Adalar ve masallar

27 Temmuz 2021 - 10:19

Şehirden kaçış planlayanlar için sıra dışı bir etkinlik kapıda. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı tarafından hayata geçirilecek olan "Az Gidip Uz Gidelim: Bir Masal Gezisi", pandemi sürecinde eve kapanan ve daha da yalnızlaşan kent insanına nefes alabilmesi için harika bir fırsat yaratıyor. 

Az Gidip Uz Gidelim: Bir Masal Gezisi etkinliği, adından da anlaşılabileceği üzere, katılımcılarını bir masal yolculuğuna çıkaracak. Ve bunu yine masalsı bir atmosferde, Burgazada'da gerçekleştirecek. Gezi boyunca belli bir rotada yapılacak doğa yürüyüşüne eşlik edecek masallar ise masal anlatıcıları Judith Liberman ve Öykü Tekşen'den dinlenecek. 

Masallar yetişkinler için olsa da etkinliğe çocuklarınızla katılmanız mümkün. Tek yapmanız gereken buradan kayıt formunu doldurmak. Geziye kayıt yapan ilk 50 kişinin katılabileceğini not düşelim. 

4, 5, 6 Ağustos tarihlerinde Burgazada'da gerçekleştirilecek gezinin başlangıç saati ise 18.00. 

Yıllardır Türkiye'de bulunan ve masal anlatıcılığı geleneğinin yaşatılması için çaba gösteren Judith Liberman'ı daha yakından tanımak isterseniz, kendisiyle İST için gerçekleştirdiğimiz söyleşiye hemen buradan göz atabilirsiniz

Judith Liberman
Masal
Masal Anlatıcılığı
Burgazada
İstanbul
Adalar
IBB
empty-result-block

BENZER

Galata Kulesi, şehrimizin en belirgin silueti. Kalabalığın arasında parmak uçlarına kalkmış merakla etrafı kolaçan eden, kafası külahlı bir çocuk o. Hınzır değil, dedikoducu değil. 1500 yıldır tanık olduğu sayısız felaketin ve tanımsız şiddetin ağırbaşlılığı var sanki üzerinde. Dönem dönem üstlendiği güvenlik ve yangın gözlem kuleliği görevlerinin verdiği alışkanlıkla belki, hep iyi miyiz diye bakıyor sanki. Ama şehri de onu çok seviyor, öyle böyle değil.
Odun, kömür gibi yakacakların Osmanlıcadaki karşılığı olan mahrukatın eski İstanbul’da önemi büyüktü. Odun ve kömür, yakacak olarak sadece evlerde kullanılmıyordu; başta fırınlar, hamamlar, kahvehaneler olmak üzere tuğla, kiremit, desti, çanak çömlek ve kireç ocaklarının en önemli enerji kaynağıydı. Mahrukat temini bu nedenle yönetimin titizlikle ele aldığı bir konuydu.
Şehrin sonbaharla birlikte hareketlenen kültür sanat ortamını, farklı disiplinlerde gerçekleştirilen etkinlikleri özledik. Pandemi çekincesi sürse de yeni mevsimle birlikte kente yavaş yavaş hareket geliyor. Tedbiri elden bırakmadan katılabildiğimiz kadar etkinliğe katılalım, sergi gezelim, kenti yaşayalım.