İBB Şehir Tiyatroları’dan “Açıkhava Yaz Oyunları”

24 Haziran 2021 - 12:39

Kültür sanat dünyası yazla birlikte açık hava avantajından faydalanarak pandemi hantallığını üzerinden atmaya hazırlanıyor. İBB Şehir Tiyatroları, etkinliklerini dijital ortamdan açık havaya taşımak üzere kolları sıvayan platformlardan biri. Yaz aylarında her yaştan tiyatroseveri memnun edecek bir program sunacak İBB Şehir Tiyatroları.

İBB Şehir Tiyatroları’nın "Açıkhava Yaz Oyunları" adını alan programı, Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi’nde 26 Haziran Cumartesi gününden itibaren seyirciyle buluşacak. Eleanor H.Porter'ın aynı adlı eserinden Binnur Şerbetçioğlu'nun uyarlayıp yönettiği Pollyanna, "Açıkhava Yaz Oyunları" kapsamında sahneye konulacak ilk oyun olacak. 

"Açıkhava Yaz Oyunları", Pollyanna’nın ardından Rüstemoğlu Cemal’in Tuhaf Hikâyesi, Antigone ve Hastalık Hastası oyunlarının sahnelenmesiyle devam edecek. 

İBB Şehir Tiyatroları’ndan “Açıkhava Yaz Oyunları”

Cengiz Toraman’ın yazıp yönettiği, Esen Koçer ve Levent Üzümcü’nun rol aldığı Rüstemoğlu Cemal’in Tuhaf Hikâyesi, Osmanlı İmparatorluğu'nun son demlerinde, Girit’teki yurtlarından sürgün edilen bir ailenin İstanbul’a Çanakkale'ye ve nihayet Ayvalık'a uzanan maceralı yolculuğunu konu ediniyor. 

Sophokles’in aynı adlı oyunundan uyarlanan, Sabahattin Ali’nin çevirdiği Antigone, programın ağır toplarından. Engin Alkan’ın uyarlayıp yönettiği oyunda Aslı Menaz, Cengiz Tangör, Destan Batmaz, Gözde İpek Köse, Onur Şirin, Özgün Akaçça, Zafer Kırşan rol alıyor.

Moliere’in yazdığı, Tolga Yeter’in yönettiği Hastalık Hastası ise, "Açıkhava Yaz Oyunları"nda sahnelenecek dördüncü oyun. Oyunda Ayşecan Tatari, Barış Çağatay Çakıroğlu, Çağrı Büyüksayar, Çiğdem Gürel, Gün Koper, Hüseyin Tuncel, Sevinç Erbulak, Şükrü Türen, Şirin Asutay Ersin Sanver, Besim Demirkıran, Elif Verit rol alıyor.

Oyunların biletlerini İBB Şehir Tiyatroları gişelerinden, İBB Şehir Tiyatroları mobil uygulamasından ve buradan satın alabilirsiniz. 

Şehir Tiyatroları
IBB
İstanbul
Tiyatro
Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi
Kültür Sanat
empty-result-block

BENZER

Geçmişi bir asırdan uzun zamana dayanan İstanbul Şehir Tiyatroları’nın sergilediği ilk oyun, Fransız yazar Émile Fabre’ın eserinden Türkçeye uyarlanan Çürük Temel’di. Emin Nedret İşli, koleksiyonunda bulunan tanıtım kitapçığından yola çıkarak bu oyunun özelliklerini yazıyor ve 1916 olarak bilinen ilk temsil tarihini 1915 olarak tespit ederek çok yaygın bir yanlış bilgiyi de düzeltiyor.
Tamamen güvende olmanın sadece tek başınayken mümkün olduğu günlerden geçiyoruz. Pandemi, duygusal olgunluğumuza bakmaksızın bizi kendimizle baş başa bırakıyor. Oysa “tek başınalık” ile “yalnızlık” aynı şey değil. Hepimiz her zaman tek başınayız aslında; esas mesele dara düştüğümüzde yönelebileceğimiz insanlar, kurumlar olup olmadığı. Bunlar yoksa, işte o zaman yalnızız. Psikoterapist ve psikiyatrist Agâh Aydın, küresel salgın sürecinin bir yalnızlaşma müsebbibi olmadığını, buna karşılık pek çok insana “yalnız olduğunu fark ettirdiğini” söylüyor ve anlatıyor: “Tanık yoksa hikâye, hikâye yoksa insan yok. Sosyal medya, kentlerde yapayalnız kalmış insanların iyileşme girişimidir.”
Özlenen yaz etkinlikleri İstanbul'un kültür sanat ajandasına eklenmeye devam ediyor. En yeni etkinlik haberleri ise Beykoz Kundura'dan geldi.