"Ekrem İmamoğlu Özel Koleksiyonu" Galeri Beylikdüzü'nde

22 Haziran 2022 - 10:46

İstanbul yeni bir kültür sanat noktası kazandı; Galeri Beylükdüzü, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun kurucusu ve onursal başkanı olduğu Batı İstanbul Eğitim Kültür Sanat Vakfı tarafından hayata geçirildi. "Ekrem İmamoğlu Özel Koleksiyonu", Galeri Beylikdüzü'nün ilk sergisi olma özelliğini taşıyor ve şu anda ziyaret edilebiliyor. 

Küratörlüğünü İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat'ın üstlendiği "Ekrem İmamoğlu Özel Koleksiyonu", İmamoğlu'nun '90'lı yıllardan bu yana oluşturduğu özel koleksiyona ışık tutuyor. 400'ün üzerinde eserin yer aldığı koleksiyonda illüstrasyondan desene, gravürden heykele 103 sanatçının imzasını taşıyan eserler yer alıyor. 

"Ekrem İmamoğlu Özel Koleksiyonu" Galeri Beylikdüzü'nde

Ekrem İmamoğlu, özel koleksiyonunda yer alan eserlerin kendisinin, eşi Dilek İmamoğlu'nun ve yakın çevresinin beğenisiyle şekillendiğini söylüyor: 

"Farklı kuşaklardan, farklı tekniklerden eserlerin bir araya geldiğini gördük. Bazen ne kadar güzel bir şey birikmiş diyorum. Yan yana görünce, onun şevki bende çok daha farklı bir yere erişti. Eserlerin sahiplerinin bir kısmı bugün aramızda. Katılamayanlar da var. Bir de hayatını kaybedenler var. Her birine yürekten teşekkür ediyorum. Eserlerini inşallah ebediyete kadar muhafaza etmek ve daha da geliştirmek adına bu mücadeleyi vereceğim."

Kültür sanatın daimi destekçisi olan ve göreve geldiğinden beri İstanbul'un bu yolda daha da gelişmesi için sayısız girişimde bulunan Ekrem İmamoğlu, Galeri Beylikdüzü'nün yıl boyu sergilere, atölyelere, söyleşilere ev sahipliği yapmasını istediğini söylüyor. İmamoğlu, galerinin sanatçıları destekleyen bir mekan olmasını istediklerini belirterek, "Özellikle yeni mezun ya da kariyerinin başındaki sanatçıları, kadın sanatçıları önceleyen bir anlayışla hareket edeceğiz" diye de ekliyor. İBB Başkanı, kentin sadece merkezi ilçelerinde değil, tüm ilçelerinde kültür sanatın gelişmesi için çalıştıklarının bir kez daha altını çiziyor. 

Ekrem İmamoğlu
Beylikdüzü
Kültür Sanat
Resim
Galeri Beylikdüzü
empty-result-block

BENZER

Oyuncu Ahu Türkpençe belli ki kırılgan ve her kırılgan gibi güçlü bir insan. Ününün ve iş çekişmelerinin, şahsi hayat yolunda ilerlerken kendi kendine keşfettiği doğrular ve güzelliklerle çerçevelediği gerçek hayatını etkilemesine izin vermiyor. Bir yandan oyuncu olarak artık sadece içinde anılmak isteyeceği türden hikâyeleri anlatırken, diğer taraftan dans ediyor, meditasyon yapıyor, dans akşamlarında DJ kabinine geçip insanları gülümsetiyor, biriktirdiği paralarla engelli hayvanlara yürüteç alıyor, vicdanıyla söyleşiyor, yazıyor...
Türkçenin en büyük şairlerinden Nâzım Hikmet, şiirin yanı sıra 7. sanata gönül vermiş bir sinemacıydı. 3 Haziran 1963’te çok sevdiği memleketinden uzakta vatan hasreti ile ölen Nâzım Hikmet’in az bilinen yönleri...
Tarihte İstanbul, Suriçi olarak da adlandırılan "Tarihî Yarımada"da kurulmuş, o civarda gelişmiştir. O yüzden, aslında hiç uzak olmayan bir tarihe kadar tüm kaynaklarda İstanbul’un merkezi olarak Eminönü anılır. Taksim Meydanı’nın nasıl sahneye çıktığını ve şehrin merkezi durumuna geldiğini Mimar Doğan Hasol yazdı.