"Ekrem İmamoğlu Özel Koleksiyonu" Galeri Beylikdüzü'nde

22 Haziran 2022 - 10:46

İstanbul yeni bir kültür sanat noktası kazandı; Galeri Beylükdüzü, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun kurucusu ve onursal başkanı olduğu Batı İstanbul Eğitim Kültür Sanat Vakfı tarafından hayata geçirildi. "Ekrem İmamoğlu Özel Koleksiyonu", Galeri Beylikdüzü'nün ilk sergisi olma özelliğini taşıyor ve şu anda ziyaret edilebiliyor. 

Küratörlüğünü İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat'ın üstlendiği "Ekrem İmamoğlu Özel Koleksiyonu", İmamoğlu'nun '90'lı yıllardan bu yana oluşturduğu özel koleksiyona ışık tutuyor. 400'ün üzerinde eserin yer aldığı koleksiyonda illüstrasyondan desene, gravürden heykele 103 sanatçının imzasını taşıyan eserler yer alıyor. 

"Ekrem İmamoğlu Özel Koleksiyonu" Galeri Beylikdüzü'nde

Ekrem İmamoğlu, özel koleksiyonunda yer alan eserlerin kendisinin, eşi Dilek İmamoğlu'nun ve yakın çevresinin beğenisiyle şekillendiğini söylüyor: 

"Farklı kuşaklardan, farklı tekniklerden eserlerin bir araya geldiğini gördük. Bazen ne kadar güzel bir şey birikmiş diyorum. Yan yana görünce, onun şevki bende çok daha farklı bir yere erişti. Eserlerin sahiplerinin bir kısmı bugün aramızda. Katılamayanlar da var. Bir de hayatını kaybedenler var. Her birine yürekten teşekkür ediyorum. Eserlerini inşallah ebediyete kadar muhafaza etmek ve daha da geliştirmek adına bu mücadeleyi vereceğim."

Kültür sanatın daimi destekçisi olan ve göreve geldiğinden beri İstanbul'un bu yolda daha da gelişmesi için sayısız girişimde bulunan Ekrem İmamoğlu, Galeri Beylikdüzü'nün yıl boyu sergilere, atölyelere, söyleşilere ev sahipliği yapmasını istediğini söylüyor. İmamoğlu, galerinin sanatçıları destekleyen bir mekan olmasını istediklerini belirterek, "Özellikle yeni mezun ya da kariyerinin başındaki sanatçıları, kadın sanatçıları önceleyen bir anlayışla hareket edeceğiz" diye de ekliyor. İBB Başkanı, kentin sadece merkezi ilçelerinde değil, tüm ilçelerinde kültür sanatın gelişmesi için çalıştıklarının bir kez daha altını çiziyor. 

Ekrem İmamoğlu
Beylikdüzü
Kültür Sanat
Resim
Galeri Beylikdüzü
empty-result-block

BENZER

Yetmişlerde spor fotoğrafçılığına başlayan ilk İngiliz kadın Hy Money’nin hayatı defalarca kaleme alındı. Ancak ondan yirmi beş sene önce Türkiye’de bu işi, hatta çok daha fazlasını yapıp adliyeden siyasete günün içindeki tüm önemli olayları başarıyla objektifine kaydedip halka ulaştıran Eleni Fotiyadu Küreman’ın hayatı hep sır olarak kaldı. Perdeleri ilk kez Sevecen Tunç aralıyor.
Mor Çatı, 1990’dan bu yana aynı ruhla ve türlü yollarla kadın dayanışmasının merkezinde. Şimdilerde “Mor Çatı Anlatıyor” podcast’iyle kendilerinden doğrudan destek almayan/alamayanlara da yol göstermeye çalışıyorlar.
İstanbul'un ve İstanbullunun yaşam kültürü dergisi İST, ikinci sayısıyla kentin bugününe ve tarihine ışık tutuyor.