Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali başladı

01 Aralık 2020 - 14:56

Çevre, su, atık, tarım… Dünyanın geleceğini yakından ilgilendiren bu hayli kritik konu başlıkları, günümüzün popüler terimi “sürdürülebilirlik” ile bir araya geliyor ve Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali kapsamında gerçekleştirilecek gösterimlerle evlerimize konuk olmaya hazırlanıyor. Festivalin 2020 seçkisi, tamamen ücretsiz ve çevrimiçi olarak takip edilebilecek. 1 Aralık’ta Milletler Birleşince: Acil Zamanlar için Acil Çözümler (Nations United: Urgent Solutions for Urgent Times) filmi ile başlayan festivalde toplam 26 adet kısa ve uzun metrajlı belgesel yer alıyor. 

Filmleri surdurulebiliryasam.net adresinden izleyebileceksiniz. Ancak öncesinde yine aynı adres üzerinden kayıt olmanız gerekiyor. 

Festival, sürdürülebilir yaşam konusunda kafa yoran, bilinçlenmek ve en nihayetinde bu konuda adım atmak isteyenler için bir anlamda rehber niteliğinde. Su hakkı, iklim değişikliği, toplayıcılık kültürü, sosyal girişimcilik gibi çeşitli pek çok konuyu ele alan belgesellerin yer aldığı festivalde film seanslarının ardından sivil toplum kuruluşları, eğitim kurumları, vb. kurumlar tarafından gerçekleştirilecek çevrimiçi yan etkinliklere katılmanız da mümkün. 

Programa göz atmak, kayıt olmak ve de yan etkinlikler hakkında ayrıntılı bilgi için surdurulebiliryasam.net ve surdurulebiliryasam.org adreslerini ziyaret edebilirsiniz. 

Sürdürülebilirlik
Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali
Çevre
Tarım
İklim değişikliği
Belgesel
empty-result-block

BENZER

Dünyanın pek çok şehri için “edebiyatlı gezi rotaları” hazırlanıyor. Bu rotaların bazıları eserler aracılığıyla çiziliyor, bazıları ise edebiyatçıların yaşam ve üretim mekânlarını kapsıyor. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlamalarına, Sevengül Sönmez aracılığıyla, İstanbul’da yaşamış, düşünmüş, üretmiş, bugüne yazınıyla seslenmiş edebiyatçı kadınları anarak katılıyoruz.
Sanatta baskı ve yasaklar dosyası, Hüsamettin Cindoruk özel röportajı, geçmişten bugüne Kitap Fuarı, Kız Kulesi ve Süleymaniye Camii gibi İstanbul'un simge mekânlarının hikâyeleri ve çok daha fazlası İST'in yeni sayısında!
2016’da ABD yapımı Kedi (orijinal adı Türkçe idi) belgeseli dünyaya İstanbul’un dillere destan özgür kedili büyükşehir yaşantısını ve İstanbullularla kedilerin ilişkisini anlatmıştı. Şimdi İstanbul’un sokak köpeklerinin dünyaya takdim zamanı. Söyleştiğimiz yönetmen Elizabeth Lo’nun iki yıl çekim yaparak hazırladığı Stray (Sahipsiz) belgeselinin kahramanları: Zeytin, Kartal, Nazar; onların mülteci dostları ve biz İstanbullular. Bu filmle aynaya bakacağız.