40. İstanbul Film Festivali başladı!

02 Nisan 2021 - 12:21

İstanbul’da baharla özdeşleştirdiğimiz etkinliklerden biri İstanbul Film Festivali. Festival zamanı geldiyse biliriz ki bahar da resmen gelmiştir. Hayat renklenecektir. Tüm planlar festivale göre yapılır, hafta sonu sabah seansları için bile bilet alınır. Geçtiğimiz yıla dek böyleydi en azından. Şimdilerde ise festivalsiz bahar fikrine zor da olsa alıştırıyoruz kendimizi. Geçtiğimiz yıl biletleri satışa çıkmadan kısa bir süre önce pandemi nedeniyle iptal olan İstanbul Film Festivali, zaman içinde birtakım alternatifler üretmek suretiyle yoluna devam etti. Dijital mecradan faydalanıldı, periyodik gösterimler düzenlendi. 

Festivalin 40. yıl afişlerinden biri

Festival için 2021 özel bir yıl. 40. yaşını kutluyor öncelikle. Pandemi nedeniyle 2020 boyunca alternatif gösterimler gerçekleşti dedik ancak 40. İstanbul Film Festivali adıyla gelenek en azından bazı açılardan kaldığı yerden devam ediyor. 1984’ten bu yana nisan ayında gerçekleştirilen Festival, platformu -şimdilik- değişse de yine nisan ayında başlamış bulunuyor. Festival, çevrimiçi gösterim platformu olan filmonline.iksv.org adresinde nisan, mayıs ve haziran aylarında devam edecek. 

Festival kapsamında çevrimiçi gösterimler nisan ve mayıs ayları boyunca her perşembe, cuma, cumartesi ve pazar günleri gerçekleşecek. Pandemi koşullarına bağlı olarak festivalin belli bölümleri (Ulusal Yarışma, Galalar gibi) ilerleyen aylarda açık hava mekanlarına ve salonlara da taşınacak.

Nisan ayı filmlerinin biletlerini passo.com.tr ve filmonline.iksv.org üzerinden satın alabilirsiniz. (Tek bir filme bilet alabileceğiniz gibi kombine de satın alabiliyorsunuz.)

Festivale dair ayrıntılı bilgi almak, programa göz atmak ve çok daha fazlası için tıklayın

İstanbul Film Festivali
Sinema
Festival
empty-result-block

BENZER

Şehrin sonbaharla birlikte hareketlenen kültür sanat ortamını, farklı disiplinlerde gerçekleştirilen etkinlikleri özledik. Pandemi çekincesi sürse de yeni mevsimle birlikte kente yavaş yavaş hareket geliyor. Tedbiri elden bırakmadan katılabildiğimiz kadar etkinliğe katılalım, sergi gezelim, kenti yaşayalım.
Temelinin atıldığı 1946 yılından bu yana sayısız tartışmanın öznesi olan Atatürk Kültür Merkezi, 29 Ekim 2021’de düzenlenen açılışla yeniden hayat buldu. Bu vesileyle İstanbul’un simge mekânının macera dolu geçmişinden bazı satır başlarını sıraladık.
Doğa yürüyüşünüze masallar eşlik etsin istiyorsanız 4, 5, 6 Ağustos tarihlerinde Burgazada'da gerçekleşecek "Az Gidip Uz Gidelim: Bir Masal Gezisi" etkinliği sizi bekliyor.