Tarlabaşı'nda İstanbul'un "dönüşümüne" ışık tutan bir sergi

28 Mayıs 2021 - 12:45

İtalyan görsel sanatçı ve gazeteci Gian Maria Tosatti'nin Kalbim Ayna Gibi Boş - İstanbul Bölümü enstalasyon sergisi 24 Mayıs'ta Tarlabaşı'nda ziyarete açıldı. Katanya, Riga, Cape Town ve Odessa bölümlerinini takip eden İstanbul Bölümü'nün küratörlüğünü Devrim Kadirbeyoğlu ve Antonello Tolve üstleniyor. Tarlabaşı'nın ortasında yer alan büyük bir Art Nouveau binanın içinde kurulan Kalbim Ayna Gibi Boş – İstanbul Bölümü 25 Haziran'a kadar gezilebilir. 

Dünyanın en önemli çağdaş sanat yayınlarından biri olan ve 72 yıldır varlık gösteren ArtReview'un 2015'te kendi jenerasyonunun en "ilginç" 30 sanatçısı arasında gösterdiği Gian Maria Tosatti, işlerinde politik bir bakış açısı sergilemenin yanında spiritüel yaklaşımını da hissettiriyor. Belirli bir bölgeye özel işler üretirken bir yapının tamamını ya da kentsel alanları kullanıyor. Tarlabaşı'nda gezilebilecek enstalasyon sergisi de benzer bir tavra sahip. Tosatti bu çalışmayı bölgede yürüttüğü beş yıl süren araştırmalar sonucunda geliştirmiş. Ona ilham olansa İstanbul'un son 20 yılda geçirdiği "dönüşüm." Tarlabaşı'nda bu süreçte yaşadığı deneyimi bakın nasıl anlatıyor:

"Ekibimle birlikte Tarlabaşı'nda yaşamak hepimiz için çok güçlü ve sancılı bir deneyim. Kayan bir yıldızı izlemek gibi. Enstalasyonu kurduğumuz bina sanki bir gözlem evi ve onun sunduğu ayrıcalık sayesinde bu yıldızın son ışıklarını görüyor gibiyiz. Yaptığımız bu çalışmayla şiirin gözü kara yaşam gücü, önümüzde büyümekte olan çöle karşı bir zıtlık yaratıyor."

Bu enteresan deneyime Tarlabaşı'nda, Ömer Hayyam Cad. No: 11 adresinde ortak olabilirsiniz. 

Tarlabaşı
İstanbul
Gian Maria Tosatti
Enstalasyon
Kültür Sanat
empty-result-block

BENZER

Şekerci, tatlıcı dururken bir “ekşici” dükkânı açmak kaç çocuğun hayali olabilir? Soru böyle gelince, hiç şans vermiyor insan. Halbuki söz konusu “ekşi”nin turşu olduğu bilinince, işin rengi hemen değişiyor: Onlarca çeşit sebze ve meyve, kavanozlar dolusu yumuşacık renk, beraber büyüyüp tansiyonu oynatmak pahasına beraber yaşlandığımız geleneksel tat... Sonbahar, turşucuların yeniden canlanma zamanı.
Sanatçı adaylarını galerilerden koleksiyonerlere geniş bir kitleye tanıtmak adına faaliyet gösteren BASE, beşinci yılında misyonunu heyecanla sürdürmeye devam ediyor.
“Kadınlar başka türlü yönetiyorlar, onların yönetiminde şiddet yok.” Seneler önce Çin’in güneyinde bulunan ve kadınlar tarafından yönetilen Mosuo’ya giderek araştırmalar yapan Arjantinli bir gazeteci böyle not düşüyordu yazdığı kitaba. Kadınların hüküm sürdüğü bir dünya, başka özlemlerimizi tarif ediyor çoğu zaman. Daha adil, eşitlikçi, kapsayıcı ve doğayla dost bir otoriteyi. Kadın liderlerin dünyanın her yerinde fark yarattığı, üstelik pandemiye karşı verilen mücadele boyunca başka bir dünyanın mümkün olduğunu bizlere hatırlattığı bir dönemden geçiyoruz. Öte yandan Türkiye’deki durum halen pek iç açıcı değil.