İstanbul Müzik Festivali’nden umut dolu bir çağrı

24 Haziran 2021 - 13:01

Yaz sezonunun heyecan verici haberlerinden biri de İstanbul Kültür Sanat Vakfı cephesinden geldi. İKSV, bu yıl 49.’su düzenlenecek olan İstanbul Müzik Festivali’nin tarihlerini ve mekanlarını açıkladı. Festivalin genel bilet satışı 25 Haziran Cuma sabahı başlıyor.

49. İstanbul Müzik Festivali bu yıl 18 Ağustos - 16 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek. Festival tarihinde ilk kez tüm konserler açık hava mekanlarında yapılacak. 14 farklı mekana yayılacak olan festival, 30’un üzerinde solist, topluluk ve orkestrayı ağırlayacak.

Festival, "Başka bir dünya mümkün mü?" sorusuna cevap arayacak. 

İstanbul Müzik Festivali’nin basın toplantısında programı festivalin direktörü Efruz Çakırkaya açıkladı. Çakırkaya, "Başka bir dünya mümkün" diyerek gelecek için umut içeren bir çağrıda bulunduklarını anlattı: "Tamamen açık havada, doğada olacağımız festivalde temamızla, seslendirilecek eserlerle ve yan etkinliklerimizle, ‘Müzik ve sanatla birbirimize, gelecek nesillere, doğaya ve tüm evrene saygı duymanın gerekliliğini nasıl ifade ederiz? Küresel salgınla değişen hayatlarımızı kültür ve sanat ile nasıl güçlendiririz? Bunca zarar verdiğimiz dünyayı, doğayı iyileştirebilmek için müzikten nasıl faydalanırız?’ gibi bazı temel sorular üzerine düşünmeyi ve düşündürmeyi hedefliyoruz."

49. İstanbul Müzik Festivali kapsamında Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’ndan Festival Orkestrası’na, Fazıl Say’dan İdil Biret’e, Paul Meyer’den Ufuk-Bahar Dördüncü’ye birçok orkestra ve yıldız ismin performansları izlenebilecek. Festival konserleri Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’ndan Sakıp Sabancı Müzesi Fıstıklı Teras’a çeşitli mekanlara yayılacak. 

Festival kapsamında Atatürk Kent Ormanı, Fenerbahçe Parkı ve Yıldız Parkı’nda tüm İstanbulluların katılabileceği ücretsiz konserler gerçekleştirilecek.

Lale Kart sahipleri için bilet satışı başlamıştı, şimdi sırada genel satış var. Festival biletleri 25 Haziran Cuma günü saat 10.30 itibariyle genel satışa açılıyor.

Programa, mekanlara ve festival kapsamındaki tüm etkinliklere dair ayrıntılara bu adresten ulaşabilirsiniz.  

İstanbul
İstanbul Müzik Festivali
İKSV
Festival
Müzik
empty-result-block

BENZER

Bizans döneminde kaynağını Belgrad Ormanı’ndan alan Büyük Dere çevresindeki geniş vadiye kurulmuş küçük bir balıkçı köyü olan Büyükdere, Osmanlı döneminde padişahların, saray çevresinin, zenginlerin ve yabancı elçiliklerin rağbet gösterdiği bir sayfiyeye dönüşmüştü. Boğaziçi’ni İstanbul’a bağlayan asfalt yolların açılmasına kadar gözlerden uzak Boğaz köyü olma niteliğini koruyan Büyükdere’nin pek bilinmeyen bir özelliği de 1926-1946 yılları arasında deniz uçaklarının inip kalktığı bir “havalimanına” ev sahipliği yapmasıydı.
Ercan Kesal’ın 2000 yılında aday adayı olarak katıldığı Beyoğlu Belediye Başkanlığı seçim tecrübesini hikâyeleştirdiği Nasipse Adayız filmi, 39. İstanbul Film Festivali’nde üç önemli ödül kazandı. Filmin –bir aksilik olmazsa– sonbaharda gösterime girecek olmasını fırsat bildik, Ercan Kesal ile Nasipse Adayız’ı ve İstanbul’un filmdeki rolünü konuştuk.
Kalben, kendi müzik yolculuğunu, küçücük bir çocukken müzikle kurmaya başladığı ilişkiyi, yedi yaşında blok flütle Fikret Kızılok’tan “Bu Kalp Seni Unutur mu?”yu çaldığı günleri, yaşadığı sıkıntılarda nasıl müziğe sığındığını kaleme aldı.