İstanbul Müzik Festivali’nden umut dolu bir çağrı

24 Haziran 2021 - 13:01

Yaz sezonunun heyecan verici haberlerinden biri de İstanbul Kültür Sanat Vakfı cephesinden geldi. İKSV, bu yıl 49.’su düzenlenecek olan İstanbul Müzik Festivali’nin tarihlerini ve mekanlarını açıkladı. Festivalin genel bilet satışı 25 Haziran Cuma sabahı başlıyor.

49. İstanbul Müzik Festivali bu yıl 18 Ağustos - 16 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek. Festival tarihinde ilk kez tüm konserler açık hava mekanlarında yapılacak. 14 farklı mekana yayılacak olan festival, 30’un üzerinde solist, topluluk ve orkestrayı ağırlayacak.

Festival, "Başka bir dünya mümkün mü?" sorusuna cevap arayacak. 

İstanbul Müzik Festivali’nin basın toplantısında programı festivalin direktörü Efruz Çakırkaya açıkladı. Çakırkaya, "Başka bir dünya mümkün" diyerek gelecek için umut içeren bir çağrıda bulunduklarını anlattı: "Tamamen açık havada, doğada olacağımız festivalde temamızla, seslendirilecek eserlerle ve yan etkinliklerimizle, ‘Müzik ve sanatla birbirimize, gelecek nesillere, doğaya ve tüm evrene saygı duymanın gerekliliğini nasıl ifade ederiz? Küresel salgınla değişen hayatlarımızı kültür ve sanat ile nasıl güçlendiririz? Bunca zarar verdiğimiz dünyayı, doğayı iyileştirebilmek için müzikten nasıl faydalanırız?’ gibi bazı temel sorular üzerine düşünmeyi ve düşündürmeyi hedefliyoruz."

49. İstanbul Müzik Festivali kapsamında Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’ndan Festival Orkestrası’na, Fazıl Say’dan İdil Biret’e, Paul Meyer’den Ufuk-Bahar Dördüncü’ye birçok orkestra ve yıldız ismin performansları izlenebilecek. Festival konserleri Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’ndan Sakıp Sabancı Müzesi Fıstıklı Teras’a çeşitli mekanlara yayılacak. 

Festival kapsamında Atatürk Kent Ormanı, Fenerbahçe Parkı ve Yıldız Parkı’nda tüm İstanbulluların katılabileceği ücretsiz konserler gerçekleştirilecek.

Lale Kart sahipleri için bilet satışı başlamıştı, şimdi sırada genel satış var. Festival biletleri 25 Haziran Cuma günü saat 10.30 itibariyle genel satışa açılıyor.

Programa, mekanlara ve festival kapsamındaki tüm etkinliklere dair ayrıntılara bu adresten ulaşabilirsiniz.  

İstanbul
İstanbul Müzik Festivali
İKSV
Festival
Müzik
empty-result-block

BENZER

Geçmişi bir asırdan uzun zamana dayanan İstanbul Şehir Tiyatroları’nın sergilediği ilk oyun, Fransız yazar Émile Fabre’ın eserinden Türkçeye uyarlanan Çürük Temel’di. Emin Nedret İşli, koleksiyonunda bulunan tanıtım kitapçığından yola çıkarak bu oyunun özelliklerini yazıyor ve 1916 olarak bilinen ilk temsil tarihini 1915 olarak tespit ederek çok yaygın bir yanlış bilgiyi de düzeltiyor.
Bundan 36 yıl önce aramızdan ayrılan Zati Sungur, Türkiye’nin gelmiş geçmiş en büyük sihirbazı olmasının yanı sıra dünyanın sayılı illüzyon ustalarından biriydi. 1936’da, yirmi yıl Avrupa ve Güney Amerika’da gösteri yaptıktan sonra Türkiye’ye döndü ve Beyoğlu’nda sahneye çıkmaya başladı. Ağızdan ağıza yayılan hünerleri sayesinde kısa zamanda kentin en meşhur kişisi olan Sungur, özel bir gösteri yaptığı Atatürk’ü de etkilemeyi başarmıştı.
Şehirlerin gerçek sahipleri, onun belleği olan mekânlardır. Bazen farkında dahi olmadan önünden hızla geçip gidilen, bazen göz ucuyla şöyle bir süzülen bu mimari dokular, hikâyeleriyle kent yaşamının baş döndürücü, manasız süratine ve biteviye yalnızlıklarına bir parça estetik ve mana katarlar. Bugün İstanbul Üniversitesi bahçesinde yükselen Beyazıt Yangın Kulesi, onlardan biri...