İBB Şehir Tiyatroları’dan “Açıkhava Yaz Oyunları”

24 Haziran 2021 - 12:39

Kültür sanat dünyası yazla birlikte açık hava avantajından faydalanarak pandemi hantallığını üzerinden atmaya hazırlanıyor. İBB Şehir Tiyatroları, etkinliklerini dijital ortamdan açık havaya taşımak üzere kolları sıvayan platformlardan biri. Yaz aylarında her yaştan tiyatroseveri memnun edecek bir program sunacak İBB Şehir Tiyatroları.

İBB Şehir Tiyatroları’nın "Açıkhava Yaz Oyunları" adını alan programı, Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi’nde 26 Haziran Cumartesi gününden itibaren seyirciyle buluşacak. Eleanor H.Porter'ın aynı adlı eserinden Binnur Şerbetçioğlu'nun uyarlayıp yönettiği Pollyanna, "Açıkhava Yaz Oyunları" kapsamında sahneye konulacak ilk oyun olacak. 

"Açıkhava Yaz Oyunları", Pollyanna’nın ardından Rüstemoğlu Cemal’in Tuhaf Hikâyesi, Antigone ve Hastalık Hastası oyunlarının sahnelenmesiyle devam edecek. 

İBB Şehir Tiyatroları’ndan “Açıkhava Yaz Oyunları”

Cengiz Toraman’ın yazıp yönettiği, Esen Koçer ve Levent Üzümcü’nun rol aldığı Rüstemoğlu Cemal’in Tuhaf Hikâyesi, Osmanlı İmparatorluğu'nun son demlerinde, Girit’teki yurtlarından sürgün edilen bir ailenin İstanbul’a Çanakkale'ye ve nihayet Ayvalık'a uzanan maceralı yolculuğunu konu ediniyor. 

Sophokles’in aynı adlı oyunundan uyarlanan, Sabahattin Ali’nin çevirdiği Antigone, programın ağır toplarından. Engin Alkan’ın uyarlayıp yönettiği oyunda Aslı Menaz, Cengiz Tangör, Destan Batmaz, Gözde İpek Köse, Onur Şirin, Özgün Akaçça, Zafer Kırşan rol alıyor.

Moliere’in yazdığı, Tolga Yeter’in yönettiği Hastalık Hastası ise, "Açıkhava Yaz Oyunları"nda sahnelenecek dördüncü oyun. Oyunda Ayşecan Tatari, Barış Çağatay Çakıroğlu, Çağrı Büyüksayar, Çiğdem Gürel, Gün Koper, Hüseyin Tuncel, Sevinç Erbulak, Şükrü Türen, Şirin Asutay Ersin Sanver, Besim Demirkıran, Elif Verit rol alıyor.

Oyunların biletlerini İBB Şehir Tiyatroları gişelerinden, İBB Şehir Tiyatroları mobil uygulamasından ve buradan satın alabilirsiniz. 

Şehir Tiyatroları
IBB
İstanbul
Tiyatro
Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi
Kültür Sanat
empty-result-block

BENZER

Dört teker bedenini, iki teker ruhunu taşır, derler. Pedal çevirenler iyi bilirler ki bisikletin özgürlükle gerçekten yakın bir ilişkisi var. Ruhu sağaltan bu eylem, insana sonsuz bir keşif imkânı sunar. İstanbul’un bisiklet rotalarını çıkartarak şehir ve spor kültürümüze eşsiz bir katkı sunan yazar ve tasarımcı Aydan Çelik ile birlikte İstanbul’un “derin”lerine doğru pedalladık. Büyükçekmece’den Terkos’a uzanan tarihî savunma hattı Çakmak boyunca, dura kalka, gezerek, düşünerek ve görerek hem mekânda hem zamanda keyifli bir yolculuk yaptık.
Kadın hareketi, göçmen sorunu, kentsel dönüşüm, sınıf farkı... Azra Deniz Okyay, ilk uzun metrajlı filmi Hayaletler’de her biri ayrı bir filmin konusu olabilecek tüm bu meseleleri iç içe geçirerek sunuyor ve bu zor işin altından kalkmayı ustalıkla başarıyor. Pandemi nedeniyle henüz geleneksel anlamda gösterim şansı elde edememiş olsa da, Hayaletler’in yurt içi ve yurt dışında hayranı çok. Okyay’la 57. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden En İyi Film ve En İyi Yönetmen başta olmak üzere beş ödülle dönen filmini konuşurken, “Kenti beşinci bir karakter gibi ele aldım” dediği İstanbul’un hayaletlerini takip ettik.
3 Kasım 1890 tarihinde hizmete giren Sirkeci Garı, İstanbul’da inşa edilen iki büyük gar yapısından biri ve kenti Avrupa’ya bağlayan Rumeli demiryollarının başlangıç noktasıydı. Batılı seyyahlardan yabancı devlet adamlarına, Balkan Savaşı sırasında cepheye yollanan Mehmetçiklerden çalışmak için Almanya’ya giden Türk işçilere, Hitler faşizminden kaçan Yahudi bilim adamlarından Türkiye’yi ziyaret eden dünyaca ünlü sanatçılara kadar sayısız kişinin yolu, doğu ile batıyı birleştiren Sirkeci Garı’ndan geçmişti.