Beykoz Kundura'da "Bir Yaz Gecesi Festivali"

20 Haziran 2022 - 16:41

İstanbul'da yazın serinletici etkisi yüksek etkinliklerinden biri de Beykoz Kundura'da 29 Temmuz'da başlayacak olan Bir Yaz Gecesi Festivali. Konuklarını Boğaz kıyısında, açık havada ağırlamaya hazırlanan festival 14 Ağustos'a kadar hız kesmeden sürecek. 

Lafı hiç dolandırmadan Bir Yaz Gecesi Festivali'nin cazip programına göz atalım. Festival odağına dört Oscar ve dokuz Grammy ödüllü Amerikalı besteci ve müzik yapımcısı Henry Mancini'yi alıyor. 1994'te hayatını kaybeden Mancini'nin bestelediği, yönetmenliğini Blake Edwards’ın üstlendiği dört klasik film, restore edilmiş kopyalarıyla ilk kez seyirciyle buluşacak. Mancini & Edwards ortaklığının ürünü, ikonik Pembe Panter serisi temmuz ayının ağır topu. 

Festival ağustos ayında da devam edecek. Mancini’nin müziklerini yaptığı Breakfast at Tiffany’s (Tiffany’de Kahvaltı) ve The Party (Tatlı Budala) filmleri son hafta "Parti Zamanı" seçkisinde gösterilecek. 

Festival "sessiz film programı" ile de ilgiyi fazlasıyla hak ediyor şüphesiz. İzlandalı topluluk Múm, 1930 Almanya yapımı sessiz film klasiği People on Sunday (Pazar Günü İnsanları) için özel hazırladıkları müziklerle sahnede olacak. Türkiye’dense BaBa ZuLa ve Korhan Futacı sessiz filmlere canlı müzikleriyle eşlik edecekler. Festivalin kapanışında alternatif müzik sahnemizin heyecan verici isimlerinden Hedonutopia ve The Away Days sahnede olacaklar. 

Festivale dair tüm ayrıntılar ve festival programı için buraya tıklayabilirsiniz

İstanbul
Kültür Sanat
Konser
Sinema
Beykoz Kundura
Ajanda
empty-result-block

BENZER

İngiliz Time dergisi tarafından 2004 yılında “Türkiye’nin müzik antropoloğu” olarak tanımlanıp “Avrupa Kahramanları”ndan biri ilan edilen Hasan Saltık, çok mühim bir müzik yapımcısıydı. Geçen yıl kaybettiğimiz, nadide eserleri bulup ortaya çıkaran ve Anadolu müziğini dünyaya açan Saltık’ın müzik açısından önemini, bir de dillere destan yardımseverliğini dostları anlattı.
Yaz denince, renkli dondurma topları canlanır gözümüzde. Kimi meyveli sever, kimi klasik lezzetleri, ama herkesin sevgilisidir sıcak yaz günlerinin serinleten lezzeti dondurmalar.
Azapkapı’dan Unkapanı Köprüsü’ne girerken sağda yıllardır gördüğümüz iki dev vinç, bu şehirde sabit kalan, hâlâ bildiğimiz, tanıdığımız yerde yaşadığımızı hatırlatan, bu yüzden de güven veren birkaç şeyden biri. Tarihin bekçileri gibi... O iki vincin ait olduğu Haliç Tersanesi ise dışarıdan köhne ve terk edilmiş gibi dursa da içinde koskoca bir hayat var. Bu 70 dönümlük arazide, İstanbul’un iki köklü kurumu; 565 yaşındaki Haliç Tersanesi ile 169 yaşındaki Şehir Hatları bir arada çalışıyor. Umarım şu anda bu yazıyı bir vapurda okuyorsunuzdur ve o vapur Haliç Tersanesi’nden suya inmiştir.