Adalar ve masallar

27 Temmuz 2021 - 10:19

Şehirden kaçış planlayanlar için sıra dışı bir etkinlik kapıda. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı tarafından hayata geçirilecek olan "Az Gidip Uz Gidelim: Bir Masal Gezisi", pandemi sürecinde eve kapanan ve daha da yalnızlaşan kent insanına nefes alabilmesi için harika bir fırsat yaratıyor. 

Az Gidip Uz Gidelim: Bir Masal Gezisi etkinliği, adından da anlaşılabileceği üzere, katılımcılarını bir masal yolculuğuna çıkaracak. Ve bunu yine masalsı bir atmosferde, Burgazada'da gerçekleştirecek. Gezi boyunca belli bir rotada yapılacak doğa yürüyüşüne eşlik edecek masallar ise masal anlatıcıları Judith Liberman ve Öykü Tekşen'den dinlenecek. 

Masallar yetişkinler için olsa da etkinliğe çocuklarınızla katılmanız mümkün. Tek yapmanız gereken buradan kayıt formunu doldurmak. Geziye kayıt yapan ilk 50 kişinin katılabileceğini not düşelim. 

4, 5, 6 Ağustos tarihlerinde Burgazada'da gerçekleştirilecek gezinin başlangıç saati ise 18.00. 

Yıllardır Türkiye'de bulunan ve masal anlatıcılığı geleneğinin yaşatılması için çaba gösteren Judith Liberman'ı daha yakından tanımak isterseniz, kendisiyle İST için gerçekleştirdiğimiz söyleşiye hemen buradan göz atabilirsiniz

Judith Liberman
Masal
Masal Anlatıcılığı
Burgazada
İstanbul
Adalar
IBB
empty-result-block

BENZER

Yirmi yıldır evden çalışıyorum, işim için bir bilgisayar ve internet bağlantısı yeterli. Ama sektör ilk zamanlarında bana iş vermeye yanaşmadı. Çünkü engelliydim ve evden çalışmam gerekiyordu. Bu durum o zamanlar kabul edilemez bir şeydi!
Neşe Yulaç, Jeyan Mahfi Tözüm ile birlikte İstanbul Şehir Tiyatroları’nın hayattaki en yaşlı iki kadın sanatçısından biri. 1934 doğumlu Yulaç ile Suadiye’deki evinde bir araya geldik. Özenle hazırladığı çay sofrasında ağırladı bizi. Sohbetimizde önce 1950’li yılların İstanbul’una gittik. Ailesinin Tünel’de oturduğu apartmandan başladık, çocukluğunun geçtiği Büyükdere’de dolaştık. Şehir Tiyatroları’nın dram bölümündeki devrin ünlü oyuncularını andık, filmlerinin çekildiği mekânlarda, bilhassa Pera Palas’ta vakit geçirdik ve Suadiye’ye döndük...
Kış soğuk, kış şarkıları biraz efkârlı, yılbaşı şarkıları ise tam aksine neşeli ve umut doludur. Bu mevsim havanın soğuğu ile dileklerin sıcaklığı çarpışır durur. Neyse ki sonunda kazanan hep ilkbahar olur!