Çağımızın en büyük insani krizi 7 filmlik seçkiyle bu etkinlikte

07 Nisan 2021 - 12:43

"Kimseyi Geride Bırakma Film Günleri", 11 Nisan’a kadar çevrimiçi formatta ücretsiz olarak devam ediyor. Gerçek hikayelerden yola çıkarak çekilenlerle kurmacaları bir araya getiren ödüllü seçki, çağımızın en büyük insani sorunlarından birini gözler önüne seriyor ve bu nedenle özel ilgili hak ediyor. 

Kimseyi Geride Bırakma Film Günleri 11 Nisan'a kadar sürecek

Dünya Sağlık Örgütü ile T.C. Sağlık Bakanlığı ortaklığında AB finansal desteği ile ilk kez gerçekleştirilen film günleri kapsamında 7 günde 7 film gösterimi, yanı sıra sinema eleştirmeni Alin Taşçıyan yönetiminde 7 de söyleşi düzenlenecek. Filmlerden katılımcılar, Suriyeli sağlık çalışanları, AB Türkiye Delegasyonu temsilcileri, DSÖ Türkiye Ülke Ofisi ve Sağlık Bakanlığı'ndan yetkililerin katılımıyla gerçekleşecek söyleşileri buradan takip edebilirsiniz.

Mülteci ve göçmenlerin sağlık hizmetlerine erişiminin öneminden yola çıkan etkinlik, "daha eşit ve daha sağlıklı bir dünya için hep birlikte" mesajını vurguluyor. Bu, aynı zamanda 7 Nisan 2021 Dünya Sağlık Günü’nün de teması. 

İnsani krizlerin yarattığı acıya tanıklık etmek ve bu acıları anlamak için film günlerine göz atmakta fayda var. 

Tüm filmler Arapça, Türkçe ve İngilizce altyazı seçeneğine sahip. Ücretsiz gösterimlere sınırlı sayıda erişim olduğunu da not düşelim. İzlemek için tıklayın

Sinema
Festival
Mülteciler
Dünya Sağlık Örgütü
empty-result-block

BENZER

Foto muhabiri Faik Şenol’un (1912-1981) binlerce fotoğraftan oluşan koleksiyonu geçtiğimiz yıl İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından koruma altına alınmıştı. Biz de İST’in her sayısında büyük üstadın objektifinden İstanbul’un anılarla yüklü geçmişine bir yolculuk yapıyoruz. Bu sayımızda Faik Şenol’un deklanşöre bastığı ‘o an’ın tanıklığını Hikmet Feridun Es’in güçlü kaleminden okuyoruz.
Yeni yıla girişi yeni, “tam istediğim gibi” bir ben yaratmaya vesile etme eğilimi vardır çoğumuzda. Her yıl neler yapılacak, neler yapılmayacak diye listeler hazırlamak ne de zevklidir! Herhalde her yıl yenisini yapabilmek için listelerimize hiç uymayız... Sonbaharda bebek kedisini kaybettikten sonra iki ay boyunca günlük yürüyüşlerine çıkmayı, hatta evinden çıkmayı bırakan ama böyle durumlarda her defasında küllerinden doğan Sezyum’dan öneriler istedik. Sabredin dedi Sezyum, kararlarınıza tutunun, şöbiyet sizi gömmesin!
"Artık sabahları erkenden kalkıyorum. Eskiden yattığım saatlerde uyanıyorum yani" diyor ve gülüyor Teoman. Rock’n roll felsefesinin ona neden korkutucu geldiğini, artık neden “arıza adam” gibi görünmek istemediğini, “yarı emekliyim” derken neyi kastettiğini, neden asla bir sahil kasabasına yerleşemeyeceğini ve çok daha fazlasını Tolga Akyıldız’a anlatıyor.