Tarlabaşı'nda İstanbul'un "dönüşümüne" ışık tutan bir sergi

28 Mayıs 2021 - 12:45

İtalyan görsel sanatçı ve gazeteci Gian Maria Tosatti'nin Kalbim Ayna Gibi Boş - İstanbul Bölümü enstalasyon sergisi 24 Mayıs'ta Tarlabaşı'nda ziyarete açıldı. Katanya, Riga, Cape Town ve Odessa bölümlerinini takip eden İstanbul Bölümü'nün küratörlüğünü Devrim Kadirbeyoğlu ve Antonello Tolve üstleniyor. Tarlabaşı'nın ortasında yer alan büyük bir Art Nouveau binanın içinde kurulan Kalbim Ayna Gibi Boş – İstanbul Bölümü 25Haziran'a kadar gezilebilir. 

Dünyanın en önemli çağdaş sanat yayınlarından biri olan ve 72 yıldır varlık gösteren ArtReview'un 2015'te kendi jenerasyonunun en "ilginç" 30 sanatçısı arasında gösterdiği Gian Maria Tosatti, işlerinde politik bir bakış açısı sergilemenin yanında spiritüel yaklaşımını da hissettiriyor. Belirli bir bölgeye özel işler üretirken bir yapının tamamını ya da kentsel alanları kullanıyor. Tarlabaşı'nda gezilebilecek enstalasyon sergisi de benzer bir tavra sahip. Tosatti bu çalışmayı bölgede yürüttüğü beş yıl süren araştırmalar sonucunda geliştirmiş. Ona ilham olansa İstanbul'un son 20 yılda geçirdiği "dönüşüm." Tarlabaşı'nda bu süreçte yaşadığı deneyimi bakın nasıl anlatıyor:

"Ekibimle birlikte Tarlabaşı'nda yaşamak hepimiz için çok güçlü ve sancılı bir deneyim. Kayan bir yıldızı izlemek gibi. Enstalasyonu kurduğumuz bina sanki bir gözlem evi ve onun sunduğu ayrıcalık sayesinde bu yıldızın son ışıklarını görüyor gibiyiz. Yaptığımız bu çalışmayla şiirin gözü kara yaşam gücü, önümüzde büyümekte olan çöle karşı bir zıtlık yaratıyor."

Bu enteresan deneyime Tarlabaşı'nda, Ömer Hayyam Cad. No: 11 adresinde ortak olabilirsiniz. 

Tarlabaşı
İstanbul
Gian Maria Tosatti
Enstalasyon
Kültür Sanat
empty-result-block

BENZER

Podcast yayıncılığının dünyada artık güçlü bir yayın mecrasına dönüştüğünü, etki alanını genişletmeye devam ederken “özgürlük” ve “bağımsızlık” gibi karakteristik vasıflarını borçlu olduğu yayıncılık kodlarını korumayı başardığını da söyleyebiliyoruz. Peki, Türkiye bu yayıncılık deneyiminin neresinde?
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, foto muhabiri Faik Şenol’un (1912-1981) şehrin sosyal ve kültürel hayatına, günümüzde varlığını sürdürmeyen mekânlarına, toplumsal ve siyasal olaylarına tanıklık eden ve binlerce fotoğraftan oluşan koleksiyonunu koruma altına aldı. İST’in her sayısında usta fotoğrafçının bir karesiyle İstanbul’un geçmişine yolculuk yapıyoruz.
Bundan bir sene önce yayın hayatına merhaba diyen dergimiz aslında İstanbul Belediyesi’nin 1924 yılında başlattığı bir geleneğe katılan son halka. Şehrin kültür, sanat ve sosyal hayatına katkı sağlamak amacıyla 97 yıl önce çıkarılan Şehremaneti Mecmuası’ndan İST’e uzanan yolu Emin Nedret İşli kaleme aldı.