İstanbul Müzik Festivali’nden umut dolu bir çağrı

24 Haziran 2021 - 13:01

Yaz sezonunun heyecan verici haberlerinden biri de İstanbul Kültür Sanat Vakfı cephesinden geldi. İKSV, bu yıl 49.’su düzenlenecek olan İstanbul Müzik Festivali’nin tarihlerini ve mekanlarını açıkladı. Festivalin genel bilet satışı 25 Haziran Cuma sabahı başlıyor.

49. İstanbul Müzik Festivali bu yıl 18 Ağustos - 16 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek. Festival tarihinde ilk kez tüm konserler açık hava mekanlarında yapılacak. 14 farklı mekana yayılacak olan festival, 30’un üzerinde solist, topluluk ve orkestrayı ağırlayacak.

Festival, "Başka bir dünya mümkün mü?" sorusuna cevap arayacak. 

İstanbul Müzik Festivali’nin basın toplantısında programı festivalin direktörü Efruz Çakırkaya açıkladı. Çakırkaya, "Başka bir dünya mümkün" diyerek gelecek için umut içeren bir çağrıda bulunduklarını anlattı: "Tamamen açık havada, doğada olacağımız festivalde temamızla, seslendirilecek eserlerle ve yan etkinliklerimizle, ‘Müzik ve sanatla birbirimize, gelecek nesillere, doğaya ve tüm evrene saygı duymanın gerekliliğini nasıl ifade ederiz? Küresel salgınla değişen hayatlarımızı kültür ve sanat ile nasıl güçlendiririz? Bunca zarar verdiğimiz dünyayı, doğayı iyileştirebilmek için müzikten nasıl faydalanırız?’ gibi bazı temel sorular üzerine düşünmeyi ve düşündürmeyi hedefliyoruz."

49. İstanbul Müzik Festivali kapsamında Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’ndan Festival Orkestrası’na, Fazıl Say’dan İdil Biret’e, Paul Meyer’den Ufuk-Bahar Dördüncü’ye birçok orkestra ve yıldız ismin performansları izlenebilecek. Festival konserleri Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’ndan Sakıp Sabancı Müzesi Fıstıklı Teras’a çeşitli mekanlara yayılacak. 

Festival kapsamında Atatürk Kent Ormanı, Fenerbahçe Parkı ve Yıldız Parkı’nda tüm İstanbulluların katılabileceği ücretsiz konserler gerçekleştirilecek.

Lale Kart sahipleri için bilet satışı başlamıştı, şimdi sırada genel satış var. Festival biletleri 25 Haziran Cuma günü saat 10.30 itibariyle genel satışa açılıyor.

Programa, mekanlara ve festival kapsamındaki tüm etkinliklere dair ayrıntılara bu adresten ulaşabilirsiniz.  

İstanbul
İstanbul Müzik Festivali
İKSV
Festival
Müzik
empty-result-block

BENZER

İstanbul’un en önemli simgelerinden biri Boğaz ve dolayısıyla balık. Bizans döneminde sikkelere palamut resmi basılırdı. Balığın güncel durumu nasıl diye merak edip İstanbul’u Sarıyer’den Gürpınar’a kadar dolaştık, balıkçılarla konuştuk, akademisyenlere sorduk: Korkmalı mıyız?
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, foto muhabiri Faik Şenol’un (1912-1981) şehrin sosyal ve kültürel hayatına, günümüzde varlığını sürdürmeyen mekânlarına, toplumsal ve siyasal olaylarına tanıklık eden ve binlerce fotoğraftan oluşan koleksiyonunu koruma altına aldı. Bundan böyle İST’in her sayısında usta fotoğrafçının bir karesiyle İstanbul’un geçmişine bir yolculuk yapacağız.
Bizans döneminde balıkçı köyleri ve çeşitli dinî yapılardan ibaret bir yer olan Boğaziçi, Osmanlı döneminden sonra imar edildi ve bugünkü yerleşim yapısına kavuştu. Boğaz’ın incileri yalılar da bu kadim deniz kentine Türklerin bir armağanıydı. Yazar Abdülhak Şinasi Hisar’ın deyimiyle “Önlerinden kayıkla geçilirken, Binbir Gece Masalları saraylarına benzeyen” yalılar, yüzyıllar boyunca sayısız hikâyeye de tanıklık etti.