Metro tünellerinde sanatla buluşmalar

14 Nisan 2021 - 10:57

İstanbul metrosu, kentin temposuna yetişmeye çalışanların kültür sanatla "doğal olarak" buluşabilmesi için gerçek anlamda zemin olmaya hazırlanıyor. Metro tünellerinde uzun zaman sonra gerçekleştirilecek ilk serginin açılışı 20 Nisan’da İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun katılacağı bir törenle yapılacak.

"İstanbul’da Şifa Bulmak" adını taşıyan sergi, M2 Yenikapı - Hacıosman metrosunun yaklaşım tünelinde Karşı Sanat iş birliğiyle düzenlenecek. Melis Bektaş’ın küratörlüğünde düzenlenecek sergide; Arek Qadrra, Berka Beste Kopuz, Canavar, Deniz Çimlikaya, Ece Eldek, Eda Aslan, Eda Emirdağ & İrem Nalça, Emin Köseoğlu, İpek Yücesoy, İsmet Köroğlu, Marina Papazyan, Metehan Özcan, SABO, Seydi Murat Koç, Umut Erbaş ve Yekateryna Grygorenko gibi sanatçıların eserleri yer alacak.

İBB iştiraki Metro İstanbul’un Genel Müdürü Özgür Soy, 20 Mayıs’a kadar açık kalacak olan serginin pandemi sürecinde kendilerini ifade edecek alanlar bulmakta zorlanan sanatçılar için de kıymetli olacağı görüşünde: "Sanatçılarımız kent insanı ile aracısız bir şekilde buluşacak, sanat metro ile hayatın tam içinde kendisine yer bulacak. Bu nedenle alanlarımızda daha çok sanat eserine yer vermek istiyoruz."

Özgür Soy, yaklaşım tünelinin atmosferi ve mimari özellikleriyle böyle bir sergi için eşsiz bir konumda olduğunun da altını çiziyor. 

Taksim - Harbiye yaklaşım tüneli en son 2005 yılında bir sergiye ev sahipliği yapmıştı. 

İstanbul
IBB
Metro İstanbul
İstanbul metrosu
Kültür Sanat
Sergi
İstanbul'da Şifa Bulmak
empty-result-block

BENZER

Bizans döneminde kaynağını Belgrad Ormanı’ndan alan Büyük Dere çevresindeki geniş vadiye kurulmuş küçük bir balıkçı köyü olan Büyükdere, Osmanlı döneminde padişahların, saray çevresinin, zenginlerin ve yabancı elçiliklerin rağbet gösterdiği bir sayfiyeye dönüşmüştü. Boğaziçi’ni İstanbul’a bağlayan asfalt yolların açılmasına kadar gözlerden uzak Boğaz köyü olma niteliğini koruyan Büyükdere’nin pek bilinmeyen bir özelliği de 1926-1946 yılları arasında deniz uçaklarının inip kalktığı bir “havalimanına” ev sahipliği yapmasıydı.
28 Eylül'de Zorlu PSM'nin YouTube kanalında başlayacak Hakan Tamar ile Mod Sessions, ana akımda yer bulamayan müzisyen ve gruplara pandemi sürecinde nefes alma fırsatı verirken, müzikseverler için de heyecan verici bir deneyim olmaya aday.
21 Mart 1973’te hayata gözlerini yuman Âşık Veysel’in yaşamını ve nesilden nesile ulaşan mirasını Ahmet Özdemir yazdı.