Bu enteresan deneyime Tarlabaşı'nda, Ömer Hayyam Cad. No: 11 adresinde ortak olabilirsiniz. 

Tarlabaşı
İstanbul
Gian Maria Tosatti
Enstalasyon
Kültür Sanat
empty-result-block

BENZER

İnsanların kayıtsız kaldığı kalıntıların, ilgi göstermedikleri yapıların ilgisini çektiğini söylüyor yazar Bihter Sabanoğlu. İstanbul’da pek çoğumuzun bihaber olduğu Vlaherna Ayazması, Fenari İsa Camii, Kanlı Kilise, İtalya Meydanı gibi tarihî mekânlar yazarın ilk romanı Şüpheli Şeylerin Keşfi’nde dekor olarak karşımıza çıkıyor.
İnsanın hayatının bir döneminde yaşadığı sokağın ismi hayatını, karakterini, ilerde yapacağı seçimleri etkiler mi bilmiyorum, ama ben komediye bayılan bir oyuncu olarak Kadıköy’deki Şakacı Sokak’ta hayatıma başlamışım. 
“Dünyanın derdi bitmez” yeni bir deyiş değil, gelin görün ki her tür felaketin baş gösterdiği 2020 yılı kesinlikle tarihte özel bir yere sahip olacak. İnsanlık için zor bir yıldı, evet. Ama başına gelen her şeyin sorumlusu insanın kendisi değil mi zaten? 2020’ye salgın, deprem, yangın, savaş başlıklarıyla damga vurduk. Yine de ağır aksak da yürüse hayat devam etti, arada sevinçlerimiz oldu.