Dijital müzik deneyimine hazır olun

21 Eylül 2020 - 10:02

İstanbul Müzik Festivali, tarihinde ilk kez dijital ortama taşınıyor. 18 Eylül'de online.iksv.org adresinde ve İKSV YouTube kanalında ücretsiz olarak yayınlanan Açılış Konseri ile başlayan festival, 5 Ekim'e kadar devam edecek. Festivalin programında yer alan konserlerin çekimleri, İstanbul’un yanı sıra Avrupa’nın çeşitli kentlerindeki tarihî mekânlarda yapıldı.

Festivalin gerçekleşeceği süreçte her gün bir konser yukarıdaki adresten erişime açılacak. Bilet satın aldığınız konserleri ise izlemeye başladıktan sonra 7 gün boyunca görüntüleyebileceksiniz. İstanbul Müzik Festivali'nin çevrimiçi yayın düzeneği için İKSV'nin İstanbul Film Festivali için uyguladığı yöntemin bir benzeri diyebiliriz İstanbul Müzik Festivali'nin çevrimiçi yayın düzeneği için. Bilet fiyatları her konser için 20 TL olarak belirlenmiş. Biletler, Biletix üzerinden satışta. 

Bu sene 48’incisi düzenlenen festivalde bir ilk daha gerçekleşiyor ve “Festival Orkestrası” kuruluyor. İBB Cemal Reşit Rey Konser Salonu Genel Sanat Yönetmeni Cem Mansur’un yönetiminde kurulan orkestra yeni nesil müzisyenlerden oluşuyor.

2020 yılında tüm dünyada olduğu gibi İstanbul Müzik Festivali kapsamında da Beethoven’ın 250. doğum yılı çeşitli etkinliklerle kutlanacak.

 

İstanbul
İstanbul Müzik Festivali
İKSV
Beethoven
Sayı 003

BENZER

Bundan yüz yıl önce bir İngiliz futbolseverin patentini aldığı langırt oyunu, 1950’lerin ikinci yarısında geldiği Türkiye’de başka hiçbir ülkede olmadığı kadar tartışmalara yol açmıştı. Langırt karşıtlarının gençleri kumar ve uyuşturucu batağına sürüklediğini, hatta akıl hastalığına yol açtığını öne sürdüğü oyun 1968’de çıkarılan kanunla yasaklandı. Türkiye’de bunlar olurken Avrupa ve ABD’de langırt spor sayılıyor, profesyonel oyuncular ulusal ve uluslararası turnuvalarda boy gösteriyordu.
Tarihçi, öğretmen, araştırmacı, yazar ve şöhretli İstanbul Ansiklopedisi’nin yaratıcısı Reşad Ekrem Koçu’nun nevi şahsına münhasır yöntemler izlediği bilinir. Polisiye türündeki romanları, onun titiz araştırmacılığını ve ne kadar iyi bir gözlemci olduğunu da gözler önüne serer. Koçu, iyi bir cinayet takipçisidir.
Yokluktan var edilen, geliştirilen ve bu sayede binlerce veremli hastanın şifa bulduğu Heybeliada Sanatoryumu hastalığın yeniden zirve yaptığı bir dönemin üstüne 2005 yılında aniden kapatıldı; sahipsizleştirildi, unutturuldu. Koca arazi geçtiğimiz aylarda Diyanet Vakfı’na devredildi.