"Ekrem İmamoğlu Özel Koleksiyonu" Galeri Beylikdüzü'nde

22 Haziran 2022 - 10:46

İstanbul yeni bir kültür sanat noktası kazandı; Galeri Beylükdüzü, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun kurucusu ve onursal başkanı olduğu Batı İstanbul Eğitim Kültür Sanat Vakfı tarafından hayata geçirildi. "Ekrem İmamoğlu Özel Koleksiyonu", Galeri Beylikdüzü'nün ilk sergisi olma özelliğini taşıyor ve şu anda ziyaret edilebiliyor. 

Küratörlüğünü İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat'ın üstlendiği "Ekrem İmamoğlu Özel Koleksiyonu", İmamoğlu'nun '90'lı yıllardan bu yana oluşturduğu özel koleksiyona ışık tutuyor. 400'ün üzerinde eserin yer aldığı koleksiyonda illüstrasyondan desene, gravürden heykele 103 sanatçının imzasını taşıyan eserler yer alıyor. 

"Ekrem İmamoğlu Özel Koleksiyonu" Galeri Beylikdüzü'nde

Ekrem İmamoğlu, özel koleksiyonunda yer alan eserlerin kendisinin, eşi Dilek İmamoğlu'nun ve yakın çevresinin beğenisiyle şekillendiğini söylüyor: 

"Farklı kuşaklardan, farklı tekniklerden eserlerin bir araya geldiğini gördük. Bazen ne kadar güzel bir şey birikmiş diyorum. Yan yana görünce, onun şevki bende çok daha farklı bir yere erişti. Eserlerin sahiplerinin bir kısmı bugün aramızda. Katılamayanlar da var. Bir de hayatını kaybedenler var. Her birine yürekten teşekkür ediyorum. Eserlerini inşallah ebediyete kadar muhafaza etmek ve daha da geliştirmek adına bu mücadeleyi vereceğim."

Kültür sanatın daimi destekçisi olan ve göreve geldiğinden beri İstanbul'un bu yolda daha da gelişmesi için sayısız girişimde bulunan Ekrem İmamoğlu, Galeri Beylikdüzü'nün yıl boyu sergilere, atölyelere, söyleşilere ev sahipliği yapmasını istediğini söylüyor. İmamoğlu, galerinin sanatçıları destekleyen bir mekan olmasını istediklerini belirterek, "Özellikle yeni mezun ya da kariyerinin başındaki sanatçıları, kadın sanatçıları önceleyen bir anlayışla hareket edeceğiz" diye de ekliyor. İBB Başkanı, kentin sadece merkezi ilçelerinde değil, tüm ilçelerinde kültür sanatın gelişmesi için çalıştıklarının bir kez daha altını çiziyor. 

Ekrem İmamoğlu
Beylikdüzü
Kültür Sanat
Resim
Galeri Beylikdüzü
empty-result-block

BENZER

Bizans döneminde kaynağını Belgrad Ormanı’ndan alan Büyük Dere çevresindeki geniş vadiye kurulmuş küçük bir balıkçı köyü olan Büyükdere, Osmanlı döneminde padişahların, saray çevresinin, zenginlerin ve yabancı elçiliklerin rağbet gösterdiği bir sayfiyeye dönüşmüştü. Boğaziçi’ni İstanbul’a bağlayan asfalt yolların açılmasına kadar gözlerden uzak Boğaz köyü olma niteliğini koruyan Büyükdere’nin pek bilinmeyen bir özelliği de 1926-1946 yılları arasında deniz uçaklarının inip kalktığı bir “havalimanına” ev sahipliği yapmasıydı.
Memleketimizin aydınlık yüzlerinden Zülfü Livaneli, müzikten yazarlığa, siyasetten içinde ukde kalanlara pek çok konuda İST’in sorularını yanıtladı...
24. İstanbul Tiyatro Festivali etkileyici bir programla seyircisinin karşısına çıkmaya hazılanıyor. Biletler 23 Ekim Cuma itibariyle satışa çıkacak.