Özel tiyatrolarla "Yaz Buluşmaları"

27 Temmuz 2021 - 11:21

Pandemi süresince tiyatroların içinde bulunduğu zor duruma dikkat çekmek için aktif olarak çalışan Tiyatro Kooperatifi, şimdi de Yaz Buluşmaları adı altında tiyatrolarla seyirciyi yeniden bir araya getirmek üzere kolları sıvadı. Bu sene ikinci yaşını kutlayan ve 64 özel tiyatronun dahil olduğu Tiyatro Kooperatifi'nin bu etkinliğinde kooperatif ortağı olan 39 tiyatro ekibinin çocuk ve yetişkin oyunları sahnelenecek. Fenerbahçe Parkı, Caddebostan Sahil Amfi Tiyatro ve Ataşehir Deniz Gezmiş Parkı Amfi Tiyatro gibi mekanları mesken tutacak olan Tiyatro Kooperatifi Yaz Buluşmaları, 2 Ağustos-25 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek. 

Tiyatro Kooperatifi Yaz Buluşmaları kapsamında sahneye koyulacak oyunları izleyerek pandemi boyunca ayakta kalmakta zorlanan özel tiyatrolara güç vermek ve dayanışmanın bir parçası olmak mümkün. Bu bağlamda bilet satın alma aşamasında seyirciye iki seçenek sunuluyor. Destek programlarından birini seçerek oyun destekçesi olabileceğiniz gibi bilet satın alırken belirlenen meblağlardan birini seçerek de desteğinizi gösterebilirsiniz. 

Programa göz atmak ve söz konusu destek paketlerini incelemek için buraya tıklayabilirsiniz. 

Türkiye’deki özel tiyatrolar için 21. yüzyılda dünya standartlarında çalışma zemini sağlamayı hedefleyen Tiyatro Kooperatifi'nin yönetim kurulu başkanlığını Iraz Yöntem, başkan yardımcılığını Yeşim Özsoy üstleniyor. Ersin Umut Güler, Mert Fırat ve Muharrem Uğurlu ise kooperatifin yönetim kurulu üyeleri. 

 

Tiyatro Kooperatifi
Tiyatro
Kültür Sanat
IBB
Kadıköy Belediyesi
Özel Tiyatrolar
empty-result-block

BENZER

Bizans döneminde kaynağını Belgrad Ormanı’ndan alan Büyük Dere çevresindeki geniş vadiye kurulmuş küçük bir balıkçı köyü olan Büyükdere, Osmanlı döneminde padişahların, saray çevresinin, zenginlerin ve yabancı elçiliklerin rağbet gösterdiği bir sayfiyeye dönüşmüştü. Boğaziçi’ni İstanbul’a bağlayan asfalt yolların açılmasına kadar gözlerden uzak Boğaz köyü olma niteliğini koruyan Büyükdere’nin pek bilinmeyen bir özelliği de 1926-1946 yılları arasında deniz uçaklarının inip kalktığı bir “havalimanına” ev sahipliği yapmasıydı.
Tarihte İstanbul, Suriçi olarak da adlandırılan "Tarihî Yarımada"da kurulmuş, o civarda gelişmiştir. O yüzden, aslında hiç uzak olmayan bir tarihe kadar tüm kaynaklarda İstanbul’un merkezi olarak Eminönü anılır. Taksim Meydanı’nın nasıl sahneye çıktığını ve şehrin merkezi durumuna geldiğini Mimar Doğan Hasol yazdı.
Barınmak, bir çatı altına başını sokup sığınmak İstanbul’da hep bir sorun teşkil etmiştir. Bina sayısının, yaşanılası bir kentte olması gerekenden fazla olması tüm ülkenin finans, üretim, eğitim merkezi hâline getirildiği ve bu durum daima körüklendiği için, haklı göçlerle sürekli artan nüfusuna yetmez, arz talebi karşılayamaz, fiyatlar fırlar, her daim akıllıca görünen emlak yatırımı ev sahipleriyle kiracıları çıkar çatışmasıyla karşı karşıya getirir... Bütün bunlar da elbette Yeşilçam’da yankısını bulur.