"Ekrem İmamoğlu Özel Koleksiyonu" Galeri Beylikdüzü'nde

22 Haziran 2022 - 10:46

İstanbul yeni bir kültür sanat noktası kazandı; Galeri Beylükdüzü, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun kurucusu ve onursal başkanı olduğu Batı İstanbul Eğitim Kültür Sanat Vakfı tarafından hayata geçirildi. "Ekrem İmamoğlu Özel Koleksiyonu", Galeri Beylikdüzü'nün ilk sergisi olma özelliğini taşıyor ve şu anda ziyaret edilebiliyor. 

Küratörlüğünü İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat'ın üstlendiği "Ekrem İmamoğlu Özel Koleksiyonu", İmamoğlu'nun '90'lı yıllardan bu yana oluşturduğu özel koleksiyona ışık tutuyor. 400'ün üzerinde eserin yer aldığı koleksiyonda illüstrasyondan desene, gravürden heykele 103 sanatçının imzasını taşıyan eserler yer alıyor. 

"Ekrem İmamoğlu Özel Koleksiyonu" Galeri Beylikdüzü'nde

Ekrem İmamoğlu, özel koleksiyonunda yer alan eserlerin kendisinin, eşi Dilek İmamoğlu'nun ve yakın çevresinin beğenisiyle şekillendiğini söylüyor: 

"Farklı kuşaklardan, farklı tekniklerden eserlerin bir araya geldiğini gördük. Bazen ne kadar güzel bir şey birikmiş diyorum. Yan yana görünce, onun şevki bende çok daha farklı bir yere erişti. Eserlerin sahiplerinin bir kısmı bugün aramızda. Katılamayanlar da var. Bir de hayatını kaybedenler var. Her birine yürekten teşekkür ediyorum. Eserlerini inşallah ebediyete kadar muhafaza etmek ve daha da geliştirmek adına bu mücadeleyi vereceğim."

Kültür sanatın daimi destekçisi olan ve göreve geldiğinden beri İstanbul'un bu yolda daha da gelişmesi için sayısız girişimde bulunan Ekrem İmamoğlu, Galeri Beylikdüzü'nün yıl boyu sergilere, atölyelere, söyleşilere ev sahipliği yapmasını istediğini söylüyor. İmamoğlu, galerinin sanatçıları destekleyen bir mekan olmasını istediklerini belirterek, "Özellikle yeni mezun ya da kariyerinin başındaki sanatçıları, kadın sanatçıları önceleyen bir anlayışla hareket edeceğiz" diye de ekliyor. İBB Başkanı, kentin sadece merkezi ilçelerinde değil, tüm ilçelerinde kültür sanatın gelişmesi için çalıştıklarının bir kez daha altını çiziyor. 

Ekrem İmamoğlu
Beylikdüzü
Kültür Sanat
Resim
Galeri Beylikdüzü
empty-result-block

BENZER

Türkiye’de ilk televizyon yayınını TRT’nin 1968’de Ankara’da başlattığı söylenir. Ancak esasında İstanbul Teknik Üniversitesi tamamen kendi imkânlarıyla 1952’de televizyonu kurmuş, deneme yayınlarına başlamış ve Erkan Yolaç, Halit Kıvanç, Fecri Ebcioğlu, Sezen Cumhur Önal gibi daha sonra ekranlardan hayatımıza girecek pek çok isme okul olmuş, Âşık Veysel’den Zeki Müren’e, Ajda Pekkan’dan Cem Karaca’ya pek çok müzisyeni ağırlamıştı.
İtalyan çizer Pierpaolo Rovero, adını John Lennon’ın “Imagine” şarkısından alan sanat projesinde dünyanın en büyük şehirlerinde günlük hayatı çiziyor. Rovero bir hayal dünyası seyyahı ve bu da hayalî bir yolculuk; şehirlere, sakinlerinden aldığı bilgi ve görsel desteğiyle can veriyor. Fakat İstanbul’la ilişkisi bundan ileri; sahici.
Herkesin dilinde bir e-spordur gidiyor. Gençler için yeni ideal meslek, sermayedarlar için garanti yatırım, girişimciler için hem kazanç hem yurt dışına açılan kapı. Madalyonun diğer yüzünde ise sağlıkla ilgili soru işaretleri, spor mu değil mi tartışması var. Olimpiyatlara dahil edilmesi tartışılan, eğitimi verilmeye başlanan ve pek çok yönden geleneksel sporlara benzeyen e-spordan o kadar korkmamak lazım belki de.