İstanbul Müzik Festivali’nden umut dolu bir çağrı

24 Haziran 2021 - 13:01

Yaz sezonunun heyecan verici haberlerinden biri de İstanbul Kültür Sanat Vakfı cephesinden geldi. İKSV, bu yıl 49.’su düzenlenecek olan İstanbul Müzik Festivali’nin tarihlerini ve mekanlarını açıkladı. Festivalin genel bilet satışı 25 Haziran Cuma sabahı başlıyor.

49. İstanbul Müzik Festivali bu yıl 18 Ağustos - 16 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek. Festival tarihinde ilk kez tüm konserler açık hava mekanlarında yapılacak. 14 farklı mekana yayılacak olan festival, 30’un üzerinde solist, topluluk ve orkestrayı ağırlayacak.

Festival, "Başka bir dünya mümkün mü?" sorusuna cevap arayacak. 

İstanbul Müzik Festivali’nin basın toplantısında programı festivalin direktörü Efruz Çakırkaya açıkladı. Çakırkaya, "Başka bir dünya mümkün" diyerek gelecek için umut içeren bir çağrıda bulunduklarını anlattı: "Tamamen açık havada, doğada olacağımız festivalde temamızla, seslendirilecek eserlerle ve yan etkinliklerimizle, ‘Müzik ve sanatla birbirimize, gelecek nesillere, doğaya ve tüm evrene saygı duymanın gerekliliğini nasıl ifade ederiz? Küresel salgınla değişen hayatlarımızı kültür ve sanat ile nasıl güçlendiririz? Bunca zarar verdiğimiz dünyayı, doğayı iyileştirebilmek için müzikten nasıl faydalanırız?’ gibi bazı temel sorular üzerine düşünmeyi ve düşündürmeyi hedefliyoruz."

49. İstanbul Müzik Festivali kapsamında Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’ndan Festival Orkestrası’na, Fazıl Say’dan İdil Biret’e, Paul Meyer’den Ufuk-Bahar Dördüncü’ye birçok orkestra ve yıldız ismin performansları izlenebilecek. Festival konserleri Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’ndan Sakıp Sabancı Müzesi Fıstıklı Teras’a çeşitli mekanlara yayılacak. 

Festival kapsamında Atatürk Kent Ormanı, Fenerbahçe Parkı ve Yıldız Parkı’nda tüm İstanbulluların katılabileceği ücretsiz konserler gerçekleştirilecek.

Lale Kart sahipleri için bilet satışı başlamıştı, şimdi sırada genel satış var. Festival biletleri 25 Haziran Cuma günü saat 10.30 itibariyle genel satışa açılıyor.

Programa, mekanlara ve festival kapsamındaki tüm etkinliklere dair ayrıntılara bu adresten ulaşabilirsiniz.  

İstanbul
İstanbul Müzik Festivali
İKSV
Festival
Müzik
empty-result-block

BENZER

İST toplumsal hafızayı diri tutmak, araştırmak ve tarihe not düşmekle çok önemli bir görevi yerine getiriyor. Geride kalan iki buçuk yılda İstanbul’un kültürel zenginlikleri arasına kalıcı katkılar sağlayan İST’in yayımlanmış sayılarının değerli bir koleksiyon oluşturduğunu okurların geri bildirimlerinden anlıyoruz.
Azapkapı’dan Unkapanı Köprüsü’ne girerken sağda yıllardır gördüğümüz iki dev vinç, bu şehirde sabit kalan, hâlâ bildiğimiz, tanıdığımız yerde yaşadığımızı hatırlatan, bu yüzden de güven veren birkaç şeyden biri. Tarihin bekçileri gibi... O iki vincin ait olduğu Haliç Tersanesi ise dışarıdan köhne ve terk edilmiş gibi dursa da içinde koskoca bir hayat var. Bu 70 dönümlük arazide, İstanbul’un iki köklü kurumu; 565 yaşındaki Haliç Tersanesi ile 169 yaşındaki Şehir Hatları bir arada çalışıyor. Umarım şu anda bu yazıyı bir vapurda okuyorsunuzdur ve o vapur Haliç Tersanesi’nden suya inmiştir.
İkinci Dünya Savaşı sırasında Türkiye’de faaliyet gösteren yabancı gizli servislerin en önemli adresi Ankara’yla birlikte İstanbul olmuştu. Savaşta tarafsız kalan Türkiye’nin tepkisini çekmek istemeyen casuslar faaliyetlerini şiddet kullanmadan sürdürmeye özen gösteriyorlardı. Pera Palas Oteli’nde patlayan ve İngiliz diplomatları hedefleyen bomba, rakip servislerin şiddete başvurduğu ilk büyük olaydı.