Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali başladı

01 Aralık 2020 - 14:56

Çevre, su, atık, tarım… Dünyanın geleceğini yakından ilgilendiren bu hayli kritik konu başlıkları, günümüzün popüler terimi “sürdürülebilirlik” ile bir araya geliyor ve Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali kapsamında gerçekleştirilecek gösterimlerle evlerimize konuk olmaya hazırlanıyor. Festivalin 2020 seçkisi, tamamen ücretsiz ve çevrimiçi olarak takip edilebilecek. 1 Aralık’ta Milletler Birleşince: Acil Zamanlar için Acil Çözümler (Nations United: Urgent Solutions for Urgent Times) filmi ile başlayan festivalde toplam 26 adet kısa ve uzun metrajlı belgesel yer alıyor. 

Filmleri surdurulebiliryasam.net adresinden izleyebileceksiniz. Ancak öncesinde yine aynı adres üzerinden kayıt olmanız gerekiyor. 

Festival, sürdürülebilir yaşam konusunda kafa yoran, bilinçlenmek ve en nihayetinde bu konuda adım atmak isteyenler için bir anlamda rehber niteliğinde. Su hakkı, iklim değişikliği, toplayıcılık kültürü, sosyal girişimcilik gibi çeşitli pek çok konuyu ele alan belgesellerin yer aldığı festivalde film seanslarının ardından sivil toplum kuruluşları, eğitim kurumları, vb. kurumlar tarafından gerçekleştirilecek çevrimiçi yan etkinliklere katılmanız da mümkün. 

Programa göz atmak, kayıt olmak ve de yan etkinlikler hakkında ayrıntılı bilgi için surdurulebiliryasam.net ve surdurulebiliryasam.org adreslerini ziyaret edebilirsiniz. 

Sürdürülebilirlik
Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali
Çevre
Tarım
İklim değişikliği
Belgesel
empty-result-block

BENZER

Kulalıklar takılıyor, sentetik bir sesin yönlendirmesiyle İstanbul sokaklarında bir yolculuğa çıkılıyor… Berlinli belgesel tiyatro topluluğu Rimini Protokoll’un Kundura Sahne aracılığıyla İstanbul’a uyarladığı Remote X, sanatseverler için bambaşka bir deneyim olmaya aday.
Türkiye’de ilk televizyon yayınını TRT’nin 1968’de Ankara’da başlattığı söylenir. Ancak esasında İstanbul Teknik Üniversitesi tamamen kendi imkânlarıyla 1952’de televizyonu kurmuş, deneme yayınlarına başlamış ve Erkan Yolaç, Halit Kıvanç, Fecri Ebcioğlu, Sezen Cumhur Önal gibi daha sonra ekranlardan hayatımıza girecek pek çok isme okul olmuş, Âşık Veysel’den Zeki Müren’e, Ajda Pekkan’dan Cem Karaca’ya pek çok müzisyeni ağırlamıştı.
Bundan 36 yıl önce aramızdan ayrılan Zati Sungur, Türkiye’nin gelmiş geçmiş en büyük sihirbazı olmasının yanı sıra dünyanın sayılı illüzyon ustalarından biriydi. 1936’da, yirmi yıl Avrupa ve Güney Amerika’da gösteri yaptıktan sonra Türkiye’ye döndü ve Beyoğlu’nda sahneye çıkmaya başladı. Ağızdan ağıza yayılan hünerleri sayesinde kısa zamanda kentin en meşhur kişisi olan Sungur, özel bir gösteri yaptığı Atatürk’ü de etkilemeyi başarmıştı.