İBB Şehir Tiyatroları’dan “Açıkhava Yaz Oyunları”

24 Haziran 2021 - 12:39

Kültür sanat dünyası yazla birlikte açık hava avantajından faydalanarak pandemi hantallığını üzerinden atmaya hazırlanıyor. İBB Şehir Tiyatroları, etkinliklerini dijital ortamdan açık havaya taşımak üzere kolları sıvayan platformlardan biri. Yaz aylarında her yaştan tiyatroseveri memnun edecek bir program sunacak İBB Şehir Tiyatroları.

İBB Şehir Tiyatroları’nın "Açıkhava Yaz Oyunları" adını alan programı, Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi’nde 26 Haziran Cumartesi gününden itibaren seyirciyle buluşacak. Eleanor H.Porter'ın aynı adlı eserinden Binnur Şerbetçioğlu'nun uyarlayıp yönettiği Pollyanna, "Açıkhava Yaz Oyunları" kapsamında sahneye konulacak ilk oyun olacak. 

"Açıkhava Yaz Oyunları", Pollyanna’nın ardından Rüstemoğlu Cemal’in Tuhaf Hikâyesi, Antigone ve Hastalık Hastası oyunlarının sahnelenmesiyle devam edecek. 

İBB Şehir Tiyatroları’ndan “Açıkhava Yaz Oyunları”

Cengiz Toraman’ın yazıp yönettiği, Esen Koçer ve Levent Üzümcü’nun rol aldığı Rüstemoğlu Cemal’in Tuhaf Hikâyesi, Osmanlı İmparatorluğu'nun son demlerinde, Girit’teki yurtlarından sürgün edilen bir ailenin İstanbul’a Çanakkale'ye ve nihayet Ayvalık'a uzanan maceralı yolculuğunu konu ediniyor. 

Sophokles’in aynı adlı oyunundan uyarlanan, Sabahattin Ali’nin çevirdiği Antigone, programın ağır toplarından. Engin Alkan’ın uyarlayıp yönettiği oyunda Aslı Menaz, Cengiz Tangör, Destan Batmaz, Gözde İpek Köse, Onur Şirin, Özgün Akaçça, Zafer Kırşan rol alıyor.

Moliere’in yazdığı, Tolga Yeter’in yönettiği Hastalık Hastası ise, "Açıkhava Yaz Oyunları"nda sahnelenecek dördüncü oyun. Oyunda Ayşecan Tatari, Barış Çağatay Çakıroğlu, Çağrı Büyüksayar, Çiğdem Gürel, Gün Koper, Hüseyin Tuncel, Sevinç Erbulak, Şükrü Türen, Şirin Asutay Ersin Sanver, Besim Demirkıran, Elif Verit rol alıyor.

Oyunların biletlerini İBB Şehir Tiyatroları gişelerinden, İBB Şehir Tiyatroları mobil uygulamasından ve buradan satın alabilirsiniz. 

Şehir Tiyatroları
IBB
İstanbul
Tiyatro
Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi
Kültür Sanat
empty-result-block

BENZER

1932’de İstanbul sokaklarında insanları sıcaktan bayıltan yaz, 1933’te gelmek bilmedi, sayfiye yerlerinde esnafın gözü yollarda kaldı... 1931’de ani fırtına eşliğinde gerçekleşen Boğaz’ı Yüzerek Geçme Yarışması’nın iki kadın yüzücüsü de başarıyla Kandilli’ye ulaşırken, 1935’te Florya’nın dünya plajı olma hayalleri vardı...
O, şaşaalı bir edebî hayat yaşamış, kâinatça tanınmış bir Türk Şiir Kralı’ydı. Tıbbi raporu da olan üstün zekâlı bir şairdi. O, Florinalı Nâzım’dı...
Temelinin atıldığı 1946 yılından bu yana sayısız tartışmanın öznesi olan Atatürk Kültür Merkezi, 29 Ekim 2021’de düzenlenen açılışla yeniden hayat buldu. Bu vesileyle İstanbul’un simge mekânının macera dolu geçmişinden bazı satır başlarını sıraladık.