Dijital müzik deneyimine hazır olun

21 Eylül 2020 - 10:02

İstanbul Müzik Festivali, tarihinde ilk kez dijital ortama taşınıyor. 18 Eylül'de online.iksv.org adresinde ve İKSV YouTube kanalında ücretsiz olarak yayınlanan Açılış Konseri ile başlayan festival, 5 Ekim'e kadar devam edecek. Festivalin programında yer alan konserlerin çekimleri, İstanbul’un yanı sıra Avrupa’nın çeşitli kentlerindeki tarihî mekânlarda yapıldı.

Festivalin gerçekleşeceği süreçte her gün bir konser yukarıdaki adresten erişime açılacak. Bilet satın aldığınız konserleri ise izlemeye başladıktan sonra 7 gün boyunca görüntüleyebileceksiniz. İstanbul Müzik Festivali'nin çevrimiçi yayın düzeneği için İKSV'nin İstanbul Film Festivali için uyguladığı yöntemin bir benzeri diyebiliriz İstanbul Müzik Festivali'nin çevrimiçi yayın düzeneği için. Bilet fiyatları her konser için 20 TL olarak belirlenmiş. Biletler, Biletix üzerinden satışta. 

Bu sene 48’incisi düzenlenen festivalde bir ilk daha gerçekleşiyor ve “Festival Orkestrası” kuruluyor. İBB Cemal Reşit Rey Konser Salonu Genel Sanat Yönetmeni Cem Mansur’un yönetiminde kurulan orkestra yeni nesil müzisyenlerden oluşuyor.

2020 yılında tüm dünyada olduğu gibi İstanbul Müzik Festivali kapsamında da Beethoven’ın 250. doğum yılı çeşitli etkinliklerle kutlanacak.

 

İstanbul
İstanbul Müzik Festivali
İKSV
Beethoven
Sayı 003

BENZER

Barınmak, bir çatı altına başını sokup sığınmak İstanbul’da hep bir sorun teşkil etmiştir. Bina sayısının, yaşanılası bir kentte olması gerekenden fazla olması tüm ülkenin finans, üretim, eğitim merkezi hâline getirildiği ve bu durum daima körüklendiği için, haklı göçlerle sürekli artan nüfusuna yetmez, arz talebi karşılayamaz, fiyatlar fırlar, her daim akıllıca görünen emlak yatırımı ev sahipleriyle kiracıları çıkar çatışmasıyla karşı karşıya getirir... Bütün bunlar da elbette Yeşilçam’da yankısını bulur.
1929’da, dünyanın içinde bulunduğu ekonomik krizde başlatılan “millî iktisat” hareketinin doğurduğu “Yerli malı yurdun malı, herkes onu kullanmalı!” sloganını hatırlayanlarımız; “Yerli Mallar” Haftası’nı beslenme çantasından çıkardığı yerli meyvelerle okul sıralarında kutlamış olanlarımız vardır aramızda. Sonraları kapitalizm tüm gücünü hissettirince ve “Küçük Amerika” sevdası ağır basınca, yerli üreticiye verilen destekten vazgeçilmiş, bu gelenek terk edilmişti.
2021 yılı sonunda kaybettiğimiz Sezai Karakoç, İstanbul’la sevgili kabul edilen şairlerdendir. Karakoç sadece şiirlerinde değil, binlerce sayfayı bulan düzyazılarında ve kitaplaştırılmayı bekleyen hatıralarında da hep şehrimizden bahsetmiştir. Doğduğu “kara” Diyarbakır’dan “deniz” İstanbul’a uzayan hayat yolculuğunda “içinin sesi, rüyasının öfkesi, merhametinin şehri” mertebesine ulaşmıştır İstanbul. Ve sonunda toprakta onunla buluşmuştur. Sezai Karakoç’un İstanbul’unu, yakın çevresinden şair ve yazar Ömer Erdem anlatıyor.